Connect with us

Keshilla

Doni te rrisni floket me shpejt? Ky eshte VAJI special qe une perdor qe prej 1 viti

Published

on

Ky lloj vaji është më i trashë, se ai i arganit apo i kokosit! Cilësia e tij është e jashtëzakonshme, gjithashtu! E pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore më shumë se çdo vaj tjetër bimor, ky i kastorit është veçanërisht efektiv për lëkurën dhe flokët. Por, historia nuk përfundon këtu!

Vetitë medicinale të vajit të kastorit mendohet se janë shfrytëzuar që nga kohërat e lashta egjiptiane, kur vaji u konsiderua nga shumë njerëz si një eliksir që nxit imunitetin. Në fakt, kjo është ende një shtyllë e mjekësisë Ayurvedic. Këtu janë gjashtë arsyet e forta se pse duhet medoemos t’a bëni pjesë të jetës suaj këtë lloj vaji, pikërisht për përfitimet e shkëlqyera për trupin, lëkurën e flokët!

Nxjerr në pah shkëlqimin tuaj të brendshëm

Ne të gjithë e dimë se lëkura e vërtetë rrezatuese fillon nga brenda, dhe sipas Katie Pande, këshilltar mjekësor dhe këshilltar i lartë bimor në Pukka Herbs, aplikimi i vajit të kastorit në mënyrë të vazhdueshme mund të bëjë që të “korrni” shpërblime kohë pas kohe. “Është e lehtë t’i jepni vetes lëkurë të bukur me vaj kastori, duke e përdorur atë për të ndihmuar funksionimin e mëlçisë”, thotë Pande. “Aplikoni vajin në një bluzë dhe pastaj vendoseni në lëkurën tuaj mbi zonën e mëlçisë nën gjoksin tuaj të djathtë. Mundohuni ta lini atë atje për një orë të paktën. Brenda natës, ajo mund të bëjë mrekulli”. Ndërkohë që procesi i saktë biokimik funksionon, kjo metodë ende po hulumtohet. Teoria shkencore kryesore është se substancat e vajit të kastorit nxisin sistemin e kullimit limfatik të trupit duke rritur aktivitetin midis disa qelizave të bardha të gja kut. Si rezultat, mbetjet dhe toksinat eliminohen nga trupi, dhe lind lëkura e re.Lufton rrudhat

Përgatituni për të dëgjuar diçka novatore: vaji i kastorit mund të jetë përgjigja për të luftuar shenjat e plakjes pa serume ose injeksione. “Ky vaj depërton në lëkurë dhe ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës së trupit, gjë që mund të zbusë dhe hidratojë lëkurën”, shpjegon Pande.

Siç mund ta dini, rezervat e kolagjenit dhe elastinës (të cilat mbajnë lëkurën të shëndoshë) zhduken me rritjen e moshës, sidomos në zona delikate të tilla si rreth syve, gojës dhe ballit, ku linjat e rrudhave priren të shfaqen së pari. Për të ndihmuar në ndalimin e kësaj, Pande ju sugjeron që “të lani një top të vogël pambuku në vajin e kastorit dhe pastaj t’a përdorni në lëkurën tuaj përpara se të shkoni në shtrat”.

Shpejton rritjen e flokëve>Po, vaji i kastorit besohet të ndihmojë në përshpejtimin e rritjes së flokëve. Ka dy teori se si ndodh kjo: E para është se acidi ricinoleik punon për të penguar hormonet që lidhen me humbjen e flokëve dhe dobësimin e tyre. Teoria e dytë vijon nga vetitë hidratuese dhe shëruese të vajit të kastorit. Disa thonë se përdorimi i saj gjatë masazhimit të rrënjëve në kokë do të ndihmojë në rimbushjen e lëkurës (thelbësore për rritjen e flokëve) dhe stimulimin e qarkullimit të gja kut.Shëron ekzemat

Dikur rritja e kolagjenit dhe përshpejtimi i rritjes së flokëve të mos ishin të mjaftueshme, vaji i kastorit është gjithashtu i njohur për vetitë e tij shëruese ndaj ekzemës, dermatit, rosaceas, psoriasis dhe keratosis pilaris. Pra, si funksionon kjo? Duke qenë veçanërisht e pasur me acid ricinoleik natyral antibakterial dhe anti-inflamator, vaji i kastorit ka përparësinë e një qasjeje të dyfishtë. Vaji hidraton lëkurën dhe lufton bakteret në të njëjtën kohë, duke ndihmuar për t’i dhënë fund natyrës ciklike të kruarjes dhe acarimit.Forcon flokët

E mbushur me acide yndyrore omega-6, duke riparuar aminoacidet dhe duke pasuruar vitaminën E, vaji i kastorit është i madh për të ndihmuar në mbajtjen e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm, duke vonuar procesin e ndarjes dhe dobësimit të fundit të flokëve. “Kur është fjala për skajet e ndara, vendosni një pikë të këtij vaji në pëllëmbë të dorës dhe pastaj ngrohni me dorën tjetër para se të zbutni fundet e flokëve tuaj”, këshillon Pande. “Për maskën e fundit të flokëve, përziejeni atë me vajin e kokosit dhe lijeni gjithë natën në kokë për të parë mëngjesin e nesërm magjinë që ajo ka bërë me flokët tuaj”.Vë në lëvizje organizmin

Nëse jeni të prirur për tretje të ngadaltë ose kapsllëk, vaji i kastorit është miku juaj. Falë përqendrimit të lartë të acidit ricinoleik, ky vaj është përdorur prej kohësh si një laksativ natyral. “Kur dikush gëlltit vajin e ricinit, acidi ricinoleik mbyllet në molekulat EP3 në qelizat e muskujve të butë në muret e zorrëve të vogla dhe shkakton kontraktime”, shpjegon revista “Science”. Edhe pse, kjo vjen me një paralajmërim sidomos për gratë shtatzëna. Mjekët shpesh këshillojnë mos përdorimin e vajit të ricinit gjatë shtatzënisë, pasi ai mund të ketë efekt kontraktues në mitër. Një rregull i mirë është që të konsultoheni me mjekun ose farmacistin për udhëzime se si të merrni vajin e kastorit për kapsllëkun.

3 Comments

3 Comments

  1. Pingback: best site to buy cc dumps

  2. Pingback: how to buy weed online

  3. Pingback: buy weed online

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!