Connect with us

Keshilla

Aloe Vera nuk me ka zhgenjyer asnjehere/ Keto jane 6 receta qe dua ti ndaj me ju

Published

on

Aloe vera jep energji rinore dhe dukje femërore. Kjo bimë është tonik i shkëlqyeshëm për mëlçi dhe përdorimi i rregullt i saj pastron metabolizmin, ndihmon rregullimin e sheqerit dhe yndyrave.

Është e shkëlqyeshme për shërim të brendshëm dhe mund t’u ndihmojë flokëve dhe lëkurës suaj. Në vazhdim mësoni disa këshilla se si mundeni ta përfshini aloe verën në jetën tuaj.

Përtëritja e flokëve

Xheli i aloe verës është mjet i shkëlqyeshëm për rinimin dhe pengimin e rënies së flokëve. Mund ta bëni tonikun tuaj për flokë në shtëpi.

Merrni një fletë aloe vere, ndajeni përgjysmë për së gjati dhe nxirrni xhelin nga brendia. Pastaj në një enë përzieni 1 vezë, xhelin aloe verës të nxjerrë nga fleta dhe 2 – 3 lugë vaj ulliri. Me këtë përzierje bëni masazh qimeve të flokëve.

Mbuloni flokët me peshqir të ngrohtë 10 minuta, pastaj hiqeni peshqirin dhe mbani maskën edhe 40 minuta. Flokët shpëlani mirë dhe stilizoni sipas dëshirës. Për rezultate të dukshme përsëriteni maskën 2 – 3 herë në javë në një periudhë prej disa muajve.

Maska ushqyese për flokë

Nëse dëshironi t’i zbusni, t’i ushqeni flokët tuaja të dëmtuara dhe të nxisni rritje të shëndetshme të flokëve, atëherë provoni maskën ushqyese të aloe verës. Si edhe te toniku për qime flokësh, nxirrni xhelin nga fleta e aloe verës dhe nga brendia e fletës së përgjysmuar.

Përzieni me pure avokadoje, mjaltë dhe vezën. Lyeni gjatësinë e gjithë flokëve. Pastaj mbuloni flokët me kapelën e dushit apo me folie të tejdukshme dhe lërini ashtu së paku 1 orë.

Ripërtëritja e lëkurës pas puçrrave

Aloe vera për shkak të përmbajtjes së vet të pasur ndihmon në problemet e tenit dhe të njollave pigmentore pas puçrrave.

Bëni tretman të shpejtë për lëkurë duke përzier 1 lugë xhel alo vera, 2 lugë pure nga papaja dhe 1 lugë krem të rra hur me shumë yndyrë. Me këtë përbërje bëni masash në mëngjes fytyrës së posalarë, lëreni 10 minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ftohtë. Kjo maskë ndihmon në barazimin e tonit të lëkurës.

Rekomandohet përdorimi tri herë në javë derisa të eliminohen njollat dhe derisa të barazohet teni. Për ten të zbehtë dhe njolla pigmentore është i shkëlqyeshëm kombinimi i aloe verës dhe limonit. Bëni tonik nga xheli i shtrydhur i aloe verës dhe shtoni lëng limoni.

Me këtë përzierje lyeni fytyrën, lëreni shkurt në fytyrë dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë. Për shkak të limonit është e mundshme ndjenja afatshkurtër e djegies së lehtë. Në rast të irri timit të shtuar maskën menjëherë hiqeni.

Kremi për zonën rreth syve

Me këtë përzierje mundeni me pak para të bëni krem të efektshëm. Përzieni xhelin e aloe verës të cilin më parë e keni nxjerrë nga fletët e bimës dhe përzieni me vitaminën E.

Ky preparat natyral nga aloe vera ndihmon në zvogëlimin dhe preventivën e rrudhave dhe është i shkëlqyeshëm për qetësimin e lëkurës nën sy. Kremin mund ta përdorni ditën.

Kremi ushqyes

Aloe vera është e pasur me vitaminat C, E dhe me beta-karoten, të cilët i japin cilësi ushqyese dhe janë anti-rrudhë. Përparësia e aloe verës është në ushqimin e lëkurës dhe në pengimin e plakjes pa ndonjë shtesë të yndyrës gjë që e bën zgjedhe të shkëlqyeshme për lëkurë të yndyrshme.

Kremi i mirë i natës është shumë i rëndësishëm për ruajtjen e dukjes së shëndetshme të lëkurës.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: good cvv uk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!