Connect with us

Keshilla

Mos i beni keto gabime sic i bera une/ Mos e nderroni ngjyren e flokeve pa lexuar kete

Published

on

Në një periudhë në jetën tonë ne të gjithë kemi diskutuar a t’i ngjyrosim flokët a po jo. Gjithsesi, eksperimentimi me ngjyra të flokëve nganjëherë na del zonë e ndaluar sepse jo domosdoshmërisht e dimë sigurtë se cila ngjyrë na rri bukur e cila jo dhe aq.

Po para se të ndërmarrim hapin e ndryshimit këto janë gjërat që ne duhet të dimë:

Për ngjyrën perfekte ne duhet të dimë nëntonet e lëkurës tonë

Nëse anoni më shumë kah tonet më të ftohta, nga ato më të ngrohta ose edhe ato neutrale, kjo determinon sa bukur do ju rri një ngjyrë. Vendosni për një ngjyrë që është e kundërta e nëntonit tuaj të lëkurës, sepse ngjyra rri më bukur nëse është në kontrast me lëkurën tuaj.

Nëse keni nëntone më të ftohta ju shkojnë më bukur ngjyra më të ngrohta shembull si nuancat e portokallies ose të verdhës. Konsideroni një ngjyrë floku kafe të artë.

Nëse keni nëntone të ngrohta do ju përshtaten më bukur ngjyra qe janë më të ftohta me nuanca në spektrin e së kaltërtës. Një zgjedhje e mirë do ishte bjonde platinum.

Ndoshta duhet të përdorni zbardhues floku

This image has an empty alt attribute; its file name is 7764f2_6b68c9a23bb045bea16371de2ed5123b_mv2.jpg

Në momentin që keni zgjedhur ngjyrën tuaj të flokëve duhet të kujdeseni për to që ngjyra që vendosni të arrijë potencialin e saj. Nëse keni vendosur për ngjyra të hapura, mënyra më e mirë (ose edhe e vetmja) është që të zbardhni flokët tuaj. Nëse keni vendosur për nuanca të mbyllura, zbardhja nuk është totalisht e nevojshme, por keni në mendje që ngjyra do të njollosë flokun tuaj dhe do të jetë më e vështirë të riktheni ngjyrën tuaj natyrale!

Mbajeni mend, nuk mund të hapni ngjyrën e flokëve përsëri (pa zbardhues)

Nëse keni bërë flokët tuaj ngjyrë shumë të mbyllur – floku juaj ka marrë të gjithë pigmentin që mund të mbajë. Mendoni për flokët tuaj si një gotë, nëse është e mbushur nuk mund të shtoni më shumë! Mënyra e vetme të ndryshoni ngjyrën e flokëve në ngjyrë më të hapur është që të zbrazni gotën dhe të nisni nga fillimi. Nëse keni ngjyrosur flokët një ngjyrë të mbyllur nuk mund ta hapni duke vendosur sipër ngjyrë më të hapur. Nëse doni ngjyrë të kuqe të flokëve dhe i keni flokët ngjyrë të zezë, nuk do të vërehet, përveçse nëse largoni ngjyrën me zbardhues.

Kujdesi pas ngjyrosjes është esencial

Sa më shpesh që lani flokët, aq më shpejtë do ta humbni ngjyrën e flokëve. Kur mundeni evitoni larjen e flokëve, po kur ti lani përdorni ujë të ftohtë sepse mbron ngjyrën. Evitoni shampot me kimi kate të forta ose sulfate sepse dëmtojnë flokun tuaj tej mase.  Në vend të shampos fokusohuni në kondicionerë dhe mundohuni të zvogëloni përdorimin e shampos. Kondicioneri krijon një barrierë mbrojtëse për flokun dhe bën që ngjyra juaj të zgjasë më shumë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nuk e paskemi ditur qe ben mrekulli/ Kjo eshte perzjera BIO qe do ju rris floket dhe ndaloje renien

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg sot eshte shume me e lehte qe te kujdesesh per floket. Pavaresisht kesaj femrat nuk gjejne asnjehere qetesi sepse gjithmone ka dicka qe ju shkon keq. Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant i cili do te ndryshoje teresisht gjendjen e flokeve tuaj. E vetmja gje qe duhet te beni eshte : Te lani floket me uthull molle. Uthullua e molles ka keto perfitime per floket tuaj:

1- Balancon nivelin e Ph-it te flokeve dhe skalpit te kokes

Produktet si shampoja apo balsami crregullojne normat e Ph-it i cili duhet te jete ne nivelet 4 dhe 5. Acidi natyral i molles e rregullon ate pa demtuar yndyren e tyre natyale.

2-Lu fton zbokthin

Uthulla e molles eleminon bakteret qe shkaktojme zbokth pasi ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike.

3- Hidraton floket

Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floket tuaj eshte pikerisht uthulla e molles. Floket tuaj do te krihen me lehte e do te jene me te bute vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Ne menyre qe te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme eshte shume e rendesishme qe te zgjidhnj nje uthull molle organike.

Si fillim lani floket si zakonisht dhe ne larjen e fundit merrni nje gote me uthull molle e i lagni floket. Me pas masazhoni rrenjen e flokeve e majat e tyre. Lereni te qendrojne per 5 minuta dhe pasi floket te jene thare, aroma e uthulles nuk do te ndihet me. Rekomandohet qe kete trajtim ta perserisni dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Kjo eshte receta BIO qe do jua shfryje barkun, ruajeni

Published

on

A e dini se ju mund te humbisni peshe nepermjet jashteqitjes? Nje menyre e shkelqyer per te humbur peshe dhe per te perimresuar floren bakteriale eshte pastrimi i zorres se trashe.

Ju duhet te detoksifikoni zorren e trashe nga toksinat ne menyre qe te lehtesoni edhe problemet e tretjes.

Ne e kemi nje zgjidhje per ju te cilen mund ta lexoni me poshte. Mjafton qe te pini kete leng detoksikues i cili pergatitet shume lehte ne shtepi.

Perberesit:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje

Si fillim vendosni ujin ne nje ene dhe lereni ne zjarr derisa te vloje. Me pas kete uji hidheni ne nje kane duke shtuar edhe mjaltin. Shtoni ne kane edhe lengun e limonit e xhinxherin dhe me pas perziejini mire e gjithe perberesi. Kete pije perdoreni tre here ne dite: ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte.
Ju do te habitetni nga rezultati nese e ndiqni kete trajtim jave rresht cdo muaj.

Continue Reading

Keshilla

Ndal mos i lyej floket/ Keto jane 10 modelet dhe ngjyrat e flokeve trendi i sezonit te veres

Published

on

Shumica prej nesh, ndërsa kufizimet fillojnë të lehtësohen dhe jeta duket se po rifillon, tashmë po planifikojmë se cilat ngjyra dhe trende të flokëve do të provojmë këtë verë.

Sigurisht, inspirimi i parë merret nga postimet stilistëve, salloneve dhe influencuesve tanë të preferuar të flokëve në Instagram, për të parë se cilat pamje po pëlqehen nga ata.

Këtë verë nuk ka fokus në vetëm një ngjyrë apo stil, lloj-llojshmëria do të karakterizoj tërë stinën.

Pra, nëse jeni gati për diçka pak dramatike këtë sezon ose dëshironi një ndryshim flokësh me përkushtim të ulët, ka mjaftueshëm mundësi zgjedhje.

Më poshtë ua sjellim gjithë inspirimin që ju duhet për ndryshimin veror:

/Telegrafi/

Continue Reading

Trending