Connect with us

Keshilla

Mos i beni keto gabime sic i bera une/ Mos e nderroni ngjyren e flokeve pa lexuar kete

Published

on

Në një periudhë në jetën tonë ne të gjithë kemi diskutuar a t’i ngjyrosim flokët a po jo. Gjithsesi, eksperimentimi me ngjyra të flokëve nganjëherë na del zonë e ndaluar sepse jo domosdoshmërisht e dimë sigurtë se cila ngjyrë na rri bukur e cila jo dhe aq.

Po para se të ndërmarrim hapin e ndryshimit këto janë gjërat që ne duhet të dimë:

Për ngjyrën perfekte ne duhet të dimë nëntonet e lëkurës tonë

Nëse anoni më shumë kah tonet më të ftohta, nga ato më të ngrohta ose edhe ato neutrale, kjo determinon sa bukur do ju rri një ngjyrë. Vendosni për një ngjyrë që është e kundërta e nëntonit tuaj të lëkurës, sepse ngjyra rri më bukur nëse është në kontrast me lëkurën tuaj.

Nëse keni nëntone më të ftohta ju shkojnë më bukur ngjyra më të ngrohta shembull si nuancat e portokallies ose të verdhës. Konsideroni një ngjyrë floku kafe të artë.

Nëse keni nëntone të ngrohta do ju përshtaten më bukur ngjyra qe janë më të ftohta me nuanca në spektrin e së kaltërtës. Një zgjedhje e mirë do ishte bjonde platinum.

Ndoshta duhet të përdorni zbardhues floku

This image has an empty alt attribute; its file name is 7764f2_6b68c9a23bb045bea16371de2ed5123b_mv2.jpg

Në momentin që keni zgjedhur ngjyrën tuaj të flokëve duhet të kujdeseni për to që ngjyra që vendosni të arrijë potencialin e saj. Nëse keni vendosur për ngjyra të hapura, mënyra më e mirë (ose edhe e vetmja) është që të zbardhni flokët tuaj. Nëse keni vendosur për nuanca të mbyllura, zbardhja nuk është totalisht e nevojshme, por keni në mendje që ngjyra do të njollosë flokun tuaj dhe do të jetë më e vështirë të riktheni ngjyrën tuaj natyrale!

Mbajeni mend, nuk mund të hapni ngjyrën e flokëve përsëri (pa zbardhues)

Nëse keni bërë flokët tuaj ngjyrë shumë të mbyllur – floku juaj ka marrë të gjithë pigmentin që mund të mbajë. Mendoni për flokët tuaj si një gotë, nëse është e mbushur nuk mund të shtoni më shumë! Mënyra e vetme të ndryshoni ngjyrën e flokëve në ngjyrë më të hapur është që të zbrazni gotën dhe të nisni nga fillimi. Nëse keni ngjyrosur flokët një ngjyrë të mbyllur nuk mund ta hapni duke vendosur sipër ngjyrë më të hapur. Nëse doni ngjyrë të kuqe të flokëve dhe i keni flokët ngjyrë të zezë, nuk do të vërehet, përveçse nëse largoni ngjyrën me zbardhues.

Kujdesi pas ngjyrosjes është esencial

Sa më shpesh që lani flokët, aq më shpejtë do ta humbni ngjyrën e flokëve. Kur mundeni evitoni larjen e flokëve, po kur ti lani përdorni ujë të ftohtë sepse mbron ngjyrën. Evitoni shampot me kimi kate të forta ose sulfate sepse dëmtojnë flokun tuaj tej mase.  Në vend të shampos fokusohuni në kondicionerë dhe mundohuni të zvogëloni përdorimin e shampos. Kondicioneri krijon një barrierë mbrojtëse për flokun dhe bën që ngjyra juaj të zgjasë më shumë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Po na plakin para kohe/ Keto jane 8 gjerat e perditeshme qe nuk e dime qe po na rrudhin

Published

on

Per lekuren tone disa nga veprimet e perditshme qe ne dukje jane te pademshme mund te kene efekte anesore negative.

Procesi i plakjes per shembull mund te pershpejtohet nga ngrenia e mishit te kuq. Ju duhet te keni me shume informacion per shkaqet e ndryshme qe mund te shkaktojne rrudha.

Mosperdorimi i syzeve te diellit!

Ekspozimi ne diell shkakton 80% te shenjave te dukshme te plakjes. Ju mund te thelloni rrudhat midis vetullave nese perpiqeni te perqendroheni ne dicka me shume drite.

Çamçakezi!

Mjeket besojne se camcakezi eshte pergjegjesi per rrudhat rreth gojes. Ne mund te perdorim me teper muskujt kur pertypemi dhe kjo mund te shkaktojne rrudha rreth gojes dhe vija te holla.

Vrapimi!

Vrapuesit djegin dhjamin nen shtresat e lekures se tyre kur ushtrohen. Rrudhat mund te behen me te thella nga humbja e indit yndyror. Eshte mire qe te perdorni nje krem dielli te papershkrueshem nga uji nese jeni nje vrapues ne natyre.

“Te fiksoheni me celularin tuaj”!

Ne mund te dukemi para kohe i moshuar nese e perdorim shume celularin.Shikimi i vazhdueshem drejt telefonit sipas eksperteve mund te coje ne me shume linja ne qafe qe nuk do te ishin zhvilluar ndryshe.

Perdorimi i pipes per te konsumuar lengjet!

Nese pini kafe ose caj me pipe ju mund te shkatoni linja rreth buzeve tuaja edhe pse mund te mos merrni njolla ne dhembet tuaj. Njerezit duhet te shmangin perdorimin e pipave pasi levizja e perseritur e muskujve prish kolagjenin rreth gojes tuaj.

Gjumi ne nje krah!

Lekura juaj mund te formoje rrudha nga disa qendrime te gjumit. Fytyra juaj po shtypet ne jastek duke bere qe lekura te paloset nese flini ne krah ose bark.Fjetja ne shpin eshte menyra me e mire per te shmanguar ‘linjat e gjumit’.

Perdorimi i maskes se gjumit!

Lekura rreth syve eshte e prirur te demtohet dhe shume delikate. Masak e gjumit mund ta tra umatizojne ate dhe te shkaktojne infamacion i cili mund te shkaktoje rrudha. Sigurohuni qe maska te jete e lire dhe te mos terheq lekuren nese vendosni maske gjumi ne shtrat.

Lentet e kontaktit!

Ne shpesh ngreme vetullat kur vendosim lente. Lekura ne ballin tone fillon te rrudhet nga kjo levizje e perseritur. Lentet e kontaktit nuk e mbarojne lekuren rreth syve nga rrezet UV ndryshe nga syzet.

Continue Reading

Keshilla

Lavatricja po ju heq ngjyren e rrobave/ 5 Gjera qe duhet te beni qe te shpetoni njehere e mire

Published

on

Xhinset kane tendencen te zbehen fale larjes ne lavatrice.Laresi dhe uji i forte nxisin shkarkimin e ngjyres dhe e dobesojne ate.

Do te ngadelesoni procesin e zbardhjes se pantallonave tuaja nese tregoni kujdes gjate larjes.
Sekreti qendron tek frekuenca e larjes dhe tek laresi.

Ne kete artikull do te lexoni se si te lani pantallonat me kujdes.

Pantallonat e ketij materiali nuk duhen lare shume shpesh por vetem nje here ne 4-6 jave.Perdorni laresin e eneve per nje pastrim te shpejte nese vereni njolla. Xhinset duhen kthyer per se mbrapshti perpara futjes ne lavatrice sepse ne kete menyre do te parandaloni demet e laresit tek ngjyra.

Ekspertet keshillojne qe xhinset t’i lani edhe me rroba te tjera me ngjyre te erret sepse kombinimi i disa rrobave ndihmon ne ruajtjen e ngjyres.

Nje material i tille kerkon nje proces larjeje te bute dhe temperature me te ulet. Xhinset duhen varur ne tel nga ana e rripit dhe duhen thare ne ambient te hapur.

Dielli mund te nxise shkarkimin e ngjyres tek xhinset ndaj duhet t’i mbani larg ndricimit te drejtperdrejte te tij.

Perdroni uthullen e molles dhe kripen per te mbrojtur ngjyren nga larjet e ardhshme nese keni blere nje pale xhinse te reja me ngjyre te zeze.

Ne nje legen me uje te ftohte hidhni nje luge gjelle kripe dhe nje filxhan caji uthull. Me pas lereni xhinset ne kete tretesire per disa ore, shpelajini dhe vishni.
Ne larjen e rradhes, ngjyra do te qendroje me gjate dhe xhinset do te jene te pastra.

Continue Reading

Keshilla

Zbulohet sekreti i lavatrices/ Ja cfare duhet te fusni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite

Published

on

Shume njerez e urrejne procesin e pastrimit te rrobave. Edhe nese perdorni detergjentet me te mire, disa njolla nuk mund te largohen.

Por sot nuk eshte me e nevojshme qe te perdorni shume para.

Uthulla eshte perberesi qe kushton shume pak, qe u jep arome freskie dhe qe i ben rrobat tuaja te fresketa.
Disa nga arsyet qe pse duhet te perdorni uthull ne larjen e rrobave jane keto:

1-Hidhni nje gjysem gote me uthull ne rrobat tuaja para se te vendosni lavatricen.Uthulla e bardhe rrit fuqine e detergjentit te rrobave, mbron ngjyren e rrobave tuaja dhe zvogelon cdo mbetje detergjenti pas larjes.

2-Acidi qe gjendet te uthulla, largon njollat e deodorantit dhe djersen.

3-Ju mund te perdorni edhe pak uthull ne vend te zbutesit te rrobave. Ne ndarjen e caktuar te lavatrices hidhni uthull dhe ajo do te siguroje te njejtin efekt si zbutesi. Perdorimi i saj zbut rrobat dhe nuk demton mjedisin.

4-Detergjentet ne forme pluhuri qe lene mbetje ne rroba pas larjes, mund te acarojne lekuren tuaj te ndjeshme. Shtoni gjysme gote me uthull te bardhe ne rrobat tuaja per t parandaluar kete gje.

5-Gjithashtu uthulla e bardhe do te neutralizoj aromat e pakendshme.

Continue Reading

Trending