Connect with us

Keshilla

Dermatologet pergjigjen/ Ja sa here duhet ti lani floket qe te rriten me shpejt

Published

on

A ka rëndësi se ç’lloj tipi flokësh ke? Apo sa herë përdor trajtime, serume apo sprej? Pyetje që nuk kanë asnjëherë një përgjigje konkrete ose pyetje me shumë përgjigje.

Më poshtë janë përgjigjur ekspertët sa shpesh duhet t’i lash flokët. Këtu keni argumentimet.

Anna Cofone, stiliste flokësh

Flokët tanë prodhojnë vajra në mënyrë të natyrshme, të cilat ndihmojnë për t’i mbajtur ata të shëndetshëm. Kështu, për të mos e larguar këtë yndyrë natyrale nga flokët, këshilla ime është t’i lash flokët 3-4 herë në javë.

Megjithatë, nëse je mësuar t’i lash flokët çdo ditë, edhe kjo është shumë mirë, do të kesh flokë gjithmonë të shkëlqyeshëm, por mund të jetë e vështirë të ruash yndyrën natyrale.

Në këto raste, shampon duhet të jetë një zgjedhje e shkëlqyer, në mënyrë që të thithë vajrat e tepërt, por edhe t’u shtojë flokëve volumin.

Copyright: BRIGHTSIDE

John Fieda, stilist flokësh

Unë do të rekomandoja që t’i lash flokët çdo ditë, nëse do të dukesh bukur. Flokët janë shpesh të ekspozuar në të njëjtin mjedis si fytyra, kështu që marrin po aq papastërti sa edhe ajo. Kjo është shumë e rëndësishme nëse flokët e tu janë të hollë, pasi thithin më shumë papastërti.

Larja e përditshme mund të jetë shumë e mirë për flokët, edhe nëse do që flokët e tu të rriten. Po ashtu, djersa e tepërt që mbledh skalpi është e dëmshme për lëkurën dhe vetëm përmes larjes hiqet plotësisht, që të mos shkaktojë kruajtje të kokës.

Gjithashtu, larja e përditshme merr yndyrën e tepërt të flokëve dhe u jep atyre shkëlqimin optimal. Flokët e pastër reflektojnë dritë dhe shkëlqim.

Andrew Bidwell, dermatolog

Përgjigjja ime është më shumë për mënyrën se si i lan flokët, se sa sa shpesh i lan. Për një lëkurë të shëndetshme, flokët duhen larë të paktën dy herë në javë, nëse lëkura fillon të marrë yndyrë të tepërt. Larja largon qelizat e vdekura të skalpit, por po ashtu edhe zbokthin apo infeksionet e tjera të lëkurës.

Më shumë duhet të tregosh kujdes për mënyrën si i lan, duke pasur parasysh që të fillosh nga rrënjët duke shkumuar me shampon dhe me masazhin e mollëzave të arrish në maja.

Përdor scrub një herë në javë për të pastruar skalpin dhe gjithashtu, përdor edhe maska të vazhdueshme për ta ushqyer në mënyrë të ndjeshme lëkurën e kokës. Kjo e fundit është një “organizëm” që ka nevojë të ushqehet për të qenë e shëndetshme.

Edhe pasi të kesh përdorur bojën, me larjen e flokëve vepro në të njëjtën mënyrë. 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Keto jane 5 menyra natyrale si te liroheni njehere e mire

Published

on

Kapslleku eshte nje nder problemet me te perhapura tek njerezit. Mungesa e aktivitetit fizik, dehidratimi, konsumimi i ushqimeve te thata dhe dieta e varfer ushqimore jane disa nga faktoret qe ndikojne ne kapsllek.

Banoret e qytetit jane me te prekur nga ky problem per shkak te orareve te zgjatura dhe menyres se ushqyerjes.

Me efektive ne trajtimin e ketij problem jane metodat natyrore. Ju do te rregulloni problemin tuaj brenda 1-2 javesh pa medikamente nese ndiqni me perpikmeri keto metoda.

Pini lengje:

Kapslleku do te lehtesohet nese ju rrisni konsumimin e sasise se ujit. Pini 7-8 gota uje ne dite. Konsumoni dhalle ose leng frutash te fresket.

Tershera:

Cdo mengjes konsumoni tershere sepse ajo eshte e pasur me fibra te cilat ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut. Hani tershere me kos dhe fruta te fresketa ose te thata.

Leng spinaqi:

Per lu ftimin e kapsllekut lengu i spinaqit eshte nje nga metodat me te mira. Cdo dite pini 100-150 ml leng spinaqi.

Hani fiq:

Fiqte jane pastrues natyror pasi jane te pasur me fibra dietike dhe kalcium. Ne mengjes hani 4-5 fiq te thate ose te fresket. Valimi i 7-8 fiqve te thate dhe pirja e ujit te tyre esell ne mengjes dhe ne darke para gjumit eshte nje tjeter menyre mjaft e perdorur.

Farat e linit:

Keto fara jane te pasura me fibra dhe acide yndyrore. Konsumojini cdo dite ato duke shtuar 1-2 luge fara lini ne sallate ose ne kos. Farat zbusin jashteqitjen dhe ndihmojne ne levizshmerine e zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte te zones se syve, ruajeni receten

Published

on

Nje nder shenjat e para te plakjes jane rrudhat ne pjesen e poshtme te syve. Kur rrudhni vetullat apo kur buzeqeshni ato dalin me shume ne pah. Rrudhat mund t’ju bejne te dukeni te medhenj ne moshe dhe te tjetersojne paraqitjen tuaj.

Ato mund te shfaqen ne nje moshe shume te re si pasoje e mungeses se lageshtise sepse lekura poshte syve eshte shume delikate. Por kontribues ne shfaqjen e rrudhave jane ekspozimi ne diell, humbja e elasticitetit te lekures dhe humbja e kolagjenit.

Ne kete artikull do te lexoni disa kura te cilat ushqejne zonen rreth syve sepse ne kete menyre rrudhat do te jene me te zbehta. Perdorimi i nje kremi hidratues mund te zbuse paraqitjen e tyre me 20%.

Vaji i arres se kokosit

Do te vereni nje zbutje te konsiderueshme te rrudhave nese aplikoni vaj te arres se kokosit ne pjesen poshte syve. Ky vaj permban shume antioksidante dhe nxit pordhimin e kolagjenit.Duhet qe vajin e arres se kokosit ta perdorni 2-3 here gjate dites. Duke perdorur mollezat e gishtave, beni nje masazh te lehte pas aplikimit te tij.

Aloe Vera

Xheli Aloe veres e ben lekuren me elastike dhe eshte shume i mire per te zbehur rrudhat.Ai eshte i pasur me antioksidante dhe ne kete menyre e ushqen lekuren shume mire. Fale nxitjes se prodhimit te kolagjenit dhe fibres, ky xhel e ben lekuren me te tendosur. Perdoreni 2 ose tre here ne dite kete xhel duke bere nje masazh te lehte.

Vaji i Avokados

Do te krijoni nje kure shume te mire kunder rrudhave nese e perzieni vajin e avokados me vaj limoni ose qitroje. Perzieni nje luge gjelle vaj avokadoje me nje pike vaj limoni dhe me pas masazhoni zonen rreth syve.

Kastraveci

Ekstraktet e kastravecit ndihmojne ne ushqimin e lekures me antioksdiante dhe ne rritjen e elastines. Kastraveci zbut ndjeshem shenjat e plakjes pervecse ushqen dhe freskon lekuren.

Fetat e kastravecit i mbani per 10-15 minuta dhe me pas me vaj te arres se kokosit ferkoni zonen lehte.

Si te parandaloni rrudhat?

Te mesoni se si t’i parandaloni ato eshte menyra me e mire per te lu ftuar rrudhat.

Rregullat per nje lekure elastike ne zonen e syve jane:

1-Perdorni krem kunder diellit

2-Mbani syze dielli

3-Per te permiresuar kompleksitetin e lekures, pini 8-10 gota uje ne dite.

Continue Reading

Keshilla

Dhjami i barkut na eshte bere havale/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje recete natyrale e cila do j’u ndihmoje per te eleminuar dhjamin e padeshiruar ne zonen e barkut. Ne kete menyre ju do te realizoni qellimin tuaj per vetem dy jave dhe mund ta pergatisni shume lehte ne shtepi.

Keshillohet qe ta perdorni ate cdo dite dhe qe te jeni kembengules. Kjo pije ofron perfitime te shumta shendetesore dhe eshte e bere nga perberes lehtesisht te disponueshem.

Perberesit:

Gjysme limoni ose uthull molle

250 ml uje

1 luge gjelle me pluhur kanelle

2 luge gjelle me mjalte natyral

Pergatitja:

Ne nje tenxhere, hidhni te gjithe perberesit dhe ujin e nxehte shtojeni ne fund. Nese nuk keni limon mund te perdorni 1 luge gjelle uthull molle.

Rekomandime:

Kjo pije duhet te konsumohet me stomak bosh ose te pakten 30 minuta para mengjesit per 2 jave. Pini edhe pak para se te shkoni per te fjetur. Pija mund te shkaktoje efekte anesore ndaj duhet te tregoheni te kujdesshem. Ndaluni per te bere pushim pas trajtimit per 1 muaj. Hani sa me shume fruta dhe perime, shmangni ushqimin e perpunuar dhe ato me permbajtje te larte yndyre. Cdo dite, ecni te pakten 30 minuta. Rezultatet do t’ju suprizojne nese ndiqni te gjitha udhezimet.

Continue Reading

Trending