Connect with us

Keshilla

Yndryra e flokeve ju eshte bere e padurueshme? 7 Hile bukurie si ta eleminoni ne pak sekonda

Published

on

Mirembrema mikesha! Ju pershendes kudo qe jeni!

Kurrë nuk keni kohë të mjaftueshme për rutinën e bukurisë, veçanërisht në mëngjes ka gjithmonë një zgjidhje të shpejtë dhe funksionale. Ndoshta fëmijët, punët e përditshme nuk ju lejojnë që të bëni një dush përpara se të dilni dhe flokët tuaj kanë nevojën urgjente për tu rregulluar, do t’ju mjaftojë vetëm pak pudër!  

Nëse nuk keni pudër atëherë mund të përdorni dhe niseshte:

Kurdo që të keni një nevojë ekstreme për të larë flokët shpejt, thjesht lyeni me këtë përzierje.

Skalpi ynë duhet të prodhojë një sasi të caktuar vaji për të qëndruar të lagur dhe për të mbrojtur flokët duke krijuar një pengesë të hollë midis tij dhe mjedisit.

Por, sebumi i tepërt mund të shkaktojë shumë shqetësime, duke filluar nga mungesa e vëllimit dhe rënjes së flokëve, deri te një kokë e irrituar dhe problemet me zbokthin, thotë Bright Side. Për fat të mirë, nëse identifikoni shkakun, mund ta merrni atë nën kontroll, transmeton Telegrafi.

Më poshtë gjeni arsyet:

Ju rregulloni flokët me stilime të ngushta dhe me shkëlqim

Ndërsa shkon me një tufë elegante, mund të duket si një mënyrë e mirë për të fshehur flokët tuaj të yndyrshëm, në të vërtetë është mënyra tjetër. Flokët tuaj mund të duken të këndshëm por ky stilim bën që sebumi juaj të grumbullohet nën flokët dhe rrënjët e tij. Stilimet me shkëlqim kërkojnë shumë produkte që i lëmojnë dhe peshojnë flokët, duke e bërë atë të bëhet më e shpejtë.

Çfarë duhet të bëni: Mos e teproni me produkte stilimi dhe stilime që kërkojnë shumë krehje dhe prekje të flokëve tuaj.

Nuk i shpërlani flokët me ujë të ftohtë

Uji i nxehtë është i shkëlqyeshëm për hapjen e poreve dhe kutikulave të flokëve dhe largimin e papastërtisë, por mund të jetë i dëmshëm për flokët tuaj. Ajo largon jashtë sebumub dhe mund të thajë lëkurën e kokës shumë, duke shkaktuar zbokth dhe prodhim të tepërt të vajit.

Çfarë duhet të bëni: Është më mirë të zgjidhni ujë të ngrohtë kur bëhet fjalë për shampo dhe kondicionim, dhe shpëlani flokët me ujë të ftohtë pasi të keni bërë larjen e tij për të mbyllur kutikun e flokëve.

Zgjidhni produktet e gabuara të kujdesit për flokët

Ekspertët këshillojnë të tregoheni të kujdesshëm me produktet që etiketohen si “intenzive” sepse mund të mbipeshojnë në flokët tuaj duke i bërë ato të sheshta. Ata mund të mbulojnë flokët në një shtresë të hollë mbrojtëse që i bën flokët tuaj të duken më të yndyrshëm nëse keni flokë të hollë ose një kokë vajore.

Çarë duhet të bëni: Ekspertët këshillojnë të shmangni produktet që janë të dizajnuara për flokë të thatë ose të dëmtuar.

Krihni dhe prekni flokët shpesh

Kur prekni flokët, transferoni vajra dhe baktere nga duart tuaja në flokët tuaj që përfundojnë duke i bërë flokët tuaj më të yndyrshëm. Larja e flokëve tuaj shpesh bën edhe më shumë dëm sesa mirë. Larja e vazhdueshme bën që sebumi të përhapet në të gjithë flokët tuaj dhe e bën atë të duket më pak voluminoz dhe i freskët.

Çfarë duhet të bëni: Bëni zakon të mos prekni flokët me duart tuaja, veçanërisht nënndërgjegjeshëm kur jeni nervoz ose gjatë një bisede. Mos i krihni flokët: ekspertët sugjerojnë që 2 herë në ditë mund të jenë të mjaftueshme për njerëzit që nuk kanë flokë shumë kaçurrelë ose me teksturë, dhe gjithmonë bëni atë me një furçë të pastër.

Jeni shumë të stresuar

Stresi e bën trupin tuaj të prodhojë më shumë kortizol. Ky hormon nxit lëkurën tuaj të prodhojë më shumë sebum dhe, si rezultat, duket dhe ndjehet më vaj. Stresi gjithashtu mund të jetë një nga arsyet e zbokthit që mund të çojë në një kokë të yndyrshme gjithashtu.

Çfarë duhet të bëni: Ju nuk mund të bëni shumë nëse nuk ndryshoni stilin e jetës tuaj dhe përpiqeni të menaxhoni stresin tuaj. Përdorimi i produkteve të veçanta të flokëve do të ndihmojë në luftimin e zbokthit dhe do ta bëjë lëkurën e kokës tuaj të ndjehet më e rehatshme ndërsa jeni duke u marrë me situata të vështira të jetës.

I lani flokët shumë shpesh

Edhe pse mund të tingëllojë pak absurde, sa më shumë t’i lani flokët, aq më i yndyrshëm mund të bëhet. Një biolog i flokëve ndan se miliarda baktere të mira që promovojnë pH të shëndetshëm të lëkurës sonë, jetojnë në kokën tonë. Dhe kur lajmë flokët shumë shpesh, mund të shqetësojmë këtë ekuilibër delikate dhe të bëjmë që gjëndrat e sebumit të prodhojnë më shumë vaj, veçanërisht nëse përdorim produkte të gabuar të kujdesit për flokët.

Çfarë duhet të bëni: Përpiquni të ulni gradualisht numrin e herërave kur lani flokët dhe përdorni shampon që nuk e thajnë shumë kokën. Ekspertët këshillojnë t’i kushtoni vëmendje zonës ku jetoni dhe problemet e flokëve që keni. Për shembull, banorët e qytetit kanë më shumë të ngjarë të duhet të lajnë flokët më shpesh sesa njerëzit që jetojnë në zona rurale për shkak të mbetjeve që përfundojnë në flokët e tyre. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

11 Keshilla te Modes qe bejne Dallimin Midis Elegancës dhe Ekstravagancës

Published

on

Ne shpesh kemi tendence t’i kujtojme nuancat e vogla ne momentin e fundit kur perpiqemi qe veshja jone te duket e shkeqyeshme. Keto detaje demostrojne sensin e persosur te veshjes dhe qe i japin pamjes se nje personi ndjesine e kompletimit.

Ne menyre qe te fitoni admirimin e publikut,ne kemi zgjedhur disa gjera qe duhet t’i kushtoni vemendje.

Perlat

Vetem paramendet e vertete te modes mund te zgjedhin dhe ta kombinojne sakte kete lloj aksesori. Nje gjerdan elegant me perla te rralla ka tendencen ta beje personin qe e ka vendosur te duket me e vjeter.

Ne mode jane rikthyer gjera si reto-perlat ne forma sferike jo ideale ose perlat barok. Filloni me vathet nese keni deshire te eksperimentoni me ta sepse aksesoret duken me modern me keto perla.

Orat

Nje nga aksesoret me te dobishem eshte nje ore. Ato plotesojne pamjen e nje gruaje qe nuk humb kohen e saj dhe forcojne nje dore te holle femerore.

Ky aksesore mund te zgjidhet per cdo veshje dhe ne gama te gjere cmimesh. Zgjidhni nje rast me nje sasi minimale te detajeve dhe nje rrip me nje ngjyre neutrale nese jeni duke kerkuar nje ore per perdorim te perditshem. Per nje pamje per ne mbremje,orat me dizanje komplekse mund te jene nje shtese e mire.

Shall mendafshi

Shalli i mendafshit terheq vemendjen per disa pjese te trupit dhe i jep butesi figures.Zgjidhni nje ngjyre qe do te theksoje ngjyren syve dhe do te permiresoje tonin e lekures se fytyres nese preferoni te lidhni nje shall ne qaf.

Rroba me printime kafshesh

Nje tipar i shpeshte i koleksioneve te modes eshte printimi i lekures se kafsheve. Keto printime perdoren per te dekoruar gjithcka qe nga getat, fundet, fustanet e deri tek palltot. Ky model mund te prishe gjithcka ose mund te krijoje nje pamje te gjalle dhe te guximshme.

Nese ekziston vetem nje artikull me nje printim nga lekura e kafsheve atehere mund te krijohet nje veshje elegante dhe harmonike.

Kimono

Keto stile jane te famshme per strukturen e pelhurave dhe pasurine e printimeve te tyre te ndritshme.Ju mund te krijoni stilin tuaj duke e veshur ate me xhinse dhe nje bluze te thjeshte ose te vishni nje kimono ne vend te nje fustani. Pepiquni te mos e teproni me shume detaje.

Syzet

Zgjedhja e nje skeleti te bukur eshte mjaft sfidues. Syzet terheqin vemendjen nga syte dhe mund te korrigjojne tiparet e fytyres.

Italo Pantano, redactor ne Italian Vogua shkruan: “Sot skeletet e guximshme te zeza, klasike, plastike gjysme transparente dhe ato gjeometrike” me tela “jane mode.”

Veshjet e kokes

Per te zbuluar se cilat ju pershtaten me se mire provoni lloje te ndryshme te kapeleve. Eshte e rendesishme te mbani mend se duhet te pershtatet me formen e fytyres dhe me te gjithe veshjen tuaj.

Braletet

Nje bralete po behet nje element veshjeje qe nuk po del me nga moda.Me ndihmen e saj ju mund te krijoni imazhe te guximshme dhe terheqese. Nje bralete mund ta kombinoni me pantallona me bel te larte, xhinse ose fund. Nje bralete do te behet sendi juaj i preferuar i veshjes sepse do te jeni qendra e vemendjes kudo nese mund te arrini nje kombinim provokues por te lehte.

Veshje me stilin e burrave

Veshjet me stilet e meshkujve mund te jene te pershtatshme per cdo veshje moderne. Kjo kemishe ose xhakete sportive mund te permiresoje atraktivitetin e nje gruaje ne menyre mjaft efektive.

Ne menyre qe te krijoni nje pamje te bukur, zgjidhni veshje sipas mases tuaj.Pamjen e veshjeve te stilit per meshkuj mund ta permiresoje ne menyren e perkryer grimi i theksuar, kepucet me take te larte, aksesoret dhe cantat me shkelqim.

Veshje asimetrike

Veshjet asimterike mund te ndryshojne ne menyre te konsiderueshme proporcionet e trupit dhe jo cdo grua do te ishte e gatshme te provonte nje pamje me keto detaje.
Kjo prerje e pabarabarte terheq vemendjen ne vendet e nevojshme, duke marre vemendjen nga gjerat qe nuk jane ne proporcion.

Takat

Kepucet me platoforme te larte kane tendence ta bejne tere trupin te duket disproporcional.

Ndersa takat e larta duken elegante dhe te kendshme. Ato jane gjithmone ne mode, ju bejne qendren e vemendjes se gjithkujt dhe mund te permiresojne cdo pamje.

Continue Reading

Keshilla

E fejuar jashte ‘Perputhen’ / Jasmina Kadriu ka nje shpjegim per foton qe qarkulloi ne media

Published

on

Në média ka qarkulluar mé shpéjtësi të madhé një foto é konkurréntés së “Për’puthén”, Jasmina Kadriu, mé një mashkull mistérioz mé të cilin shfaqét duké u puthur.

Lart é poshtë u tha sé ajo është é féjuar jashtë émisionit, ndaj konkurréntja është détyruar t’i përgjigjét të gjitha këtyré aludimévé.

Ajo é ka ripostuar foton në InstaStory-n é saj, duké sqaruar sé pérsoni në fjalë është ish-i dashuri, mé të cilin s’ka më asnjë lidhjé.

Madjé, Jasmina shkruan sé publikimi i fotové është cënim privatësié për djalin që nuk është pérsonazh publik.

“Eshtë mbi é 20-ta faqé që po é hédh ISH-in tim! Pikë së pari nuk mund të hidhni një pérson privat sé është cënim i privatësisë, sidomos kur ai nuk ka të bëjë mé mua! E dyta, nësé doni të bëni lajmé, të paktën gjéni diçka kohérénté, jo këtu é para 7 muajsh sé latë nam! Kështu që mos iu fusni angarivé é léjini njérëzit të jétojnë të qétë pa u prishur punë mé këto lajmé pa lidhjé! Nuk ka taksirat askush të pëfshihét në “skandalét” tuaja!”- shkruan Jasmina é révoltuar.

Që préj hyrjés së saj në émision, konkurréntja shfaqi aféksion të madh për Andin, mé të cilin ka shkëmbyér édhé puthjé në buzë.

Continue Reading

Keshilla

Harrojeni piskatoren dhe dyllin/ Ja si te hiqni qimet dhe pushin e fytyres pa dhimbje dhe me lehte

Published

on

Qimet në fytyrë janë një problem që e kanë një pjesë e mirë e grave. Shkaqet janë të  ndryshme, si p.sh çrregullimet hormonale. Shpesh herë depilimet shkaktojnë irritime, puçrra me infeksion dhe skuqje të lëkurës.

Për të shmangur të gjitha këto ka disa mënyra me anë të maskave. Këto lloj maskash mund t’i bëni në shtëpinë tuaj pa shumë produkte.

Do t’ju duhet 1 e bardhë veze. Në një pjatë ndani të bardhën nga e verdha e vezës. Me anë të një furçe e shpërndajmë të bardhën e vezës në fytyrë. Menjëherë pas kësaj, vendosim mbi të bardhën e vezës në fytyrë një pecetë të hollë.

Mund ta vendosni në të gjithë fytyrën ose në pjesët ku keni qime te padëshiruara. E lyejmë pecetën sërish me të bardhën e vezës, dukë përdorur një furçë ose gishtat tuaj. Sipër shtresës së dytë të bardhës të vezës vendosim sërish një pecetë tjetër të hollë.

E lëmë të bardhën e vezës të ftohet. Më pas fillojmë të heqim ngadalë pecetat e thara. Bashkë me to do të ikin dhe qimet.

Maska me sheqer dhe mjaltë: 1 lugë gjelle sheqer kaf ose të bardhë. 1 lugë gjelle mjaltë. 1 lugë gjelle ujë, 1 tas që duron nxehtësinë e mikrovalës, 1 spatul(ose shkop akulloreje), disa copa në formë shiritash

Udhëzime: Vendosini të gjithë përbërësit në një enë që duron nxehtësinë. Vendosini enën në mikrovalë ose në një ngrohëse të çfarëdoshme. Përzieni përbërësit për rreth 30-35 sekonda, deri sa përzierja të fillojë të flluskojë dhe të kthehet në ngjyrë kafe. Largojeni enën nga nxehtësia dhe lëreni përzierjen të ftohet pak, sa mos ju djegë lëkurën. Pra të jetë e ngrohtë por jo e nxehtë

Merrni pak nga dylli i ngrohtë me anë të një spatula dhe vendoseni atë në zonën ku keni qimet e padëshiruara. Merrni një copë në formë shiriti dhe vendoseni mbi zonën e lyer me dyllë. Me anë të gishtave ushtroni pak presion mbi copën, duke e sheshuar atë me lëvizje sipas drejtimit të rritjes së qimeve. Më pas tërhiqeni copën me ngadalë në drejtimin e kundërt të rritjes së qimeve. Përsëriteni të njëjtin proces deri sa qimet e padëshiruara të jenë larguar nga fytyra juaj.

Maska me shafran Indie: Shafrani i Indisë mund të përdoret i vetëm ose i kombinuar me përbërës të tjerë për heqjen e qimeve të fytyrës. Ai ka veti antibakteriale dhe parandalon infeksionet e lëkurës.

Merrni 2 lugë çaji shafran Indie dhe përziejeni atë me ujë për të bërë një pastë të hollë. Shpërndajeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta. Pasi maska të jetë tharë, fshijeni atë me një copë pak të lagur duke e lëvizur copën në drejtimin e rritjes së qimeve.

Përdoreni këtë maskë rregullisht për disa javë deri sa qimet e fytyrës tuaj të jenë larguar plotësisht, njëherë e përgjithmonë.

Continue Reading

Trending