Connect with us

Uncategorized

Po marrim veten ne qafe/ Keto jane 10 gabimet e perditshme qe po na demtojne lekuren e fytyres

Published

on

Më poshtë gjeni gabimet më të shpeshta të përkujdesjes lëkurës dhe çfarë duhet të bëni për t’i shmangur ato.

Ne të gjithë duam lëkurë të shndritshme, të pastër dhe pa shpenzuar shumë, por me sa duket nuk jeni duke e kuptuar se disa shprehi janë duke e dëmtuar lëkurën tuaj dhe duke e bërë atë të vrazhdë. Më poshtë gjeni gabimet më të shpeshta të përkujdesjes lëkurës dhe çfarë të bëni në vend të saj, transmeton Telegrafi.

Gabimi numër 1: Pastrimi i ashpër i lëkurës që është e ndjeshme ndaj akneve

Përdorimi i produkteve dhe veglave të ashpra mund t’ju çojë deri tek irritimet më të mëdha të lëkurës. Sipas Dr. Warren Shapiro, zëvendës ministër i kompanisë së hulumtimeve të Neutrogena, pastrimi i tepërt i lëkurës duke përdorur produkte të ashpra mund ta irritojë lëkurën tuaj dhe e bënë më të vështirë për t’i pastruar dhe shëruar aknet.

Zgjidhja: Qëndroni larg produkteve abuzive të lëkurës dhe pastruesve të ashpër. Përdorini tonik disa herë në javë, dhe nëse jeni të frikësuar se është shumë ashpër përdorni duart, provoni të vendosni tonikun me brushë çka do të’ju ndihmoj t’i pastroni poret tuaja pa e irrituar atë.

Gabimi numër 2: Vendosja e medikamenteve për akne vetëm në vende të caktuara

Medikamentet për akne jo vetëm që shpejtojnë shërimin nga aknet aktuale, shpjegon  Sergio Nacht, zyrtar i Shkencave dhe Teknologjisë për Sistemin Polimer të Avancuar, ato gjithashtu ndihmojnë për parandalimin e akneve të reja.

Zgjidhja: Për të mbajtura lëkurën e pastër, aplikoni medikamentet e akneve në sasi të pakët (përdorimi i peroksid benzolik që ndihmon në mbytjen e baktereve) në të gjitha zonat ku aknet janë të prira për të dal.

Gabimi numër 3: Shtrydhja e puçrrave

Shtrydhja e puçrrave shpejton infektimin, bënë lëkurën më keq dhe nuk ndikon për mirë. Dhe, duke iu referuar Dr. Nacht, rezultatet mund të jenë të frikshme.

Zgjidhja: Përdorni medikamente për akne, vetëm në vendet e infektuara dhe mos i prekni ato.

Gabimi numër 4: Mospastrimi i mjaftueshëm i fytyrës

Kur ju e pastroni fytyrën, ju shpërlani shkumën së bashku me yndyrën dhe papastërtitë . “Nëse ju nuk e shpërlani plotësisht sapunin mund të jetë irritues për lëkurën” thotë Shulman.

Zgjidhja: Siguroheni që lëkura juaj është pastruar plotësisht. Përreth 30 sekonda do të ishin të mjaftueshëm.

Gabimi numër 5: Mospërdorimi i kremit të diellit

Edhe nëse është moti i vranët, rrezet ultravioletë depërtojnë në lëkurë” thotë Darrell Doughty, kryesuesi i Kompanisë për Kujdes të Lëkurës. Kjo mund të ndikoj në ndryshimin e ngjyrës dhe teksturës tuaj, rrudhat paraqiten më herët  dhe rritet mundësia e zhvillimit të kancerit në lëkurë. Djegia e diellit mund t’i thaj puçrrat përkohësisht, por mund të përfundoj duke bërë lëkurën tuaj më të vrazhdë, sepse lëkura juaj vepron nga efektet e thatësisë nga dielli dhe prodhuar më shumë vaj.

Zgjidhja: Për përkujdesje optimale aplikoni zbutës të lëkurës që përmban krem të diellit nga SPF 15. Kërkoni kremra që nuk përmbajnë bllokues të poreve që nuk ndikojnë në shfaqjen e puçrrave.

Gabimi numër 6: Përdorimi i parregullt i medikamenteve të akneve

Medikamentet për akne nuk janë efektive nëse i përdorni vetëm dy apo tre herë në javë, thotë Dr. Nacht. Nëse provoni të  kompensoni përdorimin e medikamenteve mund të irritoj dhe dëmtoj lëkurën, duke rezultuar me tharësi dhe kuqje të lëkurës. Gjithashtu, puçrrat nuk do të shërohen më shpejt. Lëkura mund të absorboj vetëm një sasi të caktuar të përbërësve të produktit, pavarësisht sa herë e përdorë atë.

Zgjidhja: Me qenë se medikamentet e akneve veprojnë për 6 ose 12 orë, duhet të aplikohet vazhdimisht dy ose tri herë në ditë. Mbajeni në mend, ju nuk mund ti shëroni aknet por vetëm ti kontrolloni ato.

Gabimi numër 7: Mos përdorni zbutës të fytyrës nëse lëkura juaj është e yndyrshme

Nëse lëkura juaj është e shndritshme ose është e yndyrshme, nuk do të thotë se ju duhet të shmangni zbutësit. Pasi të pastroheni, fytyra juaj është më e thatë si rezultat i procesit të pastrimit, shpjegon Doughly. Të gjithë pastruesit, madje edhe  uji, largojnë disa nivele të zbutësve. Përdorimi i zbutësve do të zëvendësonte këtë, mbron lëkurën tuaj dhe lëkura juaj është gati për makijazh.

Zgjidhja: Zgjidhi një zbutës fytyre që nuk do të shtoj yndyrë.

Gabimi numër 8: Pirja e duhanit

Ju tashmë e dini që pirja e duhanit është e keqe, por këtu keni arsyet që kurrë më mos ta bëni atë. “ Nikotina ngushton enët e gjakut, duke përfshirë edhe ato të cilat e ushqejnë lëkurën tuaj” thotë Dr. Nacht.  Probleme me ngushtimin e enëve të gjakut? Lëkura juaj bëhet më e ashpër sepse nuk pranon ushqim të mjaftueshëm nga gjaku.

Zgjidhja: Mos pini duhan… asnjëherë, për lëkur më të pastër.

Gabimi numër 9: Tharja lëkurës së trupit tuaj

Qëndrimi në ujë që është shumë i nxehtë ose qëndrimi i gjatë në dush nuk do ta hidratoj lëkurën tuaj dhe do ti shkaktoj lëkurës humbjen e përbërësve që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës së butë, shpjegon Dr. Shaprio.

Zgjidhja: “ Ju duhet të bëni dush në ujë të mjaftueshëm i vakët që të jetë e rehatshëm, por jo tejet e nxehtë,” thotë Dr. Shaprio. “gjithë çka ju duhet është një dush disa minuta”.

Gabimi numër 10: Tharja e lëkurës në përpjekje për të kontrolluar aknet dhe yndyrën

Përdorimi i sapunëve të ashpër mund ta largoj sebumin nga lëkura juaj, shpjegon Dr. Bett Shulman, profesor asistent në Klinikën Dermatologjike. “Sebumi i jep lëkurës fleksibilitet dhe butësi. Pa këtë lëkura mund të “pëlcas” dhe ju mund të humbni barrierat e lëkurës. Kjo shton rrezikun e infektimit dhe irritimit.

Zgjidhja: Gjithmonë përdorni produkte të pastrim me efekte të butësisë që nuk i than aknet. 

2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: hack instagram

  2. Pingback: online dispensary USA

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Uncategorized

Dashi i pari, Luani i fundit/ Kjo eshte renditja e shenjave me FAT qe do marrin para dhe shume fat

Published

on

Dashi

Nesër mund të ndiheni shumë të dashuruar. Nëse jeni në një lidhje, bëhuni gati për një mbrëmje intime tepër romantike. Nëse nuk jeni çift, atëherë prisni shumë shpejt për ;lajme të mira. Një person i ri mund të vijë në jetën tuaj, ose mund të takoni një mik të vjetër. Jini të përgatitur për çdo gjë.

Demi

Pastrimi ose riparimet e domosdoshme në shtëpi mund t’ju frymëzojnë të shkoni pak më tej dhe të bëni disa punime. Hiqni qafe mobilet e vjetra ose ato çfarë nuk ju nevojiten për tu bërë pak vend gjërave të reja. Miqtë dhe dikush shumë i veçantë mund të dalin vullnetarë për t’ju ndihmuar. Bëni një festë! Të gjithë do të argëtohen.

Binjakët

Një informacion i ri i rëndësishëm mund të vijë në rrugën tuaj, mbase përmes orëve të mësimit, librave ose bisedave me miqtë. Kjo mund të hap dyert e reja personale dhe profesionale për ju. Ju mund të mësoni aftësi të reja me teknologjinë, të përmirësoni aftësinë tuaj artistike ose të dyja. Është një ditë e shkëlqyer për të trajnuar talentet tuaja. Duke vepruar kështu, ju mund të krijoni disa miqësi të reja të forta.

Gaforrja

Mësimi i ri dhe komunikimi i përmirësuar me miqtë dhe familjen shtojnë shumë ndjenjën tuaj të vetëvlerësimit. Një detyrë në të cilën keni bërë disa përpjekje gjatë disa javëve të fundit ka përfunduar me sukses. Tani po merreni me shkëlqimin e admirimit të të tjerëve. Ju madje mund të keni disa para shtesë për të shpenzuar. Ju keni punuar shumë për këtë dhe e meritoni atë.

Luani

Një përmirësim në marrëdhëniet tuaja me një partner dashurie ose një mik të ngushtë ju ka bërë të ndjeheni optimistë për të ardhmen dhe aq më tepër për të tashmen. Ndjesia juaj për vlerësimin e vetvetes është e fortë dhe po formuloni ide pozitive për jetën tuaj në muajt në vazhdim. Mos bëni ndonjë plan të caktuar tani. Shkruajini ato dhe kthehu më vonë kur shkëlqimi i trëndafilit është venitur pak.

Virgjëresha

Një ngritje e papritur mund të të bëjë të ndihesh bujar ndaj atyre që i do. Dhuratat tuaja do të vlerësohen, por kujdesuni që të mos harxhoni gjithçka që keni fituar. Mos lini mënjane dhe takimet romantike me personin që dashuroni.

Peshorja

Të biesh në dashuri me shikim të parë është diçka që nuk e ke menduar kurrë se do të ndodhte, por mund të ndodhte nesër. Një takim romantik sot, i cili mund të shndërrohet në diçka më shumë, do t;ju bëjë të ndihen shumë mirë.

Akrepi

Filmat që përfshijnë shumë efekte speciale mund të jenë veçanërisht tërheqës për ju tani. Ju mund të vendosni të mësoni më shumë rreth asaj se si prodhohen efekte të tilla. Ju gjithashtu mund të dëshironi të provoni dorën tuaj në grafika kompjuterike. Shkalla e largët e imagjinatës suaj mund t’ju surprizojë. Argëtohu me këtë. Ju mund ta bëni atë të funksionojë për të ardhmen.

Shigjetari

Jeta është një aventurë. Të paktën, ky kjo është ideja që do t;ju udhëheqë nesër. Shijoni suksesin që keni arrit me miqtë tuaj dhe ndihuni krenarë. Nesër do të keni mundësi të takoni persona të rëndësishëm që mund t’ju sjellin të reja në jetën profesionale por edhe atë private.

Bricjapi

Një qëllim i ri që i keni vënë vetes mund të krijojë një atmosferë më pozitive në lidhje me karrierën tuaj. Njohja dhe rritja e të ardhurave janë pak më shumë se përtej horizontit. Mos u habisni nëse ndryshimet qëndrojnë në vend. Ju mund të përfundoni në një profesion krejtësisht të ndryshëm nga sa keni!

Ujori

Optimizmi dhe entuziazmi përshkojnë çdo person që pranon të përfshihet nesër. Ju dhe ata rreth jush kanë tendencë të shihni vetëm tendenca pozitive për të ardhmen – sukses me disa pengesa. Ju mund të krijoni një grup të ri mbështetës me disa nga këta individë optimistë. Shfrytëzoni sa më shumë!

Peshqit

Nesër mund të jeni në humor të duhur për t’u organizuar. Pajisjet e teknologjisë së lartë mund të ndihmojnë në këtë. Një qëndrim optimist, entuziast do t’ju mbajë gjatë çdo detyre. Do të jeni më shumë se të lumtur me atë që keni realizuar deri në fund të ditës. Trajtojeni mirë veten. Dilni dhe festoni – e meritoni!

Continue Reading

Uncategorized

Nga 20 deri ne 28 Nentor do jete momenti juaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

Kjo me sígùri mùnd të qùhet një nga páráshíkímet më të sákta të zònjës Mèrí e cila do t’ju rrèfèjë se si do të vènë ditët në víjim me të mirát apo të kèqíjat e tyre.

Mùnd të thùhet se është një lèxím sùrprízë i yjeve sepse ajo vè në vèçanti disa shènja që sipas saj do të shkèlqèjnë më shumë se yjet.

Sipas zònjës shqíptare, shumë fávòrízím këto shenja do të márrín edhe nga hëna e mbárë e këtij muaji që i lídh me hápèsira të shumta dhe kríjímin e rrugëve dhe shtígjève të reja.

Kjo mènyrë e të përkèdhèlurit nga universi do t’u shèrbèjë këtyre shènjave për të ngrítùr më qíèll mirëqènien dhe për t’u lárgùar sa më shumë nga pèngèsat dhe hállèt e jetës.

Pra, për më mòs u zgjátur më shumë, ju táshmë dùhet të gjèni se cílat do të fávòrizòhen më tèpër dhe kështu do t’i kèni idetë e qárta se nëse edhe shènja juaj është këtu, athèrë dùhet të ndíhèni të bèkùar.

Njíhen si njerëzít më të mirë për të bèrë bíznès ndáj dhe rrítjen më të madhe èkònòmike këto kohë e márrin ata që janë Dash.

Do të kríjojnë shumë pláne dhe ato ide që kánë në kokë do t’u thjèshtësohen sa më shumë për t’i kthyer realitet.

Në fámílje dhe në aktivitetet më të shumta të jetës do t’u vèjë mbárë ndáj dhe do ta hárròni fjalën “strès”.

Në lídhjè me ditën më të lumtur të dasheve, ajo mùnd të jetë data 25 e cila do t’u jápë mùndèsi të hápen në një pròjekt me jáshtë vendit.

Jánë udhèhèqès dhe kështu shenja e Bínjákëve këto ditë do të shíjojë atë lùmtùri që ka prítur kaq gjátë ku do të jètë sa më lárg pròblèmève.

Ndjèshmèria juaj do të jètë në máksímum ndërsa ajo që ju bèn më të vèçantë është se për 10 ditët e ardhshme do të kèni një periudhë ngrítjeje në çdo fushë.

Mòs hárròni që nèse keni një punë, díta e hënë është më me fát për ju për të gùxùar në ngrítjen e një páge.

Shumë díplòmatikë janë këta të Peshores, ndáj dhe hýjnë me shumë lèhtësi në zèmrát e të gjíthëve.

Shpírtí i tyre i mirë do të bèjë që njerëzít e kësaj shenje të kènë pranë vetëm ata që i dùan pa kùshte dhe kështu jùve do t’ju lárgòhen si hállèt dhe mèndímet e kèqíja nga koka.

Sa shumë líder janë këta të Akrèpít mòj amán dhe në këtë mënyrë i gjèn gjíthnjë një háp párá të gjíthëve.

Juve këto kohë mùnd t’ju reálizòhen nga dy dèshíra ndáj dhe në këtë mënyrë dùhet që të trègòni sa më shumë përkùshtim ndáj pláneve të së ardhmes.

Kèto ditë do të jenë aq të árta për Gáforèt sa ata do të márrin thuajse gjíthçka që u shèh syri.

Universi do t’i bèkòjë me më shumë ide, gùxím dhe dùr0φm dhe kështu ju do të fùtèni në atë rrùgë të re qè dùhet të ècni dhe jo të hállákátur dhe pa ide.

Kthèsa dhe ndrýshími i madh dhe i prítshèm është gáti për ju ndáj dhe më të fùnd do ta ndíení veten si një kríjèsë hýjnòre.

Continue Reading

Uncategorized

“Idetë tuaja i zgjidhin problemet si me magji!”, Russell Grant tregon shenjën që do shkëlqejë në karrierë

Published

on

Dashi

Partneri juaj dhe anëtarët e tjerë të familjes duan të dinë planet tuaja për javët e fundit të vitit. Ka një arsye që ata po ju pyesin, prandaj mos u përpiqni të zbuloni më shumë. Ju jeni gati të hapni rrugën për të dalë nga një situatë e vështirë dhe ka shumë njerëz që do t’ju japin mbështetjen e tyre .

Demi

Është e rëndësishme të mos merrni idenë e gabuar në lidhje me një sugjerim ose ofertë që do ju jepet gjatë ditës. Kjo mund të lexohet në dy mënyra. Përkundër asaj që mund të mendoni, asgjë e fshehtë nuk po ndodh. Gjëja e fundit që dëshironi të bëni është ta ktheni një mbështetës në një rival.

Binjakët

Nuk do të jetë e lehtë për të bërë që disa njerëz të besojnë atë që po thoni. Kjo është e bezdisshme kur jeni të sinqertë në përgjigjet tuaja dhe specifik në lidhje me qëllimet tuaja. Ballafaqimi me një njeri dyshues është lodhës, por përfundimisht ju do të kuptoni se mënyra e vetme për të qenë të lumtur është të kaloni ca kohë vetëm.

Gaforrja

Shumë përpjekje janë bërë të domosdoshme për sigurinë e angazhimeve dhe planet që po vihen në vend. Është thelbësore që ata që janë në krye të angazhohen me njerëzit dhe të shpjegojnë arsyet pas të menduarit të tyre. Ata nuk i kanë të gjitha përgjigjet, por po bëjnë çmos për të mbajtur gjithçka të sigurtë.

Luani

Ju mund të mos keni pasur asgjë në mendjen tuaj përveçse të kaloni kohën tuaj duke shpenzuar energji në punët e shtëpisë dhe detyra të tjera rutinë. Nëse është kështu, do të ishte një ide e mirë të pranonit çdo ftesë që ju largon nga shtëpia. Një udhëtim në një vend që nuk e vizitoni shumë shpesh do t’ju mbush me kënaqësi.

Virgjëresha

Mënyra e vetme për të ecur përpara tani është jesh në qendër të vëmendjes. Ju keni njohuri dhe aftësi për të arritur një qëllim të vlefshëm. Lërini të tjerët të shohin se si ju do të arrini atë që doni. Të jesh në qendër të vëmendjes, nuk është vendi juaj i preferuar por kjo gjë është e përkohshme.

Peshorja

Ka një frymë gëzimi në ajër e cila është ngjitëse. E gjithë lumturia duket se po ju tërheq edhe ju, pasi ndiheni më mirë dhe më krijues. Ju jeni duke u shoqëruar me një larmi njerëzish interesantë. Përdoreni këtë si një mundësi për të përhapur fjalën për një kauzë të rëndësishme.

Akrepi

Ju e shihni se sa e lehtë është të zgjidhni problemet. Idetë tuaja po i japin fund problemeve të shkaktuara nga kufizimet e reja. Në momentin që hasni një çështje konfuze mbështetuni në mendimet tuaja, pasi do të gjeni një mënyrë për të zgjidhur çështjen që kënaqi të gjitha palët.

Shigjetari

Zemërimi i papritur i një shoku ose një fqinji për një çështje që nuk e kishit konsideruar shumë serioze, do t’ju habisë. Ju nuk e kishit kuptuar që ata kishin interes për këtë çështje. Diskutimet do të nxehen pasi sapo dikush ta ketë thënë pjesën e tij, ju do të keni fjalët tuaja për të thënë.

Bricjapi

Një i afërm ju ka kërkuar disa këshilla dhe ju keni bërë më të mirën tuaj për t’i inkurajuar ata.Tani po mendoni nëse keni qenë shumë të ashpër dhe se duhet të ishit më mirëkuptues. Ofroni mbështetjen tuaj dhe ata do të lumturohen.

Ujori

Ndiheni shumë më mirë sesa keni qenë kohët e fundit. Shëndeti juaj po përmirësohet dhe ju jeni në gjendje të përqendroheni në çështje të komplikuara. Nëse ka pasur marrëdhënie të tensionuara, ju do të jeni i pari që do të shtrini dorën e paqes. Wshtë e rëndësishme për ju që të zgjidhni mosmarrëveshjet tuaja.

Peshqit

Diçka që duhet të bëni mund të mos jetë ajo që ju pëlqen, por si duket nuk do të shpëtoni nga ky angazhim. Ju mund të jeni ofruar të zëvendësoni një koleg që mungon ose të merrni përsipër një punë shtesë, por tani do të donit që të mos e kishit bërë. E vetmja gjë që ju qetëson është se disa para më shumë do t’ju duhen para Krishtlindjeve.

Continue Reading

Trending