Connect with us

Keshilla

Po Demtoni Rrobat Cdo Dite/ 9 Gabime me Lavatriçen që Nuk Duhet Ti Beni Me Mikesha

Published

on

Ka disa veprime që fatkeqësisht ju amvisa i bëni gabim, kur bëhet fjalë për lavatriçen dhe larjen e rrobave! Revista Shije ka listuar disa prej tyre, ndaj i kushtoni vëmendjen e duhur:

1. Temperatura e lartë e ujit

Rrobat e mbajnë më mirë formën dhe ngjyrën e tyre nëse i lani ato në temperatura më të ulëta. Përveç kësaj, uji i ftohtë mund të largojë papastërtitë ashtu si dhe uji i nxehtë, nëse keni një lavatriçe të mirë dhe detergjentët e duhur. Gjërat si peshqirët apo të brendshmet, mund të lahen në 190 ° C për dezinfektim.

<2. Mbingarkesa e lavatriçes me shumë rroba

Nuk duhet ta bëni një gjë të tillë! Të vendosni më shumë rroba sesa mban hapësira e lavatriçes, kjo do të çojë në prishjen e saj!

3. Shumë detergjent ose zbutës

Një tepricë e detergjentit mund të bllokojë enën e detergjentit dhe të shkaktojë një erë të pakëndshme, dhe shumë zbutës i bën rrobat më pak të lehtë për t’u shpëlarë. Lexoni me kujdes dozimet e treguara në paketim, dhe mos harroni të përdorni filxhanin matës.

4. Përdorimi i zbutësit për të gjitha llojet e rrobave

Zbutësi i rrobave nuk përdoret për çdo material! Bëni kujdes dhe mos e teproni nëse nuk doni të prishni rrobat tuaja!

5. Larja e të brendshmeve

Është më mirë t’i lani ato me dorë nëse kanë material delikat dhe nëse nuk doni tu prishet forma apo të marrin ngjyrën e rrobave të ërrëta. Shumë prej jush bëjnë të kundërtën!

Trikot e najlonit mund të lahen në lavatriçe nëse respektohen disa rregulla të thjeshta, të tilla si:

Përdorni një detergjent të veçantë për larje delikate.

Lani në 90 ° C dhe me shpejtësi të ulët.

Vendosni triko në një qese të veçantë larjeje.

Kthejeni triko në anën e kundërt.

6. Përdorni zbardhues

Zbardhuesi i rrobave është një agjent mjaft agresiv që dobëson fibrat, kështu që nuk duhet të përdoret me çdo material. Rrobat me material elastik, rrobat sintetike dhe me ngjyrë nuk duhen larë me zbardhues:

  • I lani ato vetëm në ujë të ftohtë.
  • Mos përdorni zbutës të rrobave.
  • Mos i thani në një tharëse automatike.
  • Mos i hekurosni ato.

7. Larja e xhinseve shumë shpesh

Prodhuesit e xhinseve kanë një mendim në lidhje me këtë çështje: ata këshillojnë heqjen dorë nga larja shpesh e tyre, në mënyrë që të ruajnë ngjyrën për shumë kohë.

8. Tharja e gabuar

Tharja jo e saktë ndikon në rrobat e tua aq negativisht sa larja e pasaktë. Këtu janë disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të shmangni gabimet:

Mos përdorni tharjen automatike shumë shpesh: i bën rrobat tuaja të konsumohen dhe të humbasin ngjyrën më shpejt. Mos e përdorni atë për të tharë pëlhura të holla dhe delikate.

Veshjet e thurura dhe me material leshi humbasin formën e tyre nëse i thani me shumë nxehtësi .

9. Kujdesi i keq i makinës së larjes

Papastërtitë, mbetjet nga detergjentët dhe çdo gjë që grumbullohet brenda një makine larëse me kalimin e kohës, do të prishin rrobat tuaja, do të shkaktojnë erëra të këqija dhe njolla. Për ta parandaluar këtë, ndiqni disa rregulla të thjeshta të mirëmbajtjes:

Ajrosni lavatriçen pas çdo larjeje.

Hiqni detergjentin ose papastërtitë e mbetura nga copëzat e gomës në derë, pas çdo larjeje.

Të paktën një herë në muaj, dezinfektoni me detergjent dhe uthull lavatriçen për ta pasur në gjendje sa më të mirë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Po lodheni shume me punet e shtepise/ Keto jane sekretet qe duhet ti dije cdo femer

Published

on

By

Kur vjen puna te pastrimi i shtëpisë, dëgjojmë dhe lexojmë për shumë truke që mund të na ndihmojnë. Kemi dëgjuar dhe zbatuar truke nga më të ndryshmet, por pa e ditur që mund të na shkaktojnë më shumë dëme se sa të mira në shtëpi.

Ekspertët thonë që nuk duhet të provoni çdo gjë që dëgjoni, pasi disa truke të njohura nga të gjithë mund ta bëjnë pastrimin e shtëpisë edhe më të vështirë.

Mos përdorni ujë për pastrimin e njollave të tapetit

Mund të duket logjike që njollat në tapet të pastrohen me ujë, por në këtë mënyrë rrezikoni që ta theksoni më shumë njollën. Një pecetë e pastër dhe e thatë është gjithçka që ju duhet dhe për t`u siguruar që njolla nuk do të mbetet, përdorni një pastrues të posaçëm.

Harrojeni kripën kur bëhet fjalë për njollat e verës së kuqe

Nuk ka gjë më të keqe se njollat e verës së kuqe në tapet apo divan, por mos përdorni kripën duke menduar se do ta thithë verën. Ekspertët thonë se kripa e thekson njollën për shkak të aftësisë gërryese që ka. Po ashtu, kokërrizat e kripës mund të mbeten në tapet dhe të bëhen një magnet papastërtish.

Mos e përdorni uthullën si zgjidhje për çdo gjë

Uthulla njihet si një pastrues natyral dhe është një zgjidhje e mirë për njollat e vështira, si ato të yndyrës, por ky pastrues natyral përmban acid dhe është gërryes. Acidi mund të dëmtojë drurin dhe gurin natyral, kështu që ekspertët sugjerojnë që ta mbani larg nga sipërfaqet e drurit apo mermerit.

Mbajeni pastruesin e dritareve larg nga kompjuteri

Përbërësit që ndodhen zakonisht në pastruesit e dritareve dëmtojnë ekranin e kompjuterit. Sipas ekspertëve, pastruesit e dritareve mund të heqin shtresat anti-refleks që ndodhen në ekranin e kompjuterit dhe, po ashtu, mund të shkaktojnë mjegullim të ekranit.

Rekomandohet që për pastrimin e kompjuterit të përdoren peceta mikrofibër me pastrues të përshtatshëm për ekrane, që nuk përmban alkool.

Continue Reading

Keshilla

Rrudhat e syve nuk kane asnje shans/ Ky eshte kremi BIO i zones se syve qe e beni vete ne shtepi

Published

on

By

Mikesha të dashura, siç e kam përmendur dhe herë të tjera, mosha e gruas dallohet në dy pika, në sy dhe në qafë, sado operacione plastike që të bëjë dikush, prapë së prapë atje nuk luftohet gjendja, thjesht bëhet një lloj përmirësimi, por asgjë e veçantë…

Femrat kur janë shumë të reja, domethënë nën 30 vjeç nuk para i japin shumë rëndësi problemit të rrudhave, sepse mendojnë se do të qëndrojnë gjithmonë aq në moshë. Mirëpo kur fillojnë e shikojnë vijëzat e para përreth syve dhe buzëve i zë paniku. RUAJENI RECETEN QE TA KENI GJITHMONE!

Po tani ç’do bëjmë thonë? Nuk lënë më mjekë sharlatanë pa vizituar dhe kremra të shumëllojshme pa provuar. Efektet? Shumë herë shpërfytyrohen se sa rregullohen. Kujdesja e lëkurës duhet të nis herët, rreth të 25-ve, gradualisht me kremra hidratues dhe antirrudhë.

Kremrat që shiten në farmaci përmbajnë sasi të mëdha kimikatesh, kimikatet janë armiku më i madh i lëkurës, në vend që ta ripërtërijnë, shpesh herë nxitin plakjen e saj. Ndaj tregohuni të kujdesshme dhe të rezervuara në përdorimin e tyre.

Sot, po ju publikoj për herë të parë një recetë ekskluzive kremi antirrudhë për sytë. Personalisht, megjithëse jam ende shumë e re për kremra të tilla dhe fatmirësisht deri tani nuk kam asnjë rrudhë, as nga ato të shprehisë, kam filluar ta aplikoj për të parandaluar shfaqjen e tyre.

Dua që kur të shkoj 30 vjeç të vazhdoj të kem lëkurën që kam sot, të pastër, të lëmuar, pa njolla dhe sigurisht të freskët.

Për përgatitjen e kremit do të nevojiten:

–          2 lugë vaj ulliri

–          3 lugë dyll bletësh

–          Një grusht valeriana dhe rozmarinë

–          8 lugë ujë-trëndafili

Përbërësit e mësipërm ziejini në një enë për rreth 30 minuta. Pastaj kullojini, ndërsa masa është ende e ngrohtë shtoni dhe 8 lugë ujë-trëndafili. Kremin ruajeni në derën e frigoriferit dhe përdoreni 1 herë në javë (po të doni akoma dhe çdo ditë, why not?), para se të flini.

Continue Reading

Keshilla

Te presesh floket eshte ide e keqe?! Ja si kane ndryshuar per mire keto 10 vajza/foto

Published

on

By

Mund të jetë një vendim i vështirë, por kurrsesi i gabuar. Flokët e gjatë jo përherë janë ide e mirë, me gjithë “gjysmën e bukurisë” që mbartin.

Vetëm pak guxim dhe mund të kesh një pamje tërësisht të re, të freskët, të zbulosh modelin që të shkon më shumë se çdo flok i gjatë.

Je në atë pikën kur pikërisht guximi të mungon?

Ja një galeri me foto, për pak nxitje dhe me vrap takim tek parukierja. Por duke qene se parukerite jane te mbyllura mbani shenime dhe menjehere sapo te hapen shkoni dhe beni modelin tuaj te preferuar.

Ndryshimi qe vjen nga prerja e flokeve mund te transformoje plotesisht pamjen tuaj.

Continue Reading

Trending