Connect with us

Keshilla

Nuk jemi mire nga kjo ane/ 5 Gabimet qe bejne vajzat shqiptare me vetullat dhe nuk i vene re

Published

on

Vetullat janë gjysma e bukurisë …në rregull le të themi që janë shumë të rëndësishme për pamjen tonë. Ndryshimi i formës së vetullave i bënë njerëzit të duken ndryshe.

Për vajzat është shumë e rëndësishmëme mirëmbajtja e vetullave, por ndonjëherë edhe një “gabim” i vogël mund të japë një efekt të padëshiruar.

Dhe në rrugë rastis të shohim lloj-lloj vetullash, që në disa raste lënë shumë për të dëshiruar.

Por cilat janë gabimet që vajzat shqiptare bëjnë më shpesh me vetullat e tyre dhe që duhet të mundohemi t`i shmangim?

1

Ngjyra e theksuar e vetullave

Që nga momenti që dolën në modë vetullat e trasha i kemi parë dhe stërparë vajzat me vetulla të ekzagjeruara si në formë edhe në ngjyrë. Ngjyra e theksuar i bën vetullat të duken false, prandaj mundohuni të qëndroni sa më pranë natyrales.

2

Heqja e vetullave në mënyrën e gabuar

Procesi i heqjes së vetullave është shumë i rëndësishëm dhe ka vajza që preferojnë ta bëjnë vet. Nëse edhe ju hyni në këtë grup duhet të dini që vetullat duhet të hiqen në drejtimin që rriten dhe më e mira është që këtë proces ta bëni pasi dilni nga dushi kur qimet janë më të buta dhe poret janë të hapura.

3

Zgjedhja e një estetisteje të ndryshme çdo herë

Është e rëndësishme, që nëse nuk i rregulloni vet vetullat tuaja, të gjeni një estetiste që të dijë të merret me to. E mira është që t`i qëndroni besnike të njëjtës (nëse rezultati është i kënaqshëm), pasi ajo do të mësojë ta njohë mirë vetullën tuaj dhe atë që ju kërkoni.

4

Nuk i shikoni vetullat me imtësi

Në momentin që hiqni apo mbushni vetullat duhet t`i shikoni patjetër me imtësi hapësirat që kanë nevojë të mbushen dhe pjesët që duhet të pastrohen.

5

Mostrajtimi i vetullave

Vetullat kanë nevojë të trajtohen për t`u dukur bukur dhe të shëndetshme. Zgjidhni produkte natyrale për të trajtuar vetullat, vaji i kastorit, vitamina E dhe xheli i aloe vera-s do t`ju ndihmonin shumë në trajtimin e tyre.

BONUS RECETE PER VETULLAT

Nëse nuk e kemi të ndaluar, mund të përdorim vezë, tek të cilat përmbajtja e proteinave është shumë e lartë, aq sa është në gjendje të ushqejë flokët, madje edhe flokët e vetullave. Për një maskë efektive, përdorni vetëm të verdhë veze të rrahur mirë, dhe aplikohet si një mbështjellje që do të mbahet për të paktën një të katërtën e orës nga ana që do të trajtohet.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Keto jane 5 menyra natyrale si te liroheni njehere e mire

Published

on

Kapslleku eshte nje nder problemet me te perhapura tek njerezit. Mungesa e aktivitetit fizik, dehidratimi, konsumimi i ushqimeve te thata dhe dieta e varfer ushqimore jane disa nga faktoret qe ndikojne ne kapsllek.

Banoret e qytetit jane me te prekur nga ky problem per shkak te orareve te zgjatura dhe menyres se ushqyerjes.

Me efektive ne trajtimin e ketij problem jane metodat natyrore. Ju do te rregulloni problemin tuaj brenda 1-2 javesh pa medikamente nese ndiqni me perpikmeri keto metoda.

Pini lengje:

Kapslleku do te lehtesohet nese ju rrisni konsumimin e sasise se ujit. Pini 7-8 gota uje ne dite. Konsumoni dhalle ose leng frutash te fresket.

Tershera:

Cdo mengjes konsumoni tershere sepse ajo eshte e pasur me fibra te cilat ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut. Hani tershere me kos dhe fruta te fresketa ose te thata.

Leng spinaqi:

Per lu ftimin e kapsllekut lengu i spinaqit eshte nje nga metodat me te mira. Cdo dite pini 100-150 ml leng spinaqi.

Hani fiq:

Fiqte jane pastrues natyror pasi jane te pasur me fibra dietike dhe kalcium. Ne mengjes hani 4-5 fiq te thate ose te fresket. Valimi i 7-8 fiqve te thate dhe pirja e ujit te tyre esell ne mengjes dhe ne darke para gjumit eshte nje tjeter menyre mjaft e perdorur.

Farat e linit:

Keto fara jane te pasura me fibra dhe acide yndyrore. Konsumojini cdo dite ato duke shtuar 1-2 luge fara lini ne sallate ose ne kos. Farat zbusin jashteqitjen dhe ndihmojne ne levizshmerine e zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte te zones se syve, ruajeni receten

Published

on

Nje nder shenjat e para te plakjes jane rrudhat ne pjesen e poshtme te syve. Kur rrudhni vetullat apo kur buzeqeshni ato dalin me shume ne pah. Rrudhat mund t’ju bejne te dukeni te medhenj ne moshe dhe te tjetersojne paraqitjen tuaj.

Ato mund te shfaqen ne nje moshe shume te re si pasoje e mungeses se lageshtise sepse lekura poshte syve eshte shume delikate. Por kontribues ne shfaqjen e rrudhave jane ekspozimi ne diell, humbja e elasticitetit te lekures dhe humbja e kolagjenit.

Ne kete artikull do te lexoni disa kura te cilat ushqejne zonen rreth syve sepse ne kete menyre rrudhat do te jene me te zbehta. Perdorimi i nje kremi hidratues mund te zbuse paraqitjen e tyre me 20%.

Vaji i arres se kokosit

Do te vereni nje zbutje te konsiderueshme te rrudhave nese aplikoni vaj te arres se kokosit ne pjesen poshte syve. Ky vaj permban shume antioksidante dhe nxit pordhimin e kolagjenit.Duhet qe vajin e arres se kokosit ta perdorni 2-3 here gjate dites. Duke perdorur mollezat e gishtave, beni nje masazh te lehte pas aplikimit te tij.

Aloe Vera

Xheli Aloe veres e ben lekuren me elastike dhe eshte shume i mire per te zbehur rrudhat.Ai eshte i pasur me antioksidante dhe ne kete menyre e ushqen lekuren shume mire. Fale nxitjes se prodhimit te kolagjenit dhe fibres, ky xhel e ben lekuren me te tendosur. Perdoreni 2 ose tre here ne dite kete xhel duke bere nje masazh te lehte.

Vaji i Avokados

Do te krijoni nje kure shume te mire kunder rrudhave nese e perzieni vajin e avokados me vaj limoni ose qitroje. Perzieni nje luge gjelle vaj avokadoje me nje pike vaj limoni dhe me pas masazhoni zonen rreth syve.

Kastraveci

Ekstraktet e kastravecit ndihmojne ne ushqimin e lekures me antioksdiante dhe ne rritjen e elastines. Kastraveci zbut ndjeshem shenjat e plakjes pervecse ushqen dhe freskon lekuren.

Fetat e kastravecit i mbani per 10-15 minuta dhe me pas me vaj te arres se kokosit ferkoni zonen lehte.

Si te parandaloni rrudhat?

Te mesoni se si t’i parandaloni ato eshte menyra me e mire per te lu ftuar rrudhat.

Rregullat per nje lekure elastike ne zonen e syve jane:

1-Perdorni krem kunder diellit

2-Mbani syze dielli

3-Per te permiresuar kompleksitetin e lekures, pini 8-10 gota uje ne dite.

Continue Reading

Keshilla

Dhjami i barkut na eshte bere havale/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje recete natyrale e cila do j’u ndihmoje per te eleminuar dhjamin e padeshiruar ne zonen e barkut. Ne kete menyre ju do te realizoni qellimin tuaj per vetem dy jave dhe mund ta pergatisni shume lehte ne shtepi.

Keshillohet qe ta perdorni ate cdo dite dhe qe te jeni kembengules. Kjo pije ofron perfitime te shumta shendetesore dhe eshte e bere nga perberes lehtesisht te disponueshem.

Perberesit:

Gjysme limoni ose uthull molle

250 ml uje

1 luge gjelle me pluhur kanelle

2 luge gjelle me mjalte natyral

Pergatitja:

Ne nje tenxhere, hidhni te gjithe perberesit dhe ujin e nxehte shtojeni ne fund. Nese nuk keni limon mund te perdorni 1 luge gjelle uthull molle.

Rekomandime:

Kjo pije duhet te konsumohet me stomak bosh ose te pakten 30 minuta para mengjesit per 2 jave. Pini edhe pak para se te shkoni per te fjetur. Pija mund te shkaktoje efekte anesore ndaj duhet te tregoheni te kujdesshem. Ndaluni per te bere pushim pas trajtimit per 1 muaj. Hani sa me shume fruta dhe perime, shmangni ushqimin e perpunuar dhe ato me permbajtje te larte yndyre. Cdo dite, ecni te pakten 30 minuta. Rezultatet do t’ju suprizojne nese ndiqni te gjitha udhezimet.

Continue Reading

Trending