Connect with us

Keshilla

10 Gjera qe bejne ciftet e lumtur para se te flene, a i beni ju?

Published

on

Shumë nga ne e kanë provuar ndjenjën e mrekullueshme të kesh një person me të cilin të ndash çdo gjë, sidomos çastet e lumtura. Por cilat janë gjërat që çdo çift i lumtur bën?

Më poshtë po rendisim 10 prej tyre:

1.Të bëni dus h bashkë. Është një prej gjërave që çdo çift bën kur ka kohë në një lidhje.

2.Të shikosh të njëjtin program televiziv, edhe kur jeni në vende të ndryshme. Shumë pak njerëz e bëjnë, por është shumë bukur kur jeni duke bërë të njëjtën gjë edhe pse nuk jeni bashkë.

3.Të ndash shtratin. Është një marrëveshje që bëhet që në fillim, me apo pa diskutime. Secili zgjedh krahun e vet të shtratit. Ndonjëherë ka nevojë edhe për tratativa.

4.Të strukesh në krahët e tij/saj. Zakonisht ndodh vetëm për femrat, por ka raste edhe kur ndodh e kundërta, varet nga masa e partnerëve :p . Të jep një ndjenjë ngrohtësie dhe sigurie.

5.Të vendosni bashkë ku do hani. Kur je në shtëpi nuk ka shumë gjëra për të vendosur, por kur bëhet fjalë për restorante, është mirë që të zgjidhni bashkarisht ku do shkoni. Zakonisht, në 70 përqind të rasteve mashkulli e di ku do të shkojë femran, megjithatë lëreni të shprehet.

6.Të bësh partnerin të qeshë. Marilyn Monroe ka thënë se “nëse e bën një femër të qeshë, ajo do bëjë gjithçka për ty”. Është padyshim një prej kur ave më të mira që ekzistojnë.

7.Të ndërrohesh në sy të partnerit. Pasi keni kr yer marr ëdhënie, nuk ka asgjë prej së cilës të turpëroheni më. Nëse turpëroheni, atëherë nuk jeni çifti më i lumtur i mundshëm…

8.Toleroni “ato ditë”. Meshkujt mendojnë shpesh për se ksin, por bëni mirë që një javë në muaj të mendoni më shumë për partneren, se sa dëshirat tuaja. Do të shpërbleheni!

9.Zgjidhni tema të mira për darkat jashtë. Nuk mund të bëni muhabete të përditshme edhe kur jeni jashtë, apo jo? Janë çaste të rëndësishme, ndaj mos i shpërdoroni me biseda të parëndësishme..

10.Bëni biseda mbi jastëk. Mos e merrni në kuptimin e drejtpërdrejtë :p . Bëhet fjalë për bisedat në fund të ditës ku shprehni ato që keni kaluar, apo edhe mendimet që ju vërtiten.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shfryni barkun/ 4 Gjera qe duhet te beni qe te keni barkun e sheshte

Published

on

Ngrenia e ushqimeve te duhura per kapsllek ndihmon edhe ne rritjen e shendetit tuaj te pergjithshem pervecse ne levizje.

Nese perballeni me kapllekun mund te jete dicka vertete shume e pakendshme. Eshte koha per te marre disa masa shtese per kujdesin ndaj sistemit tuaj tretes nese ndiheni sikur levizjet tuaja te zorreve jane jo te plota, ndiheni te fryre ose nese tre here ne jave ose me pak keni jashteqitje te veshtira.

Fibrat dhe probiotiket jane dy nga lendet ushqyese me te rendesishme per te marre ne dieten tuaj kur keni kapsllek. Ne nje dite duhet te merrni diku midis 25-35 gr fibra. Filloni ngadale dhe rritini gradualisht dozen nese nuk jeni mesuar te keni kaq shume ne dieten tuaj. Gjithashtu duhet te konsumoni shume lengje.

Ushqimet me te mira kunder kapsllekut

Te kujdeseni per aparatin tretes eshte jashtezakonisht e rendesishme edhe per nje trup te shendetshem pervecse per nje bark te lumtur.

Me poshte do te lexoni nje list me ushqime te cilat lu ft ojne kapsllekun dhe qe duhet t’i perfshini ne dieten tuaj.

Fara Chia

Nje nga ushqimet me te fuqishme natyrore jane farat Chia. Ne vetem 3 luge ato perbajne 10 grame fibra. Farat chia permbajne kalium, hekur dhe lende te tjera ushqyese te rendesishme si acide yndyrore omega-3.

Kumbulla te thara

Historite e vjetra rreth kapllekut dhe kumbullave te thara nuk jane vetem mite. Kumbullat e thara kane sasi te medha te fibrave.

Molle

Kapsellku lmund te mbahet larg vetem nese konsumoni nje molle ne dite. Mollet ne lekuren e tyre kane rreth 4,5 grame fibra. Lloji i fibrave ne molle quhet pektine. Keto lloj fibrash ndihmojne ne terheqjen e ujit ne jashteqitje pasi fermentohen shpejte ne zorre dhe formojne acide yndyrore me zinxhir te shkurter qe rrisin prodhimin e baktereve te mira te zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Lamtumire qimeve ne fytyre/ Kjo eshte receta bio qe do ju eleminoje qimet ne fytyre pergjithmone

Published

on

Qimet e shemtuara ne buzen e siperme apo mjeker jane nje makth i vertete. Depilimi apo rruajtja nuk jane zgjidhjet me te mira per kete problem pasi rezultatet jane gjithmone afatshkurtra.

Ne kete menyre natyrale qe do te lexoni sot do te merrni efekte te shkelqyera dhe mbi te gjitha pa dhimbje.

Me poshte mund te lexoni disa menyra shume efektive per te eleminuar pergjithmone qimet nga fytyra juaj:

Shafran i Indise:

Shafrani i Indise prandalon rritjen e flokeve te fytyres dhe ka veti te fuqishme antiseptike. Si fillim perzieni ujin dhe shafranin derisa te krijohet nje paste. Me pas masen e perftuar aplikojeni ne zonat ku deshironi te hiqni qimet dhe lereni derisa te thahet. Me ndihmen e nje peshqiri te njomur me uje te vaket hiqeni pasten bashke me qimet.

Patatja dhe thjerrezat:

Nese doni te hiqni floket e fytyres kjo eshte nje metode shume e fuqishme. Ne nje ene me uje hidhni nje filxhan thjerreza te verdha dhe ne mengjes i shtypni ato derisa te krijohet nje paste. Me pas pastroni tre patate dhe pasi ti keni grire duhet qe te merrni lengun e tyre.

Pasten e thjerrezes perzieni bashke me lengun e patates, me 4 luge gjelle leng limoni dhe 1 luge gjelle mjalte. Perzieni mire te gjithe perberesit dhe aplikojeni ne zonat qe deshironi te hiqni qimet per 20 minuta. Pasi maska te jete thare hiqni ate me gishta.

Continue Reading

Keshilla

Ndal, mos i lyej floket/ Keto jane 8 ngjyrat e flokeve qe jane ne mode gjate sezonit vjeshte-dimer

Published

on

Ne kete artikull do te shikoni per 8 ngjyrat trend te dimrit te perzgjedhur nga ne grup parukieresh. Edhe per ‘guximtaret’ edhe per ata qe duan te qendojne ne konstanten e tyre do te gjeni mjaftueshem ide.

1- Foilayage

Kjo fjale vjen nga bashkimi i fjales ‘foilis’ dhe ‘balayage’.Parukieret thone se : “Kjo eshte nje nga ato ngjyra qe duhet mirembajtur çdo tre muaj.

2- Ngjyrat nje-dimensionale

Kete dimer nje nga trendet eshte ngjyra e njetrajtshme e flokeve, pa hije, pa fije por nuk mund te themi akoma me siguri nese po iken epoka e bayage dhe hightlights.

3-e bardha e argjendte/ Gri

Kjo mund te jete nje nga ngjyrat me ‘cool’ per floke te shkurter. Kjo ngjyre mund te krijoje nje efekt zbehtesie ne fytyre ndaj sigurohuni qe ta kombinoni gjithne me nje penel ose buzekuq.

4-E zeza “Jet”

Nje nga arsyet pse kjo ngjyre eshte trend sipas stilisteve eshte e thjeshte pasi mund te realizohet lehte ne shtepi, duke kursyer para, duke mos rrezikuar veten nga virusi dhe duke evituar shkuarjen tek parukieria. Ndricimi i kesaj te zeze nuk njeh kohe asnjehere!

5-Roza “Cotton Candy”

Roza pastel tashme pritet te jete nje nga ngjyrat me te perhapura gjate sezonit te dimrit edhe pse dikur mendohej thjeshte si nje ngjyre adoleshentesh. Por ka ardhur koha qe ngjyrat mos t’ja leme vetem te rinjve dhe veres. Shume te famshem gjate karantines i lyen floket ne ngjyre blu ose roze.

6- Bjonde e akullt

Ne mezi presim te shohim te gjitha vajzat qe do zgjedhin stilin e Elses te ‘Frozen’ sepse me siguri do te kete shume.

7- Ngjyre bakri

Kjo eshte zyrtarisht nje nga nuanat me te bukura te vitit dhe eshte si nje nuance e te kuqes por jo ekzaktesisht ashtu.

8-Bjondja e Arte

Ne kete sezon floket me shkelqim dhe te arte bjonde do te jene shume IN.

Continue Reading

Trending