Connect with us

Keshilla

Floket e gjate nuk jane dhurate/ 6 Sekrete qe floket tuaj te rriten si te cmêndur

Published

on

Sushmita – një blogere e cila kujdeset për flokët e yjeve më të njohura të Indisë, ka treguar disa sekrete indiane për rritjen sa më të shpejt të flokut

Ruajini qe ti keni gjithmone keto receta fantastike.

 Përdorimi i lëngut Aloe Vera

Lëngu Aloe Vera stimulon rritjen e flokëve dhe është i dobishëm për kujdesin e kokës.

1. Merrni disa gjethe aloe vera

2. Pritini çdo fletë në gjysmë dhe krijoni  lëng sekretimi 

3. Masazhoni me lëng rrënjët e flokëve tuaj. Duke përdorur këto lëvizje përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe siguroni absorbimin më të mirë.

4. Lini maskën në flokë për të paktën dy orë. Nëse dëshironi,  mund ta lini tërë natën.

Përgatitja e maskës Panthenol 

D-Panthenol është një vitaminë B5 sintetike, e cila, kur futet në lëkurë, shndërrohet në acidin pantotenik – një kimikat i njohur për normalizim  e gjendjes së epidermës.  Kjo vitaminë parandalon rënien e flokut

1. Lani flokët tuaj si zakonisht. 

2. Aplikoni Panthenol (në shkumë ose formë xheli) për të pastruar flokët, duke u përqendruar  tek rrënjët. Ju gjithashtu mund të aplikoni Panthenol përgjatë gjithë gjatësisë së flokëve.

3. Në fund i shpërlani me ujë të ftohtë.

Lani flokët me ujë të ftohtë

Përpiquni  ta ktheni këtë në një zakon. Uji i ftohtë mbyll poret dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, e cila nga ana çon në rritje më të shpejtë të flokëve. Si një bonus shtesë, flokët tuaj do të jenë më shkëlqyese.

1. Lani flokët tuaj si zakonisht 

2. Pasi të keni përdorur  kondicioner apo maskë, lani flokët tuaj me ujë të ftohtë

Lani flokët me uthull molle 

Larja e flokëve me uthull molle, duhet të bëhet disa herë në muaj që të jetë e mjaftueshme.

Uthulla aktivizon rrënjët e flokëve – një shërbim i domosdoshëm që do t’ju ndihmojë në shëndetin e flokut

1. Lani flokët 

2.  Përdorni  uthull molle në vend të kondicionerit

Trajtimi i kokës me maskë veze 

1. Merrni dy vezë me temperaturë të dhomës.

 2. Ndani të bardhët dhe zbatojeni në rrënjët e flokëve tuaj 

3. Për efekt të shtuar,  mund të vëni  një kapelë që të iu mbajë kokën të ngrohtë

Përdorimi i vajrave esencialë

Bajamet, livandot, rozmarinat, trumzat dhe vajra të tjerë, kanë një numër të madh të vitaminave dhe komponentëve bimorë.

1. Përzini vajrat e mësipërme  dhe shtoni atyre një maskë të  arrës së kokosit.

2. Aplikoni përzierjen në rrënjët e flokëve tuaj dhe prisni për 2-3 orë. 

3. Për të larë një maskën përdorni një shampo të zakonshëm, apo një herë një shampo alkalinet për pastrim të thellë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

As mos e mendoni BOTOX-in/ Ky eshte serumi qe zevendeson kremrat e shtrenjte te rrudhave

Published

on

Procesi i plakjes bashke me faktoret e ambientit bejne qe lekura jone te humbase vazhdimisht elasticitetin dhe kjo gje shkakton ndryshime te padeshirueshme.

Por ekzistojne disa ilace natyrale dhe te shumta te thjeshta per t’u pergatitur qe na ndihmojne qe lekura jone te duket e re dhe te ruaje elasticitetin. RUAJENI RECETEN

Ne kete artikull do te lexoni si te pergatisni nje krem qe ruan dhe ndihmon lekuren qe mos te krijoje rrudha. Ky krem perbehet vetem nga dy perberes: e bardhe veze dhe kastravec.

E verdha e vezes ka aftesine per te terhequr lekuren ndersa kastraveci mund te gjeneroje ate ne menyre natyrale per shkak se permban ushqyes esenciale dhe sasi te madhe uji.

Kastreveci mund te parandaloj rrudhat dhe plakjen pasi eshte i pasur me antioksidante dhe Vitamina C dhe K. Silica eshte perberesi me i rendesishem te kastraveci qe mbeshtet indin lidhes.
Ja si ta pergatisni kete ilaç:

Si fillim pastroni kastravecin dhe priteni pergjysme. Njeren nga gjysmat copetojeni ne pjese te vogla dhe vendoseni ne blender. Pasi perzierja te kete pamjen e nje pureje , shtrydheni perzierjen permes nje garze ne tas.

Me pas shtoni 1 te verdhe veze dhe perziejini mire te dy perberesit.

Masen e perftuar, aplikojeni ne zonat e prekura per 15 minuta. Shpelani fytyren me uje te ftohte dhe per rezultate me te mire perseriteni kete procedure dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Dhembe te bardhe si bora/ Keto jane 3 receta BIO si te zbardhni dhembet ne kushte shtepie

Published

on

Ju mund te dukeni me terheqes duke pasur nje buzeqeshje me te ndritshme.

Ne kete artikull do te lexoni disa produkte qe mund te zbardhin dhembet per nje jave ne menyre te sigurte pasi per te patur nje buzeqeshje rrezellitese nuk mjafton vetem larja perdite e dhembeve.

Vaji i kokosit

Thjeshte duke e aplikuar direkt mbi siperfaqen e dhembeve, vaji i kokosit do te ndikoje ne zbardhjen e tyre. Ai mund te eleminoje te gjitha bakteret qe u japin nje ngjyre te verdhe dhe qe u shkaktojne veshjen e dhembeve me pllakeza.

Scrub me luleshtrydhe

Luleshtrydhet mund te pastrojne pllakezat e krijuara mbi siperfaqen e dhembeve pasi jane te pasura me vitamin C. Gjithashtu acidi malik qe gjendet tek ato mund te pastroje edhe njollat siperfaqesore.Ky scrub bashke me soden e bukes(opsionale) per vetite e saj zbardhuese mund te heqe cdo njolle.

Ja se çfare duhet te beni:

Pasi te keni shtypyr 3 luleshtrydhe te medha shtoni nje maje luge kripe. Nese do te perdorni sode buke, shtoni vetem gjysem luge caji. Sigurohuni qe goja juaj te mos jete shume e lagesht para se te aplikoni pasten me furcen e dhembeve.

Leng limoni

Per dhembet, lengu i limoni mund te veproje si zbardhues. Per te lu ftuar aciditetin e limonit shtoni sode buke. Per nje paste zbardhuese ju duhen vetem keto dy perberes. Per te aplikuar pasten per rreth nje minuta perdornin furcen tuaj te dhembeve. Kete paste mund ta perdorni cdo nate.

Uthull molle

Njollat siperfaqesore te dhembeve tuaj mund te hiqen nga uthulla e molles. Ndryshimin do ta shihni per rreth nje jave pasi rezultatet nuk jane te menjehershme. Per te pergatitur pasten ndiqni hapet e meposhtem:

Me soden e bukes perzieni edhe 2 luge caji uthull te bardhe molle. Me furcen e dhembeve aplikojeni masen e perftuar dhe lereni te qendroje per 30-60 sekonda. Me pas shpelani gojen si zakonisht.

Nuk duhet te ngurroni t’i perdorni keto metoda zbardhimi per dhembet tuaj!

Continue Reading

Keshilla

Nese doni te hiqni dhjam nga trupi juaj duhet te beni urgjentisht keto 10 gjera

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla nepermjet te cilave do te humbni peshe shendetshem. Ka te beje edhe me ndryshimin e jetes se perditshme pervecse ne uljen e sasise se kalorive. Dieten tuaj perceptoheni ndryshe dhe vleresojeni. Shmangni dietat jo te shendetshme dhe mundohuni te shijoni suksese te vogla.

1. Hani ngadale

Keshillohet qe te hani dhe te pertypni ngadale. Ne kete menyre ju shijoni aromat e forta te cilat zhvillohen sic duhet vetem pas kohes se pertypjes. Ju do te konsumoni me pak ushqim nese hani ne kete menyre.

2. Mos u uri

Nuk eshte aspak e vertete kur themi se: ‘ata qe hane sa me pak te jete e mundur humbin peshe me shpejt’. Trupi zvogelon konsumin e tij dhe kalon ne nje lloj metabolizem te urise. Ju nuk do te humbni peshe edhe pse jeni duke konsumuar pak ushqim. Trupi juaj do te jete i lumtur dhe i shendetshem sapo te filloni qe te hani sic duhet.

3. Heqni stresin

Nuk humb peshe nje trup qe eshte nen stres te vazhdueshem, Atij i duhet cdo energji qe merr per te ruajtur stabilitetin psikologjik dhe per te menaxhuar koherat stresuese. Planifikoni mjaft kohe pushimi dhe zvogeloni stresin gjate diten. Provoni ushtrime relaksuese dhe beni gjume te mjaftueshem.

4. Hani çokollate

Mund te duket e cuditshme por ata qe i permbahen vetem ndalimeve nuk do te arrijne shume rezultat. Eshte mire qe t’a trajtoni veten edhe me nje cope cokallate te vogel.

5. Pini me shume qumesht

Qumeshti konsiderohet si nje vakt dhe jo pije pasi eshte nje bombe e vertete me kalori. Njerezit qe konsumojne qumesht jane me te dobet se njerezit qe e shmangin ate, thone studimet. Zevendesoni me nje gote qumesht torten e pasditen dhe do te shihni qe nuk do te ndjeni uri gjate.

6. Behuni femije

Nuk ka te beje aspak me sjellje te pergjithshme.Keshillohet qe te merrni nje litar ose trampoline. Ju do te humbisni kalori duke provuar kete ushtrim per 10 minuta.

7. Ushtrimi

Nese doni te humbsini peshe atehere duhet te sterviteni shume. Nuk eshte e domosdoshme te abonoheni ne palester por thjesht beni me shume levizje ne jeten tuaj. Ne vend te ashensorit merrni shkallet ose zbrisni nje stacion me perpara dhe ecni ne kembe.

8. Programi i emerimeve fikse

Rekomandohet qe te planifikoni dite fikse ne jave per shetitje , sporte apo aktivitet te tjera. Me vone keto emerime nuk do te keni me nevoje te insistoni qe ato te mbahen pasi se shpejti do te behen zakon.

9. Thjesht fikeni

Keshillohet qe te pakten nje dite ne jave te fiksni Tv tuaj. Ne kete menyre ju mund te shkoni thjeshte per te fjetur ose do te levizni me shume.

10. Harrojeni keshillimin

Edhe pse ka udhezues te panumerta per t’ju treguar si te humbsini ne peshe, asgje nuk mund t’ju bindi. Mbetetuni tek premtimet tuaja dhe gjeni rrugen e zgjidhjes e cila zakonisht perbehet nga kombinimi i keshillave te ndryshme.

Continue Reading

Trending