Connect with us

Magazina

10 Karakteristikat e femrave qe i terheqin meshkujt si me magnet/ Foto

Published

on

Duket se pamja e jashtme e femrave është shumë subjektive për gjininë e kundërt: disa meshkuj pëlqejnë femrat e kolme, disa meshkuj preferojnë vajzat e dobëta dhe të tjerët nuk duan t’ia dinë për formën, por i kushtojnë vëmendje gjërave të tjera.

Shkencëtarët kanë ardhur në përfundimin se ka shumë gjëra mbi pamjen e jashtme të femrave që meshkujt vërejnë në mënyrë të pandërgjegjshme.

Më poshtë gjeni të përmbledhura të gjitha të dhënat që shkencëtarët mblodhën dhe që zbulojnë gjërat më të rëndësishme, që i tërheqin burrat jashtëzakonisht shumë.

1

-Zëri dhe mënyra e të folurit. Marilyn Monroe është një shembull i shkëlqyeshëm i zërit ideal. Zëri më pak tërheqës është një zë i zhurmshëm si Kim Kardashian. Kjo është për shkak se zërat e lartë femëror janë të lidhur me rininë, e cila barazohet me atraktivitetin.

Një hulumtim tjetër tregoi se burrat preferojnë gratë që flasin në mënyrë të ngjashme me të tyrin. Kjo ka të bëjë me mënyrën e shprehjes së disa fjalëve dhe shkronjave, ritmin e fjalës dhe detajeve të tjera.

2

-Gjatësia. Ndoshta të gjithë e dinë se shumica e njerëzve preferojnë gratë më të shkurtra se sa vetë. Dallimi në lartësi mund të jetë më i vogël se 20 cm. Megjithatë, ka shumë meshkuj, lartësia e të cilëve është më pak se mesatarja. Pra, ndërsa burrat e gjatë përpiqen të gjejnë femra të shkurtra, burrat e shkurtër kërkojnë femra me një lartësi të ngjashme.

3

-Mosha. Shkencëtarët zbuluan se meshkujt e moshës 20 dhe 30 vjeç preferojnë gratë nga 24 deri në 25 vjeç si partnerë. Kjo është për shkak se në këtë periudhë një grua ka gjasa të bëhet një nënë. Dhe në këtë rast, nuk ka rëndësi nëse një burrë apo një grua mendon ende për fëmijë. Është e gjitha për shkak të evolucionit.

Meshkujt që janë më të mëdhenj se 30 vjeç dhe që zgjedhin gra më të mëdha se vetja nuk mund të shpjegohen nga kjo teori. Ndoshta, në këtë rast, duhet të kërkojmë më shumë arsye dhe motive psikologjike, ose ndoshta duhet të mbajmë në mendje faktin se nuk ka situata ku burrat zgjedhin gratë bazuar vetëm në një kriter të atraktivitetit.

4

-Ngjyra e syve. Shkencëtarët nga Universiteti i Tromso, në Norvegji pohojnë se meshkujt me sy të kaltër preferojnë femrat me sy të kaltër. Apo se burrat me sy kafe dhe të gjelbër nuk priren të preferojnë femrat me sy blu.

5

Makijazhi. Hulumtimi pretendon se burrat preferojnë gratë që përdorin kozmetikën në mënyrë të moderuar. Gjëja më e çuditshme është se gratë në të vërtetë nuk dëshirojnë të kenë një makijazh shumë të ndritshëm, por mendojnë se meshkujt e pëlqejnë atë, prandaj shpesh e bëjnë këtë.

-Raporti bel-ije. Cary Fitzgerald, një psikologe nga Universiteti i Karolinës së Jugut në Beaufort dhe kolegët e saj zhvilluan një studim dhe arritën në përfundimin se burrat memorizojnë më mirë gratë që kanë një raport ideal “bel-ije”. Gratë e tilla konsiderohen si më atraktive.

Sipas hulumtimit, raporti ideal bel-ije është përafërsisht 0.7. Sipas specialistëve, modele të tilla si Kate Moss dhe Kelly Brook dhe aktoret si Marylin Monroe dhe Jessica Alba, kanë raportin ideal bel-ije, pavarësisht faktit se ato kanë forma krejtësisht të ndryshme të trupit.

7

-Unaza limbale. Aspekti i ngjyrës së syve nuk mund të jetë shumë i qartë, por unazat limbale janë shumë të drejtpërdrejta. Unaza Limbale është unaza e errët rreth irisit. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se unazat e gjera e të theksuara tërheqin më shumë meshkujt.

8

-Ngjyra e flokëve. Shkencëtarët kanë kryer hulumtime që tregojnë se cilat gra janë të ftuara të kërcejnë në klube të natës më shpesh: ato me flokë bionde, flokë kafe apo me flokë të kuq. Përfundimi ishte se meshkujt ftojnë bjondet më shpesh se të tjerët. Vendi i dytë u mor nga brunet dhe gratë me flokë të kuqe ishin më pak tërheqëse për meshkujt.

10

-Gjatësia e këmbëve. Meshkujt preferojnë gratë me këmbë më të gjata. Kjo deklaratë nuk bie në kundërshtim me pjesën e burrave që pëlqejnë gratë e shkurtra. Meshkujve u pëlqen fakti kur këmbët e femrave janë të gjata në krahasim me trupin e saj.

9

-Mesi i lakuar. Lakimi i mesit është një tjetër standard universal i bukurisë femërore që është fiksuar në trurin mashkullor falë evolucionit. Mesatarisht, këndi në mes shpinës dhe të pasmeve duhet të jetë rreth 45.5 °. Ky lakim konsiderohet të jetë më tërheqës për meshkujt.

Kjo për shkak se në të kaluarën (siç është edhe tani) ky lakim u lejonte grave që të mos vuajnë nga dhimbjet e shpinës gjatë shtatzënisë. Natyrisht, shumë gra shtatzëna përjetojnë dhimbje në shpinë, por gratë që nuk kanë “lakimin e duhur” duket se janë më të ndjeshme ndaj dhimbjeve.

Ju gjithmonë duhet të mbani në mendje se pamja nuk është e vetmja gjë që u intereson meshkujve. Ka edhe bukuri të brendshme dhe ne besojmë fuqimisht se çdo grua është tërheqëse në mënyrën e saj unike

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Magazina

Te forta per femijet/ Ja kush jane 13 super MAMAT VIP qe po i rrisin femijet te vetme

Published

on

By

Jo gjithmonë marrëdhënia mes dy personave funksionon siç duhet dhe për arsye nga më të ndryshmet, çiftet marrin vendimin për t’u ndarë, megjithëse mes tyre mund të ketë fëmijë.

Pavarësisht ndarjes, nënave u duhet të bëhen të forta për fëmijët e të vazhdojnë jetën të vetme, duke u kthyer në heroina që përballen vetëm me çdo vështirësi.

Xing sjell sot për ju 13 super nënat e showbizit shqiptar, që e kanë vazhduar jetën pas ndarjes të vetme me fëmijët e tyre.

Fjolla Morina

Fjolla Morina është nënë e dy vajzave, Lediana dhe Alaya, baballarët e të cilave ka preferuar t’i mbajë larg syrit të publikut.

Megjithatë, sherri me babain e Alayas, Kushtrim Gecin, bëri bujë të madhe në media dhe kudo u përhap lajmi se Fjolla i dha fund marrëdhënies vetëm 2 muaj pas ardhjes në jetë të vogëlushes. Tashmë Fjolla është single dhe në profilin e saj në Instagram tregon se kalon shumë kohë me vajzat e saj.

Bora Zemani

Dy vite më parë, moderatorja e njohur Bora Zemani i dha fund marrëdhënies së saj me dj-n e njohur Vin Velin, me të cilin ka një djalë të quajtur Arbor.

Adrola Dushi

Dy vite më parë, bëri bujë të madhe në media lajmi i ndarjes së modeles së njohur, Adrola Dushit, me partnerin e saj, Adis Patushin. Çifti janë prindër të një djali të quajtur Troi dhe kanë treguar se bëhen gjithmonë bashkë kur bëhet djalë për Troin.

Jonida Maliqi

Një vit më parë bëri bujë të madhe divorci i këngëtares Jonida Maliqi nga bashkëshorti, Gent Prizreni. Artistja dhe biznesmeni i dhanë fund martesës 17-vjeçare, ndërkohë që janë prindër të një djali të quajtur Dan.

Eneda Tarifa

Në janar të vitit të kaluar, këngëtarja e njohur Eneda Tarifa i dha fund martesës 18-vjeçare me partnerin Erjon Zaloshnja. Çifti janë prindër të një vajze të quajtur Aria.

Graciela Pashaj

Këngëtarja Graciela Pashaj, e njohur si ish-bashkëshortja e Stines, u nda me këtë të fundit në dhjetor të vitit 2018. Ishte Stine ai që lajmëroi ndarjen nëpërmjet një statusi, duke treguar se ruanin ende respekt mes tyre. Çifti janë prindër të një vajze të quajtur Estia, transmeton “Xing.al”.

Anjeza Branka

Në vitin 2009, këngëtarja Anjeza Branka deklaroi publikisht ndarjen nga partneri, Leonard Kodheli, me të cilin ka një djalë të quajtur Leanzo.

Hygerta Sako

6 vite më parë, prezantuesja e njohur sportive, Hygerta Sako, i dha fund martesës me biznesmenin Artur Aligjoni, me të cilin ka një vajzë të quajtur Anais.

Ingrit Gjoni

Pas një lidhjeje 9-vjeçare dashurie e cila pasoi me bashkëjetesë, Ingrit Gjoni humbi partnerin e saj, biznesmenin me origjinë nga Shkodra, Arian Selimin. Prej lidhjes së tyre erdhi në jetë një vajzë që u pagëzua me emrin Coco Antonel.

Erjona Sulejmani

Pas 2 vitesh martesë, në nëntor të vitit 2017, modelja Erjona Sulejmani dhe futbollisti Blerim Xhemaili i dhanë fund lidhjes së tyre. Çifti janë prindër të një djali të quajtur Luan.

Xhesika Ndoj

Në moshën 23-vjeçare, Xhesika Ndoj u bë nënë e një vajze nga lidhja e saj me të dashurin, identitetin e të cilit e ka mbajtur të fshehtë nga publiku. Megjithëse ai nuk e dëshironte një fëmijë, Xhesika ishte e vendosur t’a sillte në jetë vajzën, të cilën po e rrit e vetme, pasi zbuloi se partneri i saj kishte një familje tjetër dhe i dha fund gjithçkaje mes tyre.

Grida Duma

Në mars të këtij viti, ish-deputetja e PD-së, Grida Duma, u divorcua nga bashkëshorti Ilir Shqina, pas një martese 21-vjeçare. Çifti janë prindër të një djali të quajtur Darjel.

Alberie Hadërgjonaj

Në moshën 15-vjeçare, këngëtarja e njohur Albërie Hadërgjonaj u martua me Mentor Hadërgjonaj, me të cilin ka dy vajza, Agnesa dhe Anxhelina. Megjithatë, marrëdhënia e tyre përfundoi për shkak për problemeve të shumta dhe tashmë çifti ruan një marrëdhënie korrekte.

Eli Fara

Këngëtarja e njohur Eli Fara i dha fund martesës me bashkëshortin Lul Kapurani kur vajza e tyre, Marina, ishte vetëm disa muajshe. Marina mban mbiemrin e të atit dhe ligjërisht në gjendjen civile është regjistruar me emrin Roxhensa Kapurani.

Hueyda El Saied

Në nëntor të vitit 2017, Hueyda El Saied i dha fund martesës me francezin Michael Tamisier, me të cilin ka një djalë të quajtur Gabriel

Continue Reading

Magazina

Xhensila dhe Ajka bejne ”XING” me njera tjetren/ Mami dhe bija vishen njelloj dhe duken kaq bukur

Published

on

By

Kengetarja e nohur Xhensila Myrtezaj eshte munduar ta mbaje sa me larg syrit te mediave vogelushen e saj Ajka. Ajo eshte treguar gjithmone shume e kujdesshme dhe rastet kur kemi pare ndonje foto te Ajkes jane te rralla

Kohet e fundit, Xhensila ka publikuar me shpesh foto me te voglen e saj dhe na ka kenaqur syrin.
Ajka eshte bere nje zonjush e vogel e cila rritet cdo dite e me shume.

Kengetarja e njohur na ka dhene dozen e sheqerit teksa ka publikuar nje foto me te bijen.
Krah pozes se tyre qe na dha kaq pozivitet sot, Xhensila shkrua: “Shoqja me e mire e mamit.Ajka qumeshtorja”.

Ato shfaqen te veshura njesoj teksa jane duke perqafuar njera-tjetren. Xhensila ka treguar shpesh sesa shume e ka ndryshuar Ajka jeten e saj.

Pak kohe me pare,kengetarja e njohur beri dhe nje tatuazh shume te vecante dedikuar se bijes.

Continue Reading

Magazina

Bieta Sulo ben ”XING” me veshjen/ Keto jane xhinset qe ajo nuk i heq nga trupi

Published

on

Moderatorja e njohur Bieta Sulo eshte nje figure e rendesishme ne ‘Top Chanel’.Ajo eshte ne trasmetim cdo pasdite me emsionin e saj ‘Ftese ne 5’.

Perpos angazhimeve te shumta Bieta eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe gjithmone ndan me ndjekesit momente te ndryshme nga perditshmeria e saj. Ne cdo foto apo video te publikuar moderatorja shfaqet e kuruar deri ne detaje.

Se fundmi ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet e veshur sportive me nje bluze shumengjyreshe, me xhinse dhe atleta sportive.

Keto xhinse nuk ishin aspak te panjohura per ndjekesit e moderatres. Vetem pak kohe me pare, Bieta ka publikuar foto me po te njejtat xhinse.

Me sa duket moderatores i pelqejne shume dhe ndihet shume rehat me to.

Per Bieten nuk qenka aspak problem qe te postoj foto me te njejten veshje!

Continue Reading

Trending