Connect with us

Keshilla

Nëse ti ke një nga këto 10 gjëra, atëherë ti je femër me klas moj shoqe!

Published

on

Gruaja me klas,”zonja”, nuk duhet nënvlerësuar ose marrë lehtë. Ajo është një person me dhembshuri të madhe dhe vetëvlerësim, dhe janë të rrallë burrat që kanë nderin të kenë dashurinë e saj. Më poshtë po rendisim vetëm disa nga shenjat që tregojnë se jeni në praninë e një zonje të vërtetë.

Ajo shfaq kontroll emocional

Pa marrë parasysh se çfarë po ndodh, ajo e ruan qetësinë. Ajo mund të qeshë, ose të rrezatojë një shkëlqim verbues, por ajo kurrë nuk jep shfaqje duke u shprehur me teprim, thjeshtë për të marrë vëmendje. Ajo është shumë më e mirë se kaq.

Ajo e dëshiron mashkullin, ajo nuk ka nevojë për mashkullin

Nëse një zonjë zgjedh të jetë në shoqërinë tuaj, mos e merrni për të mirëqenë. Ju nuk jeni aty, për shkak se ajo nuk mund të jetojë pa ju (sepse ajo sigurisht që mundet të jetojë pa ju), ju jeni aty, sepse ajo dëshiron që ju të jeni.

Ajo ka peshën e saj të madhe në bisedë

Zonjat me klas nuk flasin për hir të të folurit. Ato kanë ide, mendime dhe janë një partnere e mirë në bashkëbisedime.

Ajo është e mirërregulluar, por jo narciziste

Një zonjë ka gjithmonë klas në paraqitje por nuk është kurrë e obsesionuar me dukjen e saj. Kjo është një arsye për të cilën njerëzit janë të tërhequr prej saj – magjia e një gruaje me klas ndihet kollaj dhe natyrshëm, pa patur nevojë për teprime. Ajo nuk e fsheh bukurinë e saj natyrore, nën përbërje të ngjyrosura dhe as nuk vendos stoli të tepërta.

Ajo tregon dhembshuri

Çfarë të bën me të vërtetë me “klas” nuk është pasuri në çantë, por është pasuri në zemër. Një zonjë me klas është e mirë dhe e vëmendshme ndaj të gjithëve. Ajo nuk gjen kënaqësi në mizorinë apo sarkazmën – ajo kujdeset natyrshëm për të tjerët.

Veshja e saj ekuilibron modën me ndjeshmërinë

Një zonjë me klas nuk ka nevojë të veshë taka, mbi të cilat një modele e modës as nuk ecën dot. Nuk ka nevojë as të shfaqë pjesë të trupit të saj që janë të rezervuara vetëm për shoqëri intime. Modelet dhe standardet ndryshojnë, por ajo nuk përpiqet të tërheqë vëmendjen me shfaqje apo vulgaritet – ajo do ta bëjë këtë me zemër dhe mendje.

Ajo nuk përpiqet të jetë qendra e vëmendjes

Ka një kohë për të folur dhe një kohë për të dëgjuar. Gruaja me klas nuk është personi më i zhurmshëm në dhomë, por kur ajo flet, nuk është e ndrojtur. Nëse ju doni vëmendjen e saj, do të duhet ta fitoni atë.

Ajo merr përgjegjësi për veten

Një zonjë me klas nuk është frikacake. Ajo e kupton se duhet të qëndrojë prapa çdo gjëje që thotë dhe bën. Kjo është pjesërisht arsyeja pse ajo nuk flet pa kuptim – fjalët e saj kanë kuptim, ashtu si veprimet e saj.

Ajo nuk do që të merret si e mirëqenë

Mjerë ju që e merrni një zonjë si të mirëqenë. Ajo e njeh vlerën e saj dhe vetëbesimi i saj është i shëndetshëm. Nëse nuk dini si ta çmoni, ajo do të ikë.

Kalimin e kohës, një zonjë me klas e përcjell me hijeshi

Ajo nuk e konsideron kohën armikun e saj. Pse? Sepse plakja është e natyrshme; kjo është rruga e gjërave. Një zonjë e sheh kalimin e kohës si një mundësi për të fituar mençuri. Ajo nuk e lufton, sikur të ishte një armik i vetëvlerësimit të saj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Keto jane 5 menyra natyrale si te liroheni njehere e mire

Published

on

Kapslleku eshte nje nder problemet me te perhapura tek njerezit. Mungesa e aktivitetit fizik, dehidratimi, konsumimi i ushqimeve te thata dhe dieta e varfer ushqimore jane disa nga faktoret qe ndikojne ne kapsllek.

Banoret e qytetit jane me te prekur nga ky problem per shkak te orareve te zgjatura dhe menyres se ushqyerjes.

Me efektive ne trajtimin e ketij problem jane metodat natyrore. Ju do te rregulloni problemin tuaj brenda 1-2 javesh pa medikamente nese ndiqni me perpikmeri keto metoda.

Pini lengje:

Kapslleku do te lehtesohet nese ju rrisni konsumimin e sasise se ujit. Pini 7-8 gota uje ne dite. Konsumoni dhalle ose leng frutash te fresket.

Tershera:

Cdo mengjes konsumoni tershere sepse ajo eshte e pasur me fibra te cilat ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut. Hani tershere me kos dhe fruta te fresketa ose te thata.

Leng spinaqi:

Per lu ftimin e kapsllekut lengu i spinaqit eshte nje nga metodat me te mira. Cdo dite pini 100-150 ml leng spinaqi.

Hani fiq:

Fiqte jane pastrues natyror pasi jane te pasur me fibra dietike dhe kalcium. Ne mengjes hani 4-5 fiq te thate ose te fresket. Valimi i 7-8 fiqve te thate dhe pirja e ujit te tyre esell ne mengjes dhe ne darke para gjumit eshte nje tjeter menyre mjaft e perdorur.

Farat e linit:

Keto fara jane te pasura me fibra dhe acide yndyrore. Konsumojini cdo dite ato duke shtuar 1-2 luge fara lini ne sallate ose ne kos. Farat zbusin jashteqitjen dhe ndihmojne ne levizshmerine e zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte te zones se syve, ruajeni receten

Published

on

Nje nder shenjat e para te plakjes jane rrudhat ne pjesen e poshtme te syve. Kur rrudhni vetullat apo kur buzeqeshni ato dalin me shume ne pah. Rrudhat mund t’ju bejne te dukeni te medhenj ne moshe dhe te tjetersojne paraqitjen tuaj.

Ato mund te shfaqen ne nje moshe shume te re si pasoje e mungeses se lageshtise sepse lekura poshte syve eshte shume delikate. Por kontribues ne shfaqjen e rrudhave jane ekspozimi ne diell, humbja e elasticitetit te lekures dhe humbja e kolagjenit.

Ne kete artikull do te lexoni disa kura te cilat ushqejne zonen rreth syve sepse ne kete menyre rrudhat do te jene me te zbehta. Perdorimi i nje kremi hidratues mund te zbuse paraqitjen e tyre me 20%.

Vaji i arres se kokosit

Do te vereni nje zbutje te konsiderueshme te rrudhave nese aplikoni vaj te arres se kokosit ne pjesen poshte syve. Ky vaj permban shume antioksidante dhe nxit pordhimin e kolagjenit.Duhet qe vajin e arres se kokosit ta perdorni 2-3 here gjate dites. Duke perdorur mollezat e gishtave, beni nje masazh te lehte pas aplikimit te tij.

Aloe Vera

Xheli Aloe veres e ben lekuren me elastike dhe eshte shume i mire per te zbehur rrudhat.Ai eshte i pasur me antioksidante dhe ne kete menyre e ushqen lekuren shume mire. Fale nxitjes se prodhimit te kolagjenit dhe fibres, ky xhel e ben lekuren me te tendosur. Perdoreni 2 ose tre here ne dite kete xhel duke bere nje masazh te lehte.

Vaji i Avokados

Do te krijoni nje kure shume te mire kunder rrudhave nese e perzieni vajin e avokados me vaj limoni ose qitroje. Perzieni nje luge gjelle vaj avokadoje me nje pike vaj limoni dhe me pas masazhoni zonen rreth syve.

Kastraveci

Ekstraktet e kastravecit ndihmojne ne ushqimin e lekures me antioksdiante dhe ne rritjen e elastines. Kastraveci zbut ndjeshem shenjat e plakjes pervecse ushqen dhe freskon lekuren.

Fetat e kastravecit i mbani per 10-15 minuta dhe me pas me vaj te arres se kokosit ferkoni zonen lehte.

Si te parandaloni rrudhat?

Te mesoni se si t’i parandaloni ato eshte menyra me e mire per te lu ftuar rrudhat.

Rregullat per nje lekure elastike ne zonen e syve jane:

1-Perdorni krem kunder diellit

2-Mbani syze dielli

3-Per te permiresuar kompleksitetin e lekures, pini 8-10 gota uje ne dite.

Continue Reading

Keshilla

Dhjami i barkut na eshte bere havale/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje recete natyrale e cila do j’u ndihmoje per te eleminuar dhjamin e padeshiruar ne zonen e barkut. Ne kete menyre ju do te realizoni qellimin tuaj per vetem dy jave dhe mund ta pergatisni shume lehte ne shtepi.

Keshillohet qe ta perdorni ate cdo dite dhe qe te jeni kembengules. Kjo pije ofron perfitime te shumta shendetesore dhe eshte e bere nga perberes lehtesisht te disponueshem.

Perberesit:

Gjysme limoni ose uthull molle

250 ml uje

1 luge gjelle me pluhur kanelle

2 luge gjelle me mjalte natyral

Pergatitja:

Ne nje tenxhere, hidhni te gjithe perberesit dhe ujin e nxehte shtojeni ne fund. Nese nuk keni limon mund te perdorni 1 luge gjelle uthull molle.

Rekomandime:

Kjo pije duhet te konsumohet me stomak bosh ose te pakten 30 minuta para mengjesit per 2 jave. Pini edhe pak para se te shkoni per te fjetur. Pija mund te shkaktoje efekte anesore ndaj duhet te tregoheni te kujdesshem. Ndaluni per te bere pushim pas trajtimit per 1 muaj. Hani sa me shume fruta dhe perime, shmangni ushqimin e perpunuar dhe ato me permbajtje te larte yndyre. Cdo dite, ecni te pakten 30 minuta. Rezultatet do t’ju suprizojne nese ndiqni te gjitha udhezimet.

Continue Reading

Trending