Connect with us

Keshilla

10 Gabime me MAKEUP-in qe na bejne te dukemi qesharake dhe te ngarkuara

Published

on

Grimi mund të përforcojë vetëbesimin tonë duke theksuar tiparet më të mira të fytyrës dhe duke cilësuar lëkurën e mirëmbajtur.

Por, a e keni vënë re se ndonjëherë mund të dukeni më e vjetër sa që jeni në të vërtetë? Kjo ndodh si pasojë e zgjedhjes së strategjive të gabuara rreth përdorimit të grimit.

Për t’ju ndihmuar që të shmangni këto gabime, Bright Side ka përpiluar një listë për 10 gabimet më të zakonshme që mund të ju shtojnë vite më shumë në pamjen tuaj!

1. Aplikimi i tepërt i korrektorit 

Duke kërkuar efektin e përsosur mat, shumica prej nesh gabojnë në aplikimin e fshehësit në sasi të madhe. Nëse zgjedhni ngjyrën e gabuar dhe vendosni shtresë të trashë, do të dukeni më e moshuar. Që të shmangni këtë, zgjedhni nuanca natyrale që përmbajnë grimca shkëlqyese – kjo e bën lëkurën tuaj të duket natyrale dhe e shëndetshme.

2. Përdorimi i tepruar i maskarës në pjesën e qerpikëve të poshtëm

Përdorimi i maskarës në pjesën e sipërme të qerpikëve mund të nxjerrë në pah sytë dhe mund të ju japin një shikim vezullues. Por, nga ana tjetër, nëse aplikoni njëlloj edhe në pjesën e poshtme, do të zhvendosni vëmendjen e njerëzve tek rrudhat e formuara në skajet e syve. Mos i theksoni defektet pa nevojë!

3. Përzgjedhja e nuancës së gabuar të buzëkuqit

Nuk ka dyshim për këtë! Ju mund të bëni mrekulli në imazhin tuaj, mos kini frikë të eksperimentoni me njgyra të errëta dhe të plota. Nëse keni buzë të holla, mos aplikoni buzëkuq të errët, sepse ngjyra e errët edhe më shumë i bën buzët të duken të holla.

4. Të aplikoni hijëzimin e syve gabimisht

Keni kujdes, mos aplikoni hijëzimin në tërë kapakun e syrit – kjo ndikonqë të dukeni shumë më e moshuar! Gjëja më e mirë është të theksoni vetëm skajet e kapakut të syrit ndërsa pjesa në fillim të kapakut të aplikohet me nuancë më të lehtë të hijëzimit.

5. Ta teproni me lapsin e zi nën pjesën e poshtme të syrit

Aplikimi i llajnerit për sy në pjesën e poshtme të syrit, bën që sytë tuaj të duken më të ngushtë dhe të vegjël. Që të ulni efektin e kësaj, përdorninjë laps me nuancë më të lehtë – që të shtoni transparencën në pamjen tuaj.

6. Duke vënë skuqës mbi mollëzat tuaja

Thuani lamtumirë ngjyrave të ndezura dhe të forta! Ëhtë koha të ktheni vëmendjen me nuanca të lehta, të tilla si rozë apo pjeshkë. Mos e aplikoni skuqësin në pjesën qendrore, por në pjesën e sipërme të mollëzave. Aplikimi në pjesën sipër mollëzave duhet të ketë efektin e ngritjes së faqeve.

7. Theksimi i tepërt i vetullave

Duke përdorur ngjyra të errëta dhe intenzive për vetullat, ndikon që fytyra juaj të duket më e moshuar dhe e çrregullt. Përdorni nuanca më të lehta natyrale për theksimin e vetullave.

8. Neglizhoni përdorimin e korrektorit

Qarqet e errëta poshtë syve janë një problem për shumicën e femrave. Me moshë këto bëhen më të theksuar. Përdorimi i korrektorit mund të bëjë mrekullira në kamuflimin e kësaj zone jo të dëshiruar. Aplikoni lehtë dhe shtresë sa më të hollë.

9. Harroni të kufizoni buzët me laps

Përdorimi i lapsit të buzëve është një produkt kozmetik shumë i suksesshëm. Kjo ju lejon formësimin e buzëve dhe një pamje tërheqëse. Megjithatë, duhet të jeni shumë të kujdesshme në përkufizimin e tepruar të buzëve, asnjëherë mos dilni jashtë kufijve të formës natyrale.

10. Të aplikoni shtresë të trashë të pluhurit

Pluhur pudra është e mirë për korrigjimin e defekteve të lëkurës vetëm në rastet kur aplikohet në sasi të vogël. Nëse teprohet, atëherë vërtetë paraqet problem në pamjen tuaj.  Aplikoni shtresë të lehtë sa për të tharë pjesën e yndyrshme të fytyrës dhe shmangni aplikimin poshtë syve, kjo do të ju theksojë edhe më shumë rrudhat.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Keto jane 5 menyra natyrale si te liroheni njehere e mire

Published

on

Kapslleku eshte nje nder problemet me te perhapura tek njerezit. Mungesa e aktivitetit fizik, dehidratimi, konsumimi i ushqimeve te thata dhe dieta e varfer ushqimore jane disa nga faktoret qe ndikojne ne kapsllek.

Banoret e qytetit jane me te prekur nga ky problem per shkak te orareve te zgjatura dhe menyres se ushqyerjes.

Me efektive ne trajtimin e ketij problem jane metodat natyrore. Ju do te rregulloni problemin tuaj brenda 1-2 javesh pa medikamente nese ndiqni me perpikmeri keto metoda.

Pini lengje:

Kapslleku do te lehtesohet nese ju rrisni konsumimin e sasise se ujit. Pini 7-8 gota uje ne dite. Konsumoni dhalle ose leng frutash te fresket.

Tershera:

Cdo mengjes konsumoni tershere sepse ajo eshte e pasur me fibra te cilat ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut. Hani tershere me kos dhe fruta te fresketa ose te thata.

Leng spinaqi:

Per lu ftimin e kapsllekut lengu i spinaqit eshte nje nga metodat me te mira. Cdo dite pini 100-150 ml leng spinaqi.

Hani fiq:

Fiqte jane pastrues natyror pasi jane te pasur me fibra dietike dhe kalcium. Ne mengjes hani 4-5 fiq te thate ose te fresket. Valimi i 7-8 fiqve te thate dhe pirja e ujit te tyre esell ne mengjes dhe ne darke para gjumit eshte nje tjeter menyre mjaft e perdorur.

Farat e linit:

Keto fara jane te pasura me fibra dhe acide yndyrore. Konsumojini cdo dite ato duke shtuar 1-2 luge fara lini ne sallate ose ne kos. Farat zbusin jashteqitjen dhe ndihmojne ne levizshmerine e zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte te zones se syve, ruajeni receten

Published

on

Nje nder shenjat e para te plakjes jane rrudhat ne pjesen e poshtme te syve. Kur rrudhni vetullat apo kur buzeqeshni ato dalin me shume ne pah. Rrudhat mund t’ju bejne te dukeni te medhenj ne moshe dhe te tjetersojne paraqitjen tuaj.

Ato mund te shfaqen ne nje moshe shume te re si pasoje e mungeses se lageshtise sepse lekura poshte syve eshte shume delikate. Por kontribues ne shfaqjen e rrudhave jane ekspozimi ne diell, humbja e elasticitetit te lekures dhe humbja e kolagjenit.

Ne kete artikull do te lexoni disa kura te cilat ushqejne zonen rreth syve sepse ne kete menyre rrudhat do te jene me te zbehta. Perdorimi i nje kremi hidratues mund te zbuse paraqitjen e tyre me 20%.

Vaji i arres se kokosit

Do te vereni nje zbutje te konsiderueshme te rrudhave nese aplikoni vaj te arres se kokosit ne pjesen poshte syve. Ky vaj permban shume antioksidante dhe nxit pordhimin e kolagjenit.Duhet qe vajin e arres se kokosit ta perdorni 2-3 here gjate dites. Duke perdorur mollezat e gishtave, beni nje masazh te lehte pas aplikimit te tij.

Aloe Vera

Xheli Aloe veres e ben lekuren me elastike dhe eshte shume i mire per te zbehur rrudhat.Ai eshte i pasur me antioksidante dhe ne kete menyre e ushqen lekuren shume mire. Fale nxitjes se prodhimit te kolagjenit dhe fibres, ky xhel e ben lekuren me te tendosur. Perdoreni 2 ose tre here ne dite kete xhel duke bere nje masazh te lehte.

Vaji i Avokados

Do te krijoni nje kure shume te mire kunder rrudhave nese e perzieni vajin e avokados me vaj limoni ose qitroje. Perzieni nje luge gjelle vaj avokadoje me nje pike vaj limoni dhe me pas masazhoni zonen rreth syve.

Kastraveci

Ekstraktet e kastravecit ndihmojne ne ushqimin e lekures me antioksdiante dhe ne rritjen e elastines. Kastraveci zbut ndjeshem shenjat e plakjes pervecse ushqen dhe freskon lekuren.

Fetat e kastravecit i mbani per 10-15 minuta dhe me pas me vaj te arres se kokosit ferkoni zonen lehte.

Si te parandaloni rrudhat?

Te mesoni se si t’i parandaloni ato eshte menyra me e mire per te lu ftuar rrudhat.

Rregullat per nje lekure elastike ne zonen e syve jane:

1-Perdorni krem kunder diellit

2-Mbani syze dielli

3-Per te permiresuar kompleksitetin e lekures, pini 8-10 gota uje ne dite.

Continue Reading

Keshilla

Dhjami i barkut na eshte bere havale/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje recete natyrale e cila do j’u ndihmoje per te eleminuar dhjamin e padeshiruar ne zonen e barkut. Ne kete menyre ju do te realizoni qellimin tuaj per vetem dy jave dhe mund ta pergatisni shume lehte ne shtepi.

Keshillohet qe ta perdorni ate cdo dite dhe qe te jeni kembengules. Kjo pije ofron perfitime te shumta shendetesore dhe eshte e bere nga perberes lehtesisht te disponueshem.

Perberesit:

Gjysme limoni ose uthull molle

250 ml uje

1 luge gjelle me pluhur kanelle

2 luge gjelle me mjalte natyral

Pergatitja:

Ne nje tenxhere, hidhni te gjithe perberesit dhe ujin e nxehte shtojeni ne fund. Nese nuk keni limon mund te perdorni 1 luge gjelle uthull molle.

Rekomandime:

Kjo pije duhet te konsumohet me stomak bosh ose te pakten 30 minuta para mengjesit per 2 jave. Pini edhe pak para se te shkoni per te fjetur. Pija mund te shkaktoje efekte anesore ndaj duhet te tregoheni te kujdesshem. Ndaluni per te bere pushim pas trajtimit per 1 muaj. Hani sa me shume fruta dhe perime, shmangni ushqimin e perpunuar dhe ato me permbajtje te larte yndyre. Cdo dite, ecni te pakten 30 minuta. Rezultatet do t’ju suprizojne nese ndiqni te gjitha udhezimet.

Continue Reading

Trending