Connect with us

Sot

Po i hiqni vetullat gabim, 8 te verteta qe asnje estetiste nuk jua thote

Published

on

Nëse jeni të pakënaqur me formën e vetullave tuaja, me siguri jeni duke bërë diçka të gabuar gjatë mirëmbajtjes së tyre. Shikoni 8 gabimet e zakonshme që bëjnë femrat gjatë heqjes së vetullave dhe zbuloni se ku jeni duke gabuar..

Shumë shpesh i hiqni vetullat

Të heqësh vetullat çdShumë o ditë është një kënaqësi, por ekspertët mendojnë se kjo është gabim. Veçanërisht ata thonë se duhet të hiqen njëherë në çdo tri javë. Në këtë mënyrë qimet që rriten në anë të ndryshme, kanë kohë të mjaftueshme për t’u rritur dhe në këtë mënyrë do të keni vetulla të njëtrajtshme. Vetullat të hequra në mase të madhe nuk e definojnë mirë fytyrën, dhe gjithashtu vetullat e plota dhe të trasha janë tashmë në modë për një kohë të gjatë dhe kjo mund të jetë një tjetër arsye për të lënë mënjanë pincetën.

Përdorni pincetë të vjetër

Nëse ju rrrëshqasin qimet gjatë kapjes me pincetë dhe mundoheni që të afroni dy anët e pincetës, atëherë është koha për të blerë një të re dhe asnjëherë mos lejoni t’ju njolloset pinceta në ndonjë neseser apo kuletë, është shumë e rëndësishme që ta pastroni rregullisht me alkohol që të shmangni grumbullimin e bakterieve në të.

Krijoni hapësirë të madhe në mes të vetullave

Disa nga femrat që t’i shmangin vetullat e ngjitura njëra me tjetrën në mes të ballit, i heqin ato duke krijuar hapësirë shumë të madhe ndërmjet tyre, kështu sa më e madhe të jetë hapësira mes vetullave, hunda duket më e madhe dhe sytë shumë larg vetullave. Fillimi i vetullave duhet të jetë në përputhje me hundën , jo jashtë saj. Gjithashtu, kur është fjala për skajet e jashtme të vetullave, imagjinoni një vijë diagonale që shkon nga skajet e hundës deri në skajin e jashtëm të syrit.

Krijoni hark shumë të lartë të vetullave

Vetullat e formësuara mirë ngjajnë të mahnitshme gjithmonë. Gjeni formën tuaj natyrore dhe kështu do të arrini të krijoni pikën më të lartë ku mund t’ju përfundojnë vetullat, e cila është zakonisht rreth dy të tretat e distancës nga pjesa e brendshme e vetullave. Shkulni vetullat gjithmonë në atë drejtim që të duken paksa më të ngritura. Nëse nuk jeni i sigurtë që do të jeni i saktë, përpiquni të përdorni hijëzim të vetullave (laps për vetulla) për të krijuar formën, dhe pastaj hiqni vetullat në atë drejtim që e keni vizatuar formën e tyre.

Harroni pjesën e sipërme të vetullave

Siç u përmend më lartë, heqja e qimeve poshtë vetullës mund të duket shumë mirë nëse është më e ngritur, por mos e harroni edhe pjesën e sipërme të tyre. Edhepse dëshironi vetulla më të trasha, ato nuk duhet të jenë të paformuara apo të çrregullta. Mbani hapësirën mbi vetullat të pastërt dhe hiqni qimet rregullisht edhe lartë vetullave, jo vetëm poshtë.

E teproni me lapsin e vetullave

Nëse vizatoni me laps vetullat, duhet të bëni vetëm disa lëvizje të lehta, sepse nëqoftëse e shtypni fort lapsin, do të krijoni efekt të kundërt dhe vetullat tuaja do të duken shumë të ashpra dhe jot ë natyrshme. Zgjidhni lapsin me hijëzim më të lehtë se vetullat tuaja për të arritur pamje sa më natyrale dhe ngadalë tërhiqni një vijë të lehtë, asesi mos i vizatoni. Nëse edhe lapsi ju duket shumë i theksuar, mund të provoni edhe me ndonjë hijëzim të vetullave, e cila duhet të jetë dy herë më e çeltë se ngjyra e flokëve tuaj.

Depiloni vetullat ndërsa përdorni krem retionoid

Kremi mjekësor retionoid stimulon prodhimin e kolagjenit, mbyll poret dhe përshpejton ndarjen e qelizave. Por ky mund të jetë një kaos nëse depiloni vetullat. Retinoidi e bën lëkurën tuaj të ndjeshme dhe të hollë, dhe për këtë arsye kjo mund t’ju heq lëkurën gjatë depilimit me dyll. Ekspertët rekomandojnë të mos përdorni retionid të paktën për gjashtë javë, e pastaj të aplikoni depilimin e rradhës. Në ndërkohë, derisa prisni t’ju kalojnë javët, mund të përdorni pincetën.

Asnjëherë nuk i keni rregulluar vetullat në qendrat estetike

Nëse nuk jeni i denjë për heqjen e vetullave dhe nuk jeni të sigurtë për t’u dhënë një formë të mirë, ose dëshironi thjeshtë t’i përmirësoni, drejtohuni më mirë tek personat e profesionalizuar për këtë punë. Edhe nëse shkoni vetëm një herë apo dy herë gjatë vitit nëpër sallone bukurie, gjithsesi do t’ju ndihmojë që të ruani formën e natyrshme dhe ju vetëm do t’i mirëmbani ato pastaj. Vetullat e kanë fuqinë për të tërhequr vëmendjen e syve dhe në këtë mënyrë ato bëhen pika referuese e fytyrës, dhe nëqoftëse ato nuk kanë formë të mirë, mund të përkeqësojnë përshtypjen për pamjen tuaj.

9 Comments

9 Comments

  1. Pingback: Stablecoins wallet

  2. Pingback: cc cvv

  3. Pingback: หลังคาชิงเกิ้ลรูฟ

  4. Pingback: Graduate School Essay Examples Nursing

  5. Pingback: ruger firearms

  6. Pingback: garudadecks.com

  7. Pingback: go/concur solutions

  8. Pingback: nova88

  9. Pingback: maxbet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending