Connect with us

Aktualitet

14 Aksesorë që Bëni Mirë të Mos i Blini tek Gjërat e Përdorura

Published

on

Kurdoherë që të shkoni për gjueti thesaresh në një dyqan antik ose të cilësisë së mirë, mendoni dy herë përpara se të blini disa sende të zotëruara më para. Një vazo e thjeshtë kristali ose një palë këpucë mund të jenë johigjienike dhe madje edhe të rrezikshme për t’i sjellë në shtëpinë tuaj.

Ne kujdesemi për shëndetin tonë dhe shëndetin e lexuesve tanë, kështu që ne bëmë një listë paralajmëruese për ju, në mënyrë që të jeni të kujdesshëm kur zgjidhni gjërat që blini në dyqane të dorës së dytë.

Kristali antik

© depositphotos.com

Enët e vjetra prej kristali janë të mira për koleksione. Sidoqoftë, ato me siguri janë bërë sipas standardeve të vjetruara, që përmbajnë deri në 30% të oksidit të plumbit, sipas The Washington Post. Përdorimi i kristalit të tillë për të shërbyer ushqim ose pije mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Enë të vjetra

© Nashyra Tuininga / facebook
© shutterstock.com

Sipas Qendrës për Shëndetin e Mjedisit, pjatat dhe enë të tjera si këto mund të përmbajnë gjithashtu plumb dhe kimikate të tjera të rrezikshme. Për të mos përmendur faktin që ju nuk dini çfarë është dhënë në atë pjatë.

Këpucët

Është joshëse të blini një palë këpucë të cilësisë së mirë në një dyqan të mrekullueshëm, por “nuk ia vlen barra qeranë”. Nëse blini këpucë të përdorura, rrezikoni të merrni kërpudha ose infeksione të tjera të lëkurës që pronari i mëparshëm mund të ketë pasur.

Për më tepër, këpucët tashmë kishin formën e këmbëve të pronarit të mëparshëm, duke i bërë ato të pakëndshme për t’u veshur. Sidoqoftë, nëse ka ende një etiketë në këpucë, ka të ngjarë të mund të vishen.

Fshesat me korrent

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pluhuri, papastërtia, dhe madje edhe insektet e shtretërve mund të grumbullohen jo vetëm në qesen e pluhurit, por edhe në qoshet më të vogla në fshesës me korrent. Pra, blerja e një pajisje të tillë nga një dyqan i dorës së dytë është një lloj llotarie – kurrë nuk dini saktësisht se çfarë mikrobesh ose alergjish po sillni së bashku me të.

Lodrat me mbushje

Nëse blini një kafshë të mbushur për një fëmijë, duhet të keni parasysh që fëmija vazhdimisht e prek, përqafohet me të ose madje e përtyp lodrën, kështu që duhet të jetë me të vërtetë sterile.

Kafshët e vjetra të mbushura shpesh shërbejnë si depozitë për mikrobet, pleshtat, mykun dhe alergjenët. Dhe larja e lodrës në ujë të nxehtë nuk është gjithmonë e besueshme pasi disa mikrobe mund t’i rezistojnë temperaturave të nxehta. Kështu që nuk është ide e mirë për të blerë lodra të përdorura, përveç nëse planifikoni t’i vendosni ato në një muze.

Pajisjet elektrike

© shutterstock.com

Pajisjet elektrike të vjetra jo vetëm që mund të prishen menjëherë pasi t’i blini ato, por gjithashtu mund të dëmtojnë të gjitha instalimet elektrike në shtëpinë tuaj, duke shkaktuar një ndërprerje të energjisë ose madje edhe një zjarr.

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që të gjitha pajisjet e reja elektrike janë më të besueshme – kur blini ndonjë pajisje, të vjetër apo të re, është gjithmonë mirë t’i kontrolloni ato menjëherë në dyqan ose të kontaktoni një specialist.

Materialet e ndërtimit

Dyert dhe dritaret mund të kenë termite ose papastërti të tjera në to. Dhe nëse ato ishin prodhuar para viteve 1980, ato mund të përmbajnë plumb, sipas Departamentit të Shëndetit të Minesotës. Nëse keni gjetur një kornizë dritareje që ju pëlqen vërtet, mund të bëni një provë bojë plumbi përpara se ta çoni në shtëpi.

Dyshekët

© shutterstock.com © depositphotos.com

Megjithëse me siguri nuk do të gjeni dyshekë në një dyqan të tillë, ende nuk është ide e mirë për të blerë një dyshek të përdorur nëse shihni një të tillë. Ju mund të sillni të gjitha llojet e gjërave në shtëpi si mikrobet, pleshtat, marimangat ose mikrobet e tjera.

Dyshekët gjithashtu mbajnë lëngje trupore të pronarëve të mëparshëm (dhe kafshëve të tyre) dhe madje mund të kalojnë në infeksione. Pamja e dyshekut të përdorur mund të jetë e pastër, por nuk ka asnjë mënyrë për të thënë nëse është i sigurt brenda.

Krevat fëmijësh

© shutterstock.com

Edhe nëse krevati duket i pastër dhe i ri, është më mirë të investoni në një shtrat të ri, të sigurt për fëmijën tuaj pasi që standardet e sigurisë kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë dekadave të fundit.

Jastëkët

© pixabay.com © shutterstock.com

Tekstilet e përdorura ju rrezikojnë. Divizioni i Shkencave Bujqësore dhe Burimeve Natyrore në Universitetin Shtetëror Oklahoma deklaroi se çarçafët në shtrat mund të mbijetojnë deri në një vit në copa të veshura. Nga ana tjetër, ka një tufë jastëkësh të lezetshme me buxhet të ulët në Amazon që mund të përshtaten pothuajse në çdo skemë të dizajnit të brendshëm.

Vegla gatimi të përdorura

Mund të duken të bukura, por enë të ndryshkura, tigan, takëme dhe furnizime të tjera të kuzhinës nuk janë të sigurta për sa i përket gatimit të ushqimit. Ato mund të kenë metale dhe kimikate të dëmshme në to, duke kontaminuar ushqimin tuaj. Për shkak të kësaj, është e sigurt të blini pajisje të vjela kuzhine për dekorim, por jo për të ngrënë.

Veshje shiu

© shutterstock.com

Sipas AOL, veshjet e papërshkueshëm nga uji dhe çizmet e gomës nuk zgjasin përgjithmonë. Për më tepër, mushamatë e shiut mund të dëmtohen pasi të lahen ose pasi të përdoren gjatë një stuhie të fortë – në fund të fundit, çizmet e shiut lodhen pas disa sezonesh. Kështu që në të vërtetë do të kushtonte më pak para për të blerë çizme të reja sesa për t’i blerë ato të vjetra dhe për t’i veshur ato vetëm për një sezon.

Helmetat

© shutterstock.com

Helmetat mbrojtëse për biçikleta dhe motoçikleta mund t’i rezistojnë vetëm një ndikimi. Dhe meqenëse është e vështirë të zbuloni historinë e artikullit, është shumë më e sigurt të blini thjesht një të re. Ndër të tjera, helmetat, si të gjitha kapelet e tjera, mund të mbajnë vezë morrash dhe gjëra të tjera infektive.

Rrugicat

© shutterstock.com

Qilimat e dorës së dytë kanë njolla, myk dhe alergjen brenda tyre. Blerja e një qilimi të ri mund të jetë pak më e kushtueshme, por është shumë më e sigurt për shëndetin tuaj.

5 Comments

5 Comments

  1. Pingback: best cvv shop

  2. Pingback: kardinal stick

  3. Pingback: nova88

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending