Connect with us

Aktualitet

14 Aksesorë që Bëni Mirë të Mos i Blini tek Gjërat e Përdorura

Published

on

Kurdoherë që të shkoni për gjueti thesaresh në një dyqan antik ose të cilësisë së mirë, mendoni dy herë përpara se të blini disa sende të zotëruara më para. Një vazo e thjeshtë kristali ose një palë këpucë mund të jenë johigjienike dhe madje edhe të rrezikshme për t’i sjellë në shtëpinë tuaj.

Ne kujdesemi për shëndetin tonë dhe shëndetin e lexuesve tanë, kështu që ne bëmë një listë paralajmëruese për ju, në mënyrë që të jeni të kujdesshëm kur zgjidhni gjërat që blini në dyqane të dorës së dytë.

Kristali antik

© depositphotos.com

Enët e vjetra prej kristali janë të mira për koleksione. Sidoqoftë, ato me siguri janë bërë sipas standardeve të vjetruara, që përmbajnë deri në 30% të oksidit të plumbit, sipas The Washington Post. Përdorimi i kristalit të tillë për të shërbyer ushqim ose pije mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Enë të vjetra

© Nashyra Tuininga / facebook
© shutterstock.com

Sipas Qendrës për Shëndetin e Mjedisit, pjatat dhe enë të tjera si këto mund të përmbajnë gjithashtu plumb dhe kimikate të tjera të rrezikshme. Për të mos përmendur faktin që ju nuk dini çfarë është dhënë në atë pjatë.

Këpucët

Është joshëse të blini një palë këpucë të cilësisë së mirë në një dyqan të mrekullueshëm, por “nuk ia vlen barra qeranë”. Nëse blini këpucë të përdorura, rrezikoni të merrni kërpudha ose infeksione të tjera të lëkurës që pronari i mëparshëm mund të ketë pasur.

Për më tepër, këpucët tashmë kishin formën e këmbëve të pronarit të mëparshëm, duke i bërë ato të pakëndshme për t’u veshur. Sidoqoftë, nëse ka ende një etiketë në këpucë, ka të ngjarë të mund të vishen.

Fshesat me korrent

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pluhuri, papastërtia, dhe madje edhe insektet e shtretërve mund të grumbullohen jo vetëm në qesen e pluhurit, por edhe në qoshet më të vogla në fshesës me korrent. Pra, blerja e një pajisje të tillë nga një dyqan i dorës së dytë është një lloj llotarie – kurrë nuk dini saktësisht se çfarë mikrobesh ose alergjish po sillni së bashku me të.

Lodrat me mbushje

Nëse blini një kafshë të mbushur për një fëmijë, duhet të keni parasysh që fëmija vazhdimisht e prek, përqafohet me të ose madje e përtyp lodrën, kështu që duhet të jetë me të vërtetë sterile.

Kafshët e vjetra të mbushura shpesh shërbejnë si depozitë për mikrobet, pleshtat, mykun dhe alergjenët. Dhe larja e lodrës në ujë të nxehtë nuk është gjithmonë e besueshme pasi disa mikrobe mund t’i rezistojnë temperaturave të nxehta. Kështu që nuk është ide e mirë për të blerë lodra të përdorura, përveç nëse planifikoni t’i vendosni ato në një muze.

Pajisjet elektrike

© shutterstock.com

Pajisjet elektrike të vjetra jo vetëm që mund të prishen menjëherë pasi t’i blini ato, por gjithashtu mund të dëmtojnë të gjitha instalimet elektrike në shtëpinë tuaj, duke shkaktuar një ndërprerje të energjisë ose madje edhe një zjarr.

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që të gjitha pajisjet e reja elektrike janë më të besueshme – kur blini ndonjë pajisje, të vjetër apo të re, është gjithmonë mirë t’i kontrolloni ato menjëherë në dyqan ose të kontaktoni një specialist.

Materialet e ndërtimit

Dyert dhe dritaret mund të kenë termite ose papastërti të tjera në to. Dhe nëse ato ishin prodhuar para viteve 1980, ato mund të përmbajnë plumb, sipas Departamentit të Shëndetit të Minesotës. Nëse keni gjetur një kornizë dritareje që ju pëlqen vërtet, mund të bëni një provë bojë plumbi përpara se ta çoni në shtëpi.

Dyshekët

© shutterstock.com © depositphotos.com

Megjithëse me siguri nuk do të gjeni dyshekë në një dyqan të tillë, ende nuk është ide e mirë për të blerë një dyshek të përdorur nëse shihni një të tillë. Ju mund të sillni të gjitha llojet e gjërave në shtëpi si mikrobet, pleshtat, marimangat ose mikrobet e tjera.

Dyshekët gjithashtu mbajnë lëngje trupore të pronarëve të mëparshëm (dhe kafshëve të tyre) dhe madje mund të kalojnë në infeksione. Pamja e dyshekut të përdorur mund të jetë e pastër, por nuk ka asnjë mënyrë për të thënë nëse është i sigurt brenda.

Krevat fëmijësh

© shutterstock.com

Edhe nëse krevati duket i pastër dhe i ri, është më mirë të investoni në një shtrat të ri, të sigurt për fëmijën tuaj pasi që standardet e sigurisë kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë dekadave të fundit.

Jastëkët

© pixabay.com © shutterstock.com

Tekstilet e përdorura ju rrezikojnë. Divizioni i Shkencave Bujqësore dhe Burimeve Natyrore në Universitetin Shtetëror Oklahoma deklaroi se çarçafët në shtrat mund të mbijetojnë deri në një vit në copa të veshura. Nga ana tjetër, ka një tufë jastëkësh të lezetshme me buxhet të ulët në Amazon që mund të përshtaten pothuajse në çdo skemë të dizajnit të brendshëm.

Vegla gatimi të përdorura

Mund të duken të bukura, por enë të ndryshkura, tigan, takëme dhe furnizime të tjera të kuzhinës nuk janë të sigurta për sa i përket gatimit të ushqimit. Ato mund të kenë metale dhe kimikate të dëmshme në to, duke kontaminuar ushqimin tuaj. Për shkak të kësaj, është e sigurt të blini pajisje të vjela kuzhine për dekorim, por jo për të ngrënë.

Veshje shiu

© shutterstock.com

Sipas AOL, veshjet e papërshkueshëm nga uji dhe çizmet e gomës nuk zgjasin përgjithmonë. Për më tepër, mushamatë e shiut mund të dëmtohen pasi të lahen ose pasi të përdoren gjatë një stuhie të fortë – në fund të fundit, çizmet e shiut lodhen pas disa sezonesh. Kështu që në të vërtetë do të kushtonte më pak para për të blerë çizme të reja sesa për t’i blerë ato të vjetra dhe për t’i veshur ato vetëm për një sezon.

Helmetat

© shutterstock.com

Helmetat mbrojtëse për biçikleta dhe motoçikleta mund t’i rezistojnë vetëm një ndikimi. Dhe meqenëse është e vështirë të zbuloni historinë e artikullit, është shumë më e sigurt të blini thjesht një të re. Ndër të tjera, helmetat, si të gjitha kapelet e tjera, mund të mbajnë vezë morrash dhe gjëra të tjera infektive.

Rrugicat

© shutterstock.com

Qilimat e dorës së dytë kanë njolla, myk dhe alergjen brenda tyre. Blerja e një qilimi të ri mund të jetë pak më e kushtueshme, por është shumë më e sigurt për shëndetin tuaj.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: best cvv shop

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Aktualitet

”More 1 shpulle te ftohte nga te gjithe ne/ Roza Lati i pergjigjet Bieta Sulos pas debatit ne studio

Published

on

Roza Lati ishte e ftuar në emsionin “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, ku u duk se gjërat nuk shkuan dhe aq mirë gjatë kësaj interviste.

Ndër të tjera, Bieta i drejtoi pyetje në lidhje me setin e saj të fundit fotografik, ku Roza pozonte me të brendshme në vaskë.

Bieta Sulo: Do t’i biesh dikujt në sy?

Roza Lati: Ti bie në sy dikujt, jo zemër unë bie në sy dhe kur dal e veshur me shapka kur nxjerr qenin. Unë zhvishem dhe kur dal në emision dhe kur dal për të pirë. Nuk vishem deri në grykë. Me thënë të drejtën minifundin e vesh, kurrizin nëse dua ta nxjerrë jashtë e nxjerr. E kam trupin në formë pse mos ta bëj. O Bieta, unë e kam me qef punën që bëj.”– tha Roza. Në fund të intervistës ajo flet për projektet e saj, ndonëse nuk u pyet. ” Emisioni u mbyll, do rinisë në shtator, faleminderit që pyete. Shumë i bukur edhe seriali, ua sugjeroj ta shihni.”  Më vonë kur Roza e pyet nëse mund të tregojnë një foto që ajo ka realizuar Bieta thotë: “Nuk e tregojmë dot për shkak të orarit.

Mesa duket Roza është ndier e ofenduar nga Bieta dhe ka reaguar me një postim në Instagram.

“Une nuk e kuptoj te te ftoj tjetra ne studio dhe te te ofendoj…
Dhe nderkohe me fshini videon ???? Nga ëalli ??????
Kam 1001 inboxe nga njerezit qe reagojne si mundet ne nje emision televiziv te te fyej tjetra ne shtepine e vete ku ti i shkon e ftuar … dhe nuk pertoj ti nxjerr te gjitha inboxet nje nga nje meqe lozni kaq piset dhe me fshini videon”, ka shkruar Roza. 

Mirëpo, s’ka vonuar shumë dhe Roza i ka kërkuar ndjesë Bietës për deklaratën e saj dhe për “shpullën e ftohtë” që ka marrë nga publiku.

Në një tjetër postim në Instagram, Roza tregon se s’ka asgjë personale me Bietën, teksa shkruan:

“Ne emer te publikut, ne emer te Instagram, dhe te YouTube, dua te te kerkoj ndjese @bietasulo qe more mbrapsht kete shp ulle te ftohte nga te gjithe ne.
Na vjen keq Bieta se u rrembyem nga emocionet te gjithe e na rreshkiten si copeza diamantesh te ftohta…
Asgje personale.
Kjo eshte arsyeja pse publiku me do. Sepse une i kapercej kufijte mi. Por jo kufijte e tu.
Une tani jam duke shijuar suksesin tim dhe bukurine time! 
Keshtu qe hajde te cohemi te gjithe ne kembe dhe te bejme Gezuar!!! 
Se Roza neser ka ditelindjen!! E s’duhet ta shtrojme diten e pare te vitit te Shenjte, me urre jtje dhe mllef! Ne jemi me te medhenje se kaq…… apo jo zemrat e mia?

// Foto e pa-publikuar me pare nga projekti “BILLIONAIRE”

Neser hedh fotot e tjera, qershite e fundit te tortes “BILLIONAIRE” ‍”

Continue Reading

Aktualitet

Me veshjen luksoze qe kushton 3200 euro/ Kjo eshte veshja qe Marina ka paguar sa qimet e kokes

Published

on

Ajo eshte nje nder femrat me terheqese te ekranit shqiptare e cila gjithmone shfaqet e kuruar deri ne detaje. Marina Vjollca ka ditur te beje per vete te gjithe publikun shqiptar me embelsine e saj.

Dalja e saj e pare publike ka qene ne emisionin investigative ‘Fiks Fare’. Me pas asaj ju besuan disa nga emisionet me te suksesshme ku mund te permendim ‘Top Fest’ apo ‘E diell’.

Ndersa tani Marinen e shikojme cdo te shtunen nen moderimin e emisionit te humorit ‘Klanifornia’ ne televizionin Klan. Moderatorja e njohur kujdeset shume per pamjen e saj dhe njihet edhe per shpenzimet e shumta qe ben. Veshjet e saj jane gjithmone te trendeve me te fundit te kohes dhe shume te kushtueshme.

Ne nje foto te publikuar ne rrjetin social ‘Instagram’ ajo shfaqet e veshur me nje pallto te holle te markes ‘Gucci’. Kjo pallto shumengjyreshe kushton plot 3200$.

Marines kjo pallto i shkon shume pavaresisht cmimit qe ka.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!