Connect with us

Keshilla

Kam 1 muaj qeq e perdor/ Ja ç’ndodh nëse lani flokët 2 herë në javë me uthull molle

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg, te kujdesesh per floket ne diten e sotme eshte shume me e thjeshte. Por femrat nuk gjejne asnjehere qetesi persa i perket flokeve dhe gjithmone do te kete dicka qe u shkon keq.

Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant qe do te ndryshoje nje here e pergjithmone gjendjen e flokeve tuaj dhe ju do te mund te hiqni dore nga produktet agresive. Mjafton vetem te lani dy here ne jave floket me uthull molle pasi ky produkt eshte nje alet me i shendetshem i kujdesit per floket.

Ja cilat jane disa nga perfitimet e uthulles se molles:

1.Balancon nivelin e pH-it te flokeve dhe skalpit te kokes: Shume produkte si shampoja apo balsami i çrregullojne normat e Ph i cili duhet te jete ne nivelet 4-5 dhe per pasoje keni floke te thate dhe te djegur.Ph i flokeve rregullohet nga aciditeti natyral i uthulles se molles pa demtuar yndyren e tyre natyrale, sebumin.

2.Lu fton zbokthin: Uthulla e molles ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike. Lu fton bakteret qe shkaktojne, kruajtje, thatesi te skalpit te kokes dhe zbokthin.

3.Hidraton floket: Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floke tuaj eshte uthulla e molles. Floket tuaj do te jene me te bute e do te krihen me lehte vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Si duhet perdorur uthulla e molleve ne floke?

Zgjidhni nje uthull molle organike pasi vetem keshtu mund te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme. Lani floket si zakonisht, perdorni uje te vaket dhe nje shampo organike. Merrni nje gote uji me uthull molle (150-200 ml) ne larjen e fundit dhe lagni floket.

Per me shume lehtesi mund te perdorni nje shishe spray.Masazhoni rrenjet e flokeve me delikatese dhe me pas majat e tyre. Shpelani koken pas 5 minutash pa perdorur balsam. Kur floket te jene thare do te jete zhdukur krejtesisht era e forte e uthulles. Kete trajtim perseriteni dy here ne jave.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending