Connect with us

Keshilla

4 Menyra natyrale si te shpetoni nga fryrja e barkut dhe kapslleku

Published

on

Nje nga sistemet kryesore te trupit eshte sistemi tretes . Zorra e trashe kryen shume funksione edhe eshte nje pjese e rendesishme e tij. Thith vitaminat dhe ujin qe jane te rendesishme per shendetin e tere trupit dhe riprodhon ac idet yndyrore. Eshte shume e rendesishme ta mbani ate te shendetshme dhe te paster.

Ne mbajtjen e shendetshme te sistemit te tretjes mund te ndihmojne ushqimi i shendetshem dhe aktiviteti fizik.
Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla dhe ushqimet qe pastrojne zorren e trashe.

Avokadot

Avokadot mund te ndihmojne me detoksifikimin dhe me tretjen po ashtu. Avokadot permbajne te dyja llojet e fibrave, te tretshme dhe te patretshme. Keto fibra inkurajojne levizjet e shendetshme te zorreve dhe ndihmojne ne pastrimin e zorres se trashe.

Ato zvogelojne rrezikun e pergjithshem per zhvillimin e kancerit te zorres se trashe.
Ne menyre qe te ndihmoje qe gjerat te ecin se bashku, permbajtja e tretshme e fibrave ndihmon ne thithjen e ujit dhe lidhet me substanca te tjera ne zorre. Avokadon mund te shtoni ne sallate te shoqeruar me veze ose ta hani te paperpunuar.

Molla

Mollet jane te shkelqyera per shendetin tone por ato ndihmojne edhe te ruani shendetin e sistemit te tretjes. Ju mund te nxirrni jashte toksinat e trupit tuaj duke konsumuar molle rregullisht. Qe te merrni te gjitha perfitimet e mundshme kjo recete optimale do t’ju ndihmoje shume:

Si fillim merrni 1 luge fara chia, 1 luge mjalt ,1 molle, 2 gota uje dhe i vendosni ne nje blender. Cdo dite ne mengjes, per nje jave pini 2 gota te perzierjes me stomak bosh.

Piperi i kuq

Piperi i kuq ndihmon ne zbutjen e cdo mukoze ne trup. Stomaku perdor aci din ne stomak dhe mukozen per te forcuar dhe lehtesuar tretjen, ndersa mund te l uftoje simptomat e mostretjes.Piperin e kuq mund ta perdorini si erez ne supe ose oriz.

Selino

Selino permban fibra, kalcium, kalium dhe elemente te tjera te mahnitshme per shendetin. Ajo se cfare duhet te beni per te marr efektin me te mire mund t’a lexoni me poshte:

Si fillim pastroni 2 karrota , 1 luge fara liri te bluar dhe nje kercell selino. Vendosni te gjithe perberesit ne nje blender dhe i shtoni 2 gota uje. Pijen e perftuar konsumoheni nje here ne jave ne mengjes duke e shoqeruar me ushqimin e mengjesit.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending