Connect with us

Keshilla

6 Menyra natyrale si te shpetoni nga fryrja e barkut dhe nga kapslleku

Published

on

Kap slleku ju ben te ndiheni te fryre dhe eshte nje gjendje shume e dhi mbshme e trupit. Ne kete artikull do te lexoni disa menyra si te kuroni kap sllekun me gjera shume te thjeshta qe gjenden shume lehte ne shtepine tuaj.

1) Sode buke dhe uje te ngrohte

Miksoni cerek filxhani me uje te ngrohte me nje luge caji sode buke dhe do te ndiheni me te cliruar. Kjo perzierje gjithashtu do te lehtesoje dhi mbjen e kap sllekut.

2) Hidratohuni:

Ju mund ta anashkaloni kap sllekun duke qene i dehidratuar dhe ndaj duhet te pini sa me shume uji.
Deh karboni i cili gjendet tek uji i gazuar ju hidraton dhe ben mire per te shtyre mbetjet drejt daljes.

3)Hani fibra:

Ushqimi kalon me lehte duke pasur fibra te mjaftueshme ne dieten tuaj pasi zorret tuaja do te levizin me shume.Lloji qe ndihmon ne lehtesimin e kap sllekut jane fibrat e tretshme jo te fermentueshme, te tilla si psyllium.

4)Ndaloni se ngreni bulmet:

Kap slleku mund te shkaktohet nga ushqimet si djathi, akulloret, qumeshti dhe produktet e tjera te qumeshtit. Keto produkte mund te ngadalesojne levizjet tuaja te zorreve dhe ndaj keshillohet reduktimi ose eleminimi i qumeshtit.

5)Levizni me shume:

Per shendetin tone ne pergjithesi aktiviteti fizik eshte shume i mire por gjithashtu ndihmon edhe me kap sllekun. Levizja ose ushtrimet e caktuara ose joga mund te ndihmojne ne levizjen e zorreve duke ju ndihmuar me kap sllekun.

6)Pini kafeine

Ju mund te cliroheni nga konsumimi i kafeines pasi ajo stimulon muskujt ne sistemin tuaj te tretjes. Kafeina ju ndihmone per te permiresuar ekuilibrin e baktereve te zorreve pasi permban sasi te vogla te fibrave te tretshme.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending