Connect with us

Keshilla

Mos e lini pushin dhe qimet tju turperojne/ Kjo eshte receta BIO qe do jua beje lekuren si bebe

Published

on

Depilimi eshte zgjidhja me efektive qe njohim dhe vera ka zgjuar tek femrat deshiren per te eleminuar nje here e mire te gjitha qimet e bezdisshme ne trup dhe ne fytyre.

Idealja do te ishte te gjenit nje metode sa me te dobishme per te shpetuar nga ky problem ne pamundesi per te shpetuar pergjithmone nga qimet. Qimet e padeshiruara ne fytyre nuk mund te eleminohen asesi me brisk apo makine depiluese dhe ndaj cdo pjese e trupit kerkon metoda specifike depilimi.

Perberesit :

– 2 maje luge çaji me miell qiqrash

– ¼ luge çaji me shafran Indie

– 3-4 luge çaji qumesht i paperpunuar

-1 luge çaji leng limoni

– 1 luge çaji vaj kokosi

Shtoni te gjithe perberesit ne nje ene dhe i perzieni derisa te formohet nje mase kremoze. Ne momentin qe masa e krijuar ndahet lehtesisht nga luga atehere ajo eshte gati. Me ndihmen e mollezave te gishtave perhapeni ne te gjithe fytyren dhe lereni derisa te thahet.

Nese keni ndjesine e terheqjes ne fytyre, nuk eshte asgje per t’u shqetesuar dhe pasi maska te jete mpiksur shperbejeni me gishta. Duhet aplikuar nje jave me radhe derisa te arrihet rezultati i deshiruar dhe gjithashtu kjo recete ndihmon per te hequr papasterite nga lekura.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Zjeni bashke keta 2 perberes dhe humbisni 5 Kg per nja jave, ky eshte rezultati

Published

on

Nje proces jashtezakonisht i veshtire eshte edhe humbja e peshes.

Ne kete artikull do te lexoni nje perzerje e cila do t’ju ndihmoje te humbisni 5 kilograme ne jave dhe mund te hani sa ushqim te doni. Eshte shume e thjeshte dhe mund te pergatitet shume lehte ne kushte shtepie.

Per kete perzierje ju duhen vetem dy perberes, nje gote me uje dhe nje maje luge kafeje me pluhur kanelle.

Ne 250 ml uje shtoni kanellen dhe lereni te zieje per 5 minuta. Lereni te ftohet per 10 minuta dhe pijeni menjehere pasi te zgjoheni me stomakun bosh.

Mund ta pini edhe ne mes te dites apo para se te darkoni. Pijeni per 15 dite dhe do te shikoni rezultatet shume efektive.

Eshte shume e thjeshte! SQARIM: nese jeni alergjik nga kanella mos e perdorni

Continue Reading

Keshilla

Kjo eshte dieta qe shkrin dhjamin e barkut/ Ja si te hiqni 3 KG dhjam ne 1 jave

Published

on

Nepermjet vetive te limonit per shkrirjen e yndyrnave dieta me limon ka si parim te saj renien ne peshe. Limoni eshte i njohur per stabilizimin e nivelit te yndyrave ne gjak, rritjes se metabolizmit te organizmit, stimulimin e procesit te tretjes, efikas kunder fryrjeve te barkut si dhe gjithashtu ai eshte mjaft efikas per eleminimin e indeve dhjamore.

Kjo diete eshte e pasur me hekur, kalium, kalcium, proteina, vitamina dhe minerale, kryesisht me vitamina C, B dhe P. Dieta me limon eshte nje diete e ekuilibruar dhe e shendetshme.

Dieta me limon fillon me konsumin e nje gote me uje me limon cdo mengjes esell e cila ka veti te fuqishme per largimin e toksinave dhe per shkrirjen e yndyrave. Cdo darke mbushni nje kane me uje dhe vendosni ne te 2 kokrra limon te prera ne feta te holla. I shtoni edhe 2 kokrra te tjera limoni ne cdo jave qe kalon duke cuar 6 kokrra limon deri ne javen e fundit.

Pirja e nje gote me kete perberje rekomandohet 1-2 ore para ushqimit. Keshillohet qe tretesira te vaket perpara pirjes per efekte me te medha ne shkrirjen e yndyrnave.

Dita e Pare

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: 1 tas i vogel me oriz e shoqeruar me 1 fete djath te bardhe dhe sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta molle dhe limoni.

Darka: Spinaq i zier me leng limoni, 2 veze te ziera dhe 1 fete buke (e zeze ose integrale).

Dita e Dyte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me limon e shoqeruar me brokoli te zier dhe te regjur ne leng limoni.

Zemra: Kos me feta banane dhe limoni.

Darka: Fileto pule me perime te zgares me leng limoni.

Dita e Trete

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Spageti me djathe, e shoqeruar me sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe pjeshke.

Darka: Rizoto me fruta deti e pergatitur me feta limoni.

Dita e Katert

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Fileto pule, e shoqeruar me sallate greke me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe kivi.

Darka: Peshk i shoqeruar me 2 kokrra patate te ziera dhe sallate me domate dhe limon.

Dita e Peste

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe fruta te thata.

Darka: 2 feta djathe i bardhe (me pak yndyre), e shoqeruar me sallate me perime mikse te ziera dhe te pergatitura me leng limoni dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Gjashte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Proshute me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe rrush.

Darka: 1 veze me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Shtate

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe nje luge gjelle mjalte.

Darka: Fileto pule e shoqeruar me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Ne dy javet e tjera zbatohet receptura e javes se pare. Kjo diete mund te ndiqet çdo 2 muaj deri ne mberritjen e peshes ideale.

Continue Reading

Keshilla

Zevendeson kremrat e shtrenjte/ Ky eshte SERUMI i nates per lekure si BEBE, ruajeni

Published

on

Fale trajtimeve te ndryshme te lekures, rrudhat mund te eleminohen. Maskat te cilat jane te pasura me perberes natyral kane efekte te mrekullueshme per zhdukjen e rrudhave nga fytyra juaj.

Kjo maske eshte per rrudhat afer syve , rreth gojes si dhe aplikohet ne te gjitha tipet e lekures.

Per kete maske ju duhet keta perberes:

1 luge Hyaluronic

1 luge vaj Rose Hips

1 banane

1 luge mjalte

Merrni nje ene dhe me ndihmen e nje piruni shtypin ½ e bananes dhe me pas shtoni te gjithe perberesit e tjere. Perzieni mire te gjithe perberesit derisa te krijohet nje mase homogjene dhe aplikojeni ne fytyre per 15-20 minuta. Shpelajeni me uje te vaket dhe per te mbajtur lekuren sa me te bute e te fresket vendosni nje krem hidratues. Rezultatet do te jene shume efektive.

Continue Reading

Trending