Connect with us

Aktualitet

E konfirmuar nga dietologet/ Kjo eshte DIETA e shendetshme per te hequr 4 Kg dhjam ne 5 dite

Published

on

Nese nuk dini se cila eshte menyra me e mire per te humbur ne peshe ne ndihme ju vjen ‘’dieta e mjekeve”. Kjo eshte nje diet shume efektive, e rekomanduar nga mjeket dhe e duhura per ju.

Mund te humbisni 4 kilograme ne 5 dite duke ndjekur kete lloj regjimi ushqimor. Kjo diete permban produkte te ndryshme te cilat shpejtojne metabolizmin dhe djegin dhjamin.

Dita 1

Mengjesi: 1 portokall , 1 filxhan kafe ose çaj pa sheqer, 4 biskota te kripura.

Dreka: ½ gote kos, 1 veze e zier, 1 portokall.

Darka: 2 domate, 2 veze te ziera, 1 kastravec ose ½ pjates me sallate jeshile.

Dita 2

Mengjesi: 4 biskota te kripura ,1 filxhan kafe ose çaj pa sheqer, 1 portokall

Dreka: 1 veze e zier, 1 portokall, ½ gote kos.

Darka: 1 portokall, 4 biskota te kripura, 125 gram mish i grire, 1 domate, 1 çaj pa sheqer.

Dita 3

Mengjesi: 4 biskota te kripura, 1 filxhan kafe ose çaj pa sheqer, 1 portokall.

Dreka: 1 veze e zier, 1 portokall, ½ gote kos, 2 kastravece, leng frutash ose perimesh te fresketa.

Darka: 1 filxhan çaj pa sheqer, 1 portokall, 125 gr mish i grire, 4 biskota te kripura.

Dita 4

Mengjesi: 1 filxhan kafe ose çaj pa sheqer, 4 biskota te kripura, 1 portokall.

Dreka: 4 biskota te kripura, 1 domate, 125 gr djathe i bardhe pa yndyre.

Darka: 4 biskota te kripura, 1 molle, 125 gr mish i grire, 2 domate.

Dita 5

Mengjesi: 1 filxhan kafe ose çaj pa sheqer, 4 biskota te kripura, 1 portokall.

Dreka: 200 gr peshk ose pule e pjekur, 1 domate, 4 biskota te kripura.

Darka: 1 domate, 1 veze e zier, 500 gr perime te ziera.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

E kanë jetën e dashurisë lëmsh dhe janë shumë konfuze/ Kjo eshte shenja e horoskopit me e pavendosur

Published

on

Sot do të flasim për 5 shenjat zodiakale më konfuze në dashuri. Dihet që kur është fjala për dashurinë nuk ekzistojnë rregulla universale që janë të vlefshme për të gjithë. Dashuria është e bukur pikërisht sepse nuk kuptohet, edhe pse në një farë mënyre horoskopi përpiqet të na ndihmojë.

Sipas Astrologjisë, çdo shenjë zodiakale ka një qasje precize (dhe të ndryshme) për sa i përket dashurisë dhe këto janë 5 shenjat më konfuze sipas ekspertëve të Horoskopit.

Në vendin e pestë kemi Ujorin. Ujori është një shenjë që e do pavarësinë dhe lirinë, prandaj e ka shumë të vështirë të lidhet me dikë. Jo se janë alergjikë ndaj dashurisë, thjesht janë një shenjë që kur bëhet fjalë për dashurinë, janë pak ndryshe nga të tjerët.

Në vend të katërt është shenja e Bricjapit. Bricjapi është një shenjë që i dedikohet fort punës dhe i ka prioritetet të vendosura qartë.

Po kujt i takon medalja e bronzit? Në vendin e tretë kemi shenjën e Akrepit, i cili nuk mund t’i mungonte këtij klasifikimi që në fund të fundit, flet për shenjat e vështira. Dihet që Akrepi është një nga shenjat më të vështira në gjithçka.

Në dashuri, shenja e Akrepit është kërkuese dhe e rreptë. Kërkon shumë si nga vetja, ashtu dhe nga personi që ka në krah. Ja pse është e vështirë të bësh të dashurohet një person të shenjës së Akrepit.

Vendi i dytë është për shenjën e Gaforres. Të habitur? Gaforrja është një nga shenjat më konfuze dhe si pasojë është shumë e vështirë dhe në dashuri.

Por kujt i përket vendi i parë? E pabesueshme, por e vërtetë, medalja e arit shkon për Binjakët. Janë një shenjë që lodhen shpejt dhe kanë vazhdimisht nevojë për stimuj dhe të reja.

Continue Reading

Aktualitet

Xhemi Shehu largohet nga ”Portokallia”/ Ja cfare ka thene ajo per largimine e saj si prezantuese

Published

on

Arbana Osmani dhe Xhemi Shehu mengjesin e sotem kane dal per kafe per t’a nisur diten bashke. Pavaresisht impenjimeve apo shtatezanise se Arbanes te dyja shoqet e gjejne gjithmone kohen per t’a kaluar caste sebashku.

Moderatoret e njohura njihen dhe per miqesine e ngushte qe kane prej vitesh me njera-tjetren e cila eshte per tu admiruar aq me teper per faktin se te dyja ushtrojne te njejtin profesion, gje qe ne ditet e sotme e ndeshim rralle.

Arbana ka postuar nje foto ku shihet prane mikes se saj duke shijuar kafen e mengjesit. Moderatorja e dashur per publikun, bashkengjitur fotos shkruan “ Beautiful mornings with babe”.

Nje ndjekese e ka pyetur Xhemin “ E vertete qe s’do jesh me ne Portokalli”? dhe moderatorja i eshte pergjigjur “Po’’.
Xhemi nuk ka dhene ende nje pergjigje nese do te jete ne ndonje program tjeter .

Continue Reading

Aktualitet

Ka shtepine me te bukur nga vipat shqiptar/ Brenda viles luksoze te kengetares Maja

Published

on

Nje prej zonave me te shtrenjta e me luksoze qe ka banore edhe emra te njohur te shkowbiz-it shqiptar eshte kompleksi i Vilave Long Hill, ne periferi te Tiranes. Edhe kengetarja Maja Alickaj eshte nje prej banoreve te ketij kompleksi.

Maja ka hapur dyert e shtepise dhe ka rrefyer me shume per gjithcka eshte ndertuar aty brenda.

Ajo tregoi edhe debatate me bashkeshortin per gjerat qe ajo enderronte t’i kishte ne vilen e saj te re pervec detajeve ne dekorin e shtepise luksoze.

Pavaresisht vleres se kushtueshme , ne kete zone ne periferi te Tiranes ia vlen te investosh, tregon artistja. Ka ajer te paster, eshte larg zhurmes se metropolit por ka edhe shume hapesire qe i jep mundesi artistes te shijoje çdo kend te saj. Beni, bashkeshortit te Majes eshte arkitekt dhe eshte kujdesur per cdo detaj te shtepise se tyre.

Nuk kane qene te paktat raste me deshirat e saj apo me tendencat qe ka pare online, te kerkoje ndonjehere edhe gjera te pamundura por ne fund ia kane dale.

Maja duke shpjeguar me detaje per arredimin gjate kesaj periudhe tregon “Kur me pyesin sa kohe na ka kushtuar, une pergjigjem ‘nuk e them, se ashtu eshte nje muhabet’. Ne te vertete, na ka marre shume kohe, por e kemi ndertuar ngadale. Edhe per shkak te angazhimeve dhe projekteve, na ka zgjatur. Ka pasur edhe periudha te gjata kur nuk kemi punuar fare. Tamam tamam, ndoshta nje vit na ka marre dhe 5, 6 muaj intensive”

Edhe pse u ka kushtuar shume kohe, sot i gezohen shtepise se bukur e cila u dhuron shume kenaqesi.

E gjitha eshte bere nga duart e bashkeshorit, ndaj Maja eshte e lumtur qe nga duart e tij gjithçka eshte vendosur ne vendin e duhur: “Cdo gje eshte bere me duart e Benit. Nuk ka asnje lloj shansi qe te mos jete ne vendin e duhur, eshte shume merakli”, – thote artistja.

Gjithcka rreth e rrotull eshte kuruar me shume kujdes duke nisur qe nga hyrja kryesore, dhoma e gjumit, salloni, kendi i punes dhe ballkoni. Nuk mund te mos kishte ne shtepi nje shenje nga vendlindja e tyre pasi midis pikturave te tjera gjendet edhe nje picture nga Llogaraja dhe pisha flamur.

Continue Reading

Trending