Connect with us

Keshilla

Terheq lekuren me mire se BOTOX-i/ Ja si te fshini rrudhat e reja dhe te vjetra me SERUMIN BIO

Published

on

Nje tregues i cili lejon cdo te panjohur te gjeje menjehere moshen tone jane rrudhat e ballit. Kontakti i pare me portretin e nje personi jane keto vija te krijuar ne balle. Gjithashtu rrudhat e ballit mund t’ju tregojne edhe me te vjeter se mosha juaj reale. Por zgjidhja me e mire mundshme nuk jane baluket apo shtresate make-up-it.Vendosja e tepert e make up-it i perkeqeson me teper ato. Lexoni me poshte nese nuk doni t’i nenshtroheni botox-it dhe terapive te tjera te rigjenerimi te lekures:

Pini sa me shume uje

Pini 8-12 gota uje ne dite pasi uji redukton pamjen e shenjave te plakjes dhe hidraton qelizat e lekures.

Kjo eshte nje nga zgjidhjet me natyrale pasi konsumimi i ujit gjithashtu ndihmon ne largimin e toksinave nga trupi duke i dhene lekures vitalitet dhe shkelqim.

Aplikoni xhel aloe vera ne rrudhat e ballit

Nese doni te keni nje ‘mini-fabrike’ zgjidhjesh antirrudhe ne shtepine tuaj atehere duhet te keni aloe vera ne kopesht.Xheli qe ndodhet brenda bimes aloe vera eshte i pasur me vitamine E e cila i ben shume mire lekures. Masazhimi i xhelit te kesaj bime ne balle ju ndihmon ju te dukeni me me pak vite se sa keni dhe lekuren te duket me e fresket.

Masazhoni rregullisht ballin me vajra bimore

Per te reduktuar pamjen e rrudhave te ballit sigurohuni gjithmone qe qelizat e lekures te marrin ushqimin e nevojshem. Ne menyre qe te luftoni thatesine e lekures dhe te nxisni qarkullimin e gjakut ne zonen e ballit ideja me e mire eshte qe t’i masazhoni ato me vajra bimore. Vaji i ullirit dhe vaji i kokosit jane disa nga vajrat bimore me te efektshme anti-plakje ne planet.

Aplikoni leng limoni

Reduktimi i kolagjenit eshte nje nga arsyet pse shfaqen rrudhat e ballit. Kjo proteine e ben lekuren te duket me e tendosur dhe elastike. Furnizoni trupin me vitamine C ne menyre qe te nxisni prodhimin e kolagjenit. Nese aplikoni limonin ne zonen e ballit do te ndihmoni ne zhdukjen e rrudhave.

Masazhoni leng kastraveci

Kastraveci eshte nje tjeter burim i shkelqyer i vitamines C. Prisni nje kastravec te vogel, vendoseni ne blender, dhe me pas kulloni lengun. Pasi te keni vendosur ne frigorifer, aplikojeni ne zonen e ballit dy here ne dite per t’u dukur me e re.

Hani papaja dhe perdoreni gjithashtu si maske

Antioksidantet me te cilen eshte e pasur papaja e mbrojne lekuren nga demtimi i radikaleve te lira.Kjo eshte nje menyre shume e mire qe te perfshini kete frut tropikal ne dieten tuaj. Shtypni pak papaja ne luge, aplikojeni ne zonen e ballit dhe pas 20 minutash shpelajeni.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Zjeni bashke keta 2 perberes dhe humbisni 5 Kg per nja jave, ky eshte rezultati

Published

on

Nje proces jashtezakonisht i veshtire eshte edhe humbja e peshes.

Ne kete artikull do te lexoni nje perzerje e cila do t’ju ndihmoje te humbisni 5 kilograme ne jave dhe mund te hani sa ushqim te doni. Eshte shume e thjeshte dhe mund te pergatitet shume lehte ne kushte shtepie.

Per kete perzierje ju duhen vetem dy perberes, nje gote me uje dhe nje maje luge kafeje me pluhur kanelle.

Ne 250 ml uje shtoni kanellen dhe lereni te zieje per 5 minuta. Lereni te ftohet per 10 minuta dhe pijeni menjehere pasi te zgjoheni me stomakun bosh.

Mund ta pini edhe ne mes te dites apo para se te darkoni. Pijeni per 15 dite dhe do te shikoni rezultatet shume efektive.

Eshte shume e thjeshte! SQARIM: nese jeni alergjik nga kanella mos e perdorni

Continue Reading

Keshilla

Kjo eshte dieta qe shkrin dhjamin e barkut/ Ja si te hiqni 3 KG dhjam ne 1 jave

Published

on

Nepermjet vetive te limonit per shkrirjen e yndyrnave dieta me limon ka si parim te saj renien ne peshe. Limoni eshte i njohur per stabilizimin e nivelit te yndyrave ne gjak, rritjes se metabolizmit te organizmit, stimulimin e procesit te tretjes, efikas kunder fryrjeve te barkut si dhe gjithashtu ai eshte mjaft efikas per eleminimin e indeve dhjamore.

Kjo diete eshte e pasur me hekur, kalium, kalcium, proteina, vitamina dhe minerale, kryesisht me vitamina C, B dhe P. Dieta me limon eshte nje diete e ekuilibruar dhe e shendetshme.

Dieta me limon fillon me konsumin e nje gote me uje me limon cdo mengjes esell e cila ka veti te fuqishme per largimin e toksinave dhe per shkrirjen e yndyrave. Cdo darke mbushni nje kane me uje dhe vendosni ne te 2 kokrra limon te prera ne feta te holla. I shtoni edhe 2 kokrra te tjera limoni ne cdo jave qe kalon duke cuar 6 kokrra limon deri ne javen e fundit.

Pirja e nje gote me kete perberje rekomandohet 1-2 ore para ushqimit. Keshillohet qe tretesira te vaket perpara pirjes per efekte me te medha ne shkrirjen e yndyrnave.

Dita e Pare

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: 1 tas i vogel me oriz e shoqeruar me 1 fete djath te bardhe dhe sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta molle dhe limoni.

Darka: Spinaq i zier me leng limoni, 2 veze te ziera dhe 1 fete buke (e zeze ose integrale).

Dita e Dyte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me limon e shoqeruar me brokoli te zier dhe te regjur ne leng limoni.

Zemra: Kos me feta banane dhe limoni.

Darka: Fileto pule me perime te zgares me leng limoni.

Dita e Trete

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Spageti me djathe, e shoqeruar me sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe pjeshke.

Darka: Rizoto me fruta deti e pergatitur me feta limoni.

Dita e Katert

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Fileto pule, e shoqeruar me sallate greke me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe kivi.

Darka: Peshk i shoqeruar me 2 kokrra patate te ziera dhe sallate me domate dhe limon.

Dita e Peste

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe fruta te thata.

Darka: 2 feta djathe i bardhe (me pak yndyre), e shoqeruar me sallate me perime mikse te ziera dhe te pergatitura me leng limoni dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Gjashte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Proshute me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe rrush.

Darka: 1 veze me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Shtate

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe nje luge gjelle mjalte.

Darka: Fileto pule e shoqeruar me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Ne dy javet e tjera zbatohet receptura e javes se pare. Kjo diete mund te ndiqet çdo 2 muaj deri ne mberritjen e peshes ideale.

Continue Reading

Keshilla

Zevendeson kremrat e shtrenjte/ Ky eshte SERUMI i nates per lekure si BEBE, ruajeni

Published

on

Fale trajtimeve te ndryshme te lekures, rrudhat mund te eleminohen. Maskat te cilat jane te pasura me perberes natyral kane efekte te mrekullueshme per zhdukjen e rrudhave nga fytyra juaj.

Kjo maske eshte per rrudhat afer syve , rreth gojes si dhe aplikohet ne te gjitha tipet e lekures.

Per kete maske ju duhet keta perberes:

1 luge Hyaluronic

1 luge vaj Rose Hips

1 banane

1 luge mjalte

Merrni nje ene dhe me ndihmen e nje piruni shtypin ½ e bananes dhe me pas shtoni te gjithe perberesit e tjere. Perzieni mire te gjithe perberesit derisa te krijohet nje mase homogjene dhe aplikojeni ne fytyre per 15-20 minuta. Shpelajeni me uje te vaket dhe per te mbajtur lekuren sa me te bute e te fresket vendosni nje krem hidratues. Rezultatet do te jene shume efektive.

Continue Reading

Trending