Connect with us

Aktualitet

Dieta qe i beri VIPAT elegante/ Ja si te hiqni dhjamin e barkut me dieten e thjeshte te kosit

Published

on

Dieta 5-ditore e kosit per te ulur barkun dhe per t’u pastruar
Zbret kilogramet ne peshore,pastron dhe ul fryrjen,sjelle nje numer te madh perfitimesh per organizmin dhe lekuren (vetem nese nuk vuani nga intoleranca ndaj laktozes), kjo eshte dita e shpejte e kosit per me pak se nje jave..

Rregullat baze te dietes me kos

Ekzistojne disa rregulla baze qe nuk duhen anashkaluar kurre, perpara se te hyjme tek menuja 5 ditore .

Ne cdo mengjes ju duhet te pini nje gote uje ne temperaturen e ambientit, nje çaj jeshil ose nje kafe pa sheqer dhe te konsumohen 200 gr kos natyral.

Nese deshironi kosin mund t’a shoqeroni me nje luge dritherash integrale ose cornflakes.

Paradite duhet te pini gjithmone nje filxhan çaj jeshil pa sheqer I cili ka efekt pastrues.

Pasdite hani nje frut,do te ishte mire te ishte e stines kurse ne mbremje para se te flini, hani tre kumbulla te thata dhe pini nje caj.
Ashtu dhe cdo dite tjeter duhet te evitoni pijet alkoolike, te gazuara dhe me sheqer dhe eshte e rendesishme te konsumoni 8 gota uje ne dite. Kosi mundesisht te jete me fermente te gjalla si bifidobakteret dhe laktobacilet dhe pa yndyre.

Menuja e dites se pare

Dieta qe ne do ju tregojme zgjat 5 dite dhe fillon keshtu:
Dreka: 200 gr sallate jeshile, kastravec, rrepa dhe 300 gram kos pa yndyre natyral.

Darka: 300 gram kos pa yndyre natyral, dy arra dhe nje supe me perime
Si vakte te ndermjetme dhe mengjes do te konsumoni ato qe permendem ne paragrafin e pare.

Dita e dyte

Dreka: 200 gr pomodorini sallate, nje konserve peshku ton natyral, 50 gr oriz integral. Pra ne kete vakt nuk do te konsumoni kos.

Darka: dy fruta te stines dhe 300 gr kos i cili mos te kete yndyre.

Dita e trete

Dreka: nje sallat karotash dhe finoku krudo ose te gatuara (por nese jane te gjalla ruajne me shume vitamina dhe kripera minerale) dhe 200 gram merluc te gatuar ne avull.

Darka: Sallate me fruta te stines dhe 300 gram kos pa yndyre.

Dita e kater

Dreka : lulelaker ne avull dhe 150 gram salmon ne skare me majdanoz dhe leng limoni.

Darka : 150 gr fruta pylli mikse dhe 300 gram kos natyal me nje luge cornflakes.

Dita e peste

Dreka: sallate jeshile dhe 50 gram oriz integral me asparage ne avull

Darka: sallate me kivi dhe agrume per te rritur fuqine detoksifikuese dhe 150 grame kos

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ka shtepine me te bukur nga vipat shqiptar/ Brenda viles luksoze te kengetares Maja

Published

on

Nje prej zonave me te shtrenjta e me luksoze qe ka banore edhe emra te njohur te shkowbiz-it shqiptar eshte kompleksi i Vilave Long Hill, ne periferi te Tiranes. Edhe kengetarja Maja Alickaj eshte nje prej banoreve te ketij kompleksi.

Maja ka hapur dyert e shtepise dhe ka rrefyer me shume per gjithcka eshte ndertuar aty brenda.

Ajo tregoi edhe debatate me bashkeshortin per gjerat qe ajo enderronte t’i kishte ne vilen e saj te re pervec detajeve ne dekorin e shtepise luksoze.

Pavaresisht vleres se kushtueshme , ne kete zone ne periferi te Tiranes ia vlen te investosh, tregon artistja. Ka ajer te paster, eshte larg zhurmes se metropolit por ka edhe shume hapesire qe i jep mundesi artistes te shijoje çdo kend te saj. Beni, bashkeshortit te Majes eshte arkitekt dhe eshte kujdesur per cdo detaj te shtepise se tyre.

Nuk kane qene te paktat raste me deshirat e saj apo me tendencat qe ka pare online, te kerkoje ndonjehere edhe gjera te pamundura por ne fund ia kane dale.

Maja duke shpjeguar me detaje per arredimin gjate kesaj periudhe tregon “Kur me pyesin sa kohe na ka kushtuar, une pergjigjem ‘nuk e them, se ashtu eshte nje muhabet’. Ne te vertete, na ka marre shume kohe, por e kemi ndertuar ngadale. Edhe per shkak te angazhimeve dhe projekteve, na ka zgjatur. Ka pasur edhe periudha te gjata kur nuk kemi punuar fare. Tamam tamam, ndoshta nje vit na ka marre dhe 5, 6 muaj intensive”

Edhe pse u ka kushtuar shume kohe, sot i gezohen shtepise se bukur e cila u dhuron shume kenaqesi.

E gjitha eshte bere nga duart e bashkeshorit, ndaj Maja eshte e lumtur qe nga duart e tij gjithçka eshte vendosur ne vendin e duhur: “Cdo gje eshte bere me duart e Benit. Nuk ka asnje lloj shansi qe te mos jete ne vendin e duhur, eshte shume merakli”, – thote artistja.

Gjithcka rreth e rrotull eshte kuruar me shume kujdes duke nisur qe nga hyrja kryesore, dhoma e gjumit, salloni, kendi i punes dhe ballkoni. Nuk mund te mos kishte ne shtepi nje shenje nga vendlindja e tyre pasi midis pikturave te tjera gjendet edhe nje picture nga Llogaraja dhe pisha flamur.

Continue Reading

Aktualitet

Xhemi Shehu ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me floket nuance roze

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje prej moderatoreve me te dashura per publikun. Ne fillimet e karrieres se saj moderatorja ka qene nje brune mjaft simpatike.

Prej kohesh Xhemi ka hequr dore nga ngjyra e saj natyrale per t’u bere bionde.

Por ne InstaStory moderatorja e njohur ka publikuar foto dhe video ku tregon ndryshimin ne floket e saj.

Me floke me refleks roze dhe me tipat e saj perfekte Xhemi duket me te vertete nje yll.

Ne sy bie edhe trupi super ne forme i moderatores, e cila ndonese nene e dy femijeve vijon te kete nje trup balerine.

Continue Reading

Aktualitet

Do te merrni nje oferte te re pune/ Astrologu Paolo Fox paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv nga Noa.al i shërbimit astrologjik që përftohet në avancë për lexuesit tanë.

Dashi

Do të përjetoni momente nervozizmi, ndaj mundohuni që ti shtyni sa më shumë debatet. Mundohuni që të qetësoheni dhe të sqaroni çdo gjë që nuk shkon në jetën në çift dhe në raportet ndërpersonale. Edhe në punë, ka ende disa probleme që kërkojnë zgjidhje.

Demi

Nëse keni interes për dikë, mundohuni që ta takoni. Kjo është një periudhë mjaft e favorshme, e cila premton dashuri intriguese. Në punë mund të përjetoni momente tensioni, të cilat duhet të përpiqeni që ti kaloni. Fundjava paraqitet mjaft e mirë.

Binjakët

E enjtja paraqitet mjaft pozitive sa i takon ndjenjave, edhe pse Venusi nuk ka hyrë ende në shenjën tuaj, por Hënën do e keni në krahë. Në punë duhet të tentoni rrugë të reja, por ju duhet një projekt i vlefshëm.

Gaforrja

Duhet ti përkushtoheni më shumë dashurisë, ndaj përpiquni që të organizoni një fundjavë romantike me njeriun e zemrës. Sa i takon punës, duhet të mbështeteni më shumë tek bashkëpunimet, ndaj zgjidhni persona të besueshëm.

Luani

Takimet e reja janë mjaft të favorshme gjatë kësaj dite, pasi sfera sentimentale shihet pozitive. Në sferën profesionale duhet të përpiqeni pak më shumë, në mënyrë që të rregulloni disa situata. Mundësitë që nuk do i shfrytëzoni në javët në vijim, rrezikoni që ti çoni dëm.

Virgjëresha

Duhet të mundoheni që të ruani qetësinë si dhe të shmangni përfshirjen në polemika dhe debate. E njëjta gjë vlen edhe në sferën profesionale, ku rrezikoni që të jeni shumë konfliktual. Mundohuni që të mbani veten nën kontroll, edhe nëse keni të drejtë, pasi reagimi juaj mund t’iu dëmtojë.

Peshorja

Yjet janë mjaft të favorshme në dashuri gjatë kësaj dite, por kjo nuk mjafton nëse në raportin në çift ka një krizë të vazhdueshme. Yjet janë mjaft të favorshme për gjithë ata që synojnë të ndryshojnë projekte dhe të marrin rrugë tjetër për të ardhmen. Edhe në punë, janë mjaft të favorshme ndryshimet.

Akrepi

Do të jeni mjaft tërheqës në këtë periudhë, ndërsa kush është vetëm do të ketë mundësi që të bëjë takime intriguese që mund të transformohen në diçka më të rëndësishme. Mund të bëni projekte me rëndësi për të ardhmen. Ata që janë në punë do të përfshihen në projekte të rëndësishme.

Shigjetari

Në dashuri, mundohuni që të mos e komplikoni jetën më kot. Do të ndiheni pak të lodhur, por kjo gjë nuk duhet t’iu shqetësojë, pasi shumë shpejt do të kalojë, shkruan noa.al.

Bricjapi

Yjet favorizojnë dashurinë gjatë kësaj të enjte. Nëse ka probleme të pazgjidhura, kjo është dita e duhur për tu përballur. Në punë do të jetë një periudhë e qëndrueshme, ndaj ruani ritmin, në mënyrë që të korrni frytet e punës suaj.

Ujori

Ju pret një periudhë pasionante dhe intriguese në dashuri, e cila ju fton që të eksperimentoni dhe ndryshoni. Në punë, do të keni mundësi që të shfrytëzoni një njohje, për të pasur një rezultat të mirë.

Peshqit

Në dashuri do të ketë pasiguri, por kjo gjë do të vijë për shkak se mendoni shumë për të kaluarën dhe kjo gjë ju pengon në historitë e reja. Sa i takon punës, janë mjaft të favorizuar, ata që kanë një punë të tyre.

Continue Reading

Trending