Connect with us

Aktualitet

Fryrja e barkut eshte kaq e bezdisshme/ Ja cfare duhet te beni qe te pasteoni zorren dhe te liroheni komplet

Published

on

Pervec te qenit i shemtuar, barku i fryre eshte nje crregullim i bezdisshem dhe ndikon ne mireqenien tuaj. Shkaqet mund te jene te ndryshme por me poshte mund te lexoni se si mund te ndihmojne ushqimet e shendetshme.

Barku i fryre

Shenja e ajrit ne stomak eshte nje problem qe nuk ka te beje me mbipeshen ose me indin yndyror te grumbulluar rreth barkut. Ajo shkakohet nga semundjet e traktit gastrointestinal dhe me se shumti eshte sindromi i zorreve te irrituara.

Barku i fryre mund te jete gjithashtu nje shenje e zakoneve te keqija ne tavoline ku permendim tendencen per te ngrene shpejte , per te mos pertypur mire dhe per te ngrene ushqim me bollek.
Ashtu si ushqimet qe mund te ndihmojne per enjtjen e barkur ka dhe disa qe e nxisin ate.

Ushqimet qe e fryjne barkun jane:

Si fillim duhet te shmangim ushqimet qe mezi treten si per shembull ushqimet yndyrore, por edhe ushqimet ose pijet qe jane veçanerisht te nxehta ose te ftohta.

Pije të gazuara, lëngje frutash, ëmbelsirat, disa perime te tilla si brokoli, karçof, spinaq, marule, laker, presh, panxhar, qepe, patellxhan, geshtenja, fruta te thata tentojne te fermentohen me lehtesi te madhe dhe prandaj prodhojne ajer ndaj nese keni qellim bark te sheshte duhet t’i shmangni.
Ata te cilet vuajne nga sindromi i zorreve te irrituara duhet te shmangin gjithashtu qumeshtin , djathin e fresket, patatet dhe bishtajoret.

Tretshmeria e qumeshtit lidhet me ndjeshmerne individuale por ky ushqim eshte akuzuar shpesh per te qene shkaku kryesor i enjtjes abdominale.
Ata qe kane probleme reale te jotolerances ndaj ketij ushqimi ose, ne fakt, vuajne nga semundje qe mund te shkaktojne çrregullime rekomandohet eleminimi i plote i qumeshtit.

Ushqime kunder enjtjes kane fuqine per t’ju bere te ndiheni te fryre ne nje kohe te shkurter, te tjeret duhet te konsiderohen si deflacion i vertete i barkut.

Nese fusni shpargun ne dieten tuaj do te keni rezultate te menjehershme pasi ka veti diuretike te pabesueshme. Qe te eleminoni toksinat dhe mbeturinat mund tju ndihmoje edhe nje sallate e pasur me kastravec sepse ka vetine e pastrimit.

Disa ushqime mund të bëjnë që stomaku juaj të mbushet, sepse ato shkaktojnë mbajtjen e ujit nder te cilat permendim ushqimet e pasura me kripë, të tilla si parmixhana, harengë.

Mund te hani një banane për të zvogëluar efektet në stomakun tuaj nese nuk mund t’i shmangni ato.

Banania eshte e pasur me kalium, ndihmon në uljen e nivelit të natriumit në trup dhe në këtë mënyrë lehtëson kullimin.
Pini sa me shume uje pasi eshte numri nje per te luftuar fryrjen e barkut dhe per te qendruar gjithmone te hidratuar.
Një ndihmë e madhe për të lehtësuar tranzitin e zorrëve dhe rrjedhimisht keni një stomak të sheshtë eshte konumimi i kosit grek i cili eshte i pasur me proteina dhe fermentime laktike.

Shalqiri eshte shume i dobishem , i mire dhe freskues per mos t’u tunduar nga akullorja kur jeni ne det.

Ky frut eshte i pasur me uje dhe përmban sasinë e duhur të sheqerit për të bërë që të rifitoni energji.

Gjithashtu mund te zgjidhni rrushin e kuq per te shuar ndjenjen e urise dhe per te zvogeluar gazin e barkut.

Zgjidhni caj te ftohte, kafe te ftohte ose ndoshta nje perzierje frutash dhe perimesh ne vend te pijeve te gazuara.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Me rroba banje dhe trupin si ngjale/ Ja si duket Elvana Gjata e zh veshur ne plazh

Published

on

Elvana Gjata eshte shkeputur prej kohes nga muzika dhe kohet e fundit e kemi pare edhe te distancuar nga rrjetet sociale.

Ajo eshte nje femer mjaft terheqse dhe e bukur, pervec zerit te embel qe ka.

Kengetarja e njohur, ka befasuar te gjithe ndjekesit e saj me disa foto te publikuara se fundmi.

Ajo shfaqet e veshur me bikini bardhe e zi te brendit ‘’Chanel” te kombinuara me atleta dhe kapele.

Ne kete rishfaqje, Elvana duket e mrekullueshme dhe super ne forme.

Ne fotot e publikura komentet dhe pelqimet kane qene te shumta nga fansat e saj.

Continue Reading

Aktualitet

Do te keni nje permbysje te gjerave/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi per ndryshime

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 22 SHTATOR 2020

JOSHJE E PAPLANIFIKUAR

E Marte dhe eshte dita e ekuinoksit Vjeshtor Dita e barabarte me Naten

Sot kemi nje ndikim midis Uranit ne Dem me asteroidin Kirki ne Dem

Nje takim i fuqishem shume magnetik

Asteroidi Kirki ne harten e cdo kujt tregon nje pike joshjeje nga e cila jo te jithe e kane mundesine te shpetojne Vetem ata qe ndihmohen nga Yjet

Kirki ne Mitologji eshte ishulli i magjepsur ku marinaret shpetojne nga mbytja por mbeten peng e joshjes apo situatave te magjishme duke menduar se kane gjetur parajsen

Mund te sjelli o shpetimin o humbjen

Urani ne Dem permbys cdo gje e quhet e qendrueshme Ka 10 vjet qe kerkon te mos gjejme zgjidhjen e lehte apo te volitshme sepse e bukura argetimi dhe joshja na pret diku tjeter me ndryshme

Dashi

Duhet sot ne ceshtjet ekonomike te mos josheni nga momanti i magjishem apo realiteti qe ju ofrojne Dicka si prapaskene egziston Po keshtu edhe ne jeten personale

Demi

Ne jeten personale sot keni nje takim me nje person qe ju mbaj per disa kohe duke ju mbushur menden se eshte varianti me i mire per ju Thjesht do ju magjeps

Binjaket

Nje ndryshim pune do ju fus ne nje mendim te eret duke dashur te merreni me dicka qe sjell fitime por qe ju fut ne ujra te panjohura Do merrni nje risk personal pune apo jete personale

Gaforrja

Nje ndryshim drejtimi apo orientimi ne lidhje me qellimet tuaja do ju nxjerr ne nje det me stuhi nga e cila do shpetoni me veshtiresi Po varet si do ta trajtoni vendin e ri

Luani

Do ju ofrojne nje pozicion pune ku do ndjeheni se eshte si nje varke shpetimi ne rastin me te mire dhe ne rastin me te keq do ta cileson si ndryshimin e jetes

Virgjeresha

Do bini ne duar te huaja edhe fizikisht si person por edhe profesionalisht si shfrytezim Do jeni pak a shume si objekt argetimi per dike me johje te madhe

Peshorja

Sot Dielli ne shenjen tuaj dhe do shkelqej per ju dhe ndoshta jeta do marri nje drejim te ri qe nuk e prisnit Ne disa raste do jete drejtim i mire ne disa raste katastrof

Akrepi

Njerzit perball jush do tentojne te bejen nje kryengritje e cila ne fakt do ti hedhi ne krahet e dikujt qe do ti manipuloj deri ne thelb Duhet ta kuptoni qe kjo ska te beje me ju Ata zgjodhen rrugen e tyre

Shigjetari

Ne lidhje me punen do kaloni nje rrezik te madh deri ne humbjen e saj apo te ndonje bashkepuntori qe ju e kishit per zemer Gjithsesi dikush do interesohet per ju Urojme te dali per mire

Bricjapi

Ne dashuri do gjeni nje liman te ri por jo te sigurt Ka mundsi tju nxjerre nga realiteti por do ju shpetoj nga mbytja E mira eshte se duhet te vendosni vete te ktheheni ne realitget

Ujori

Nje shpartallim i cuditshem i planeve tuaja por nje perralle e re e cila ju fut ne boen e saj perrallore dhe ju fal mireqenie te madhe dh dashuri por do jete gjithcka nje magjepsje e bukur

Peshqit

Do ta pranoni dhe sapunin per djath mjafton te mendoni se jeni ju ata qe keni fituar ne lidhje me nje marredhenie personale dhe po shijoni lirine me kusht me nje person tjeter apo joshje ilegale

Continue Reading

Aktualitet

Horoskopi date 22 Shtator i detajuar/ Kjo eshte shenja me fat e dites me parate

Published

on

Dashi Pse çdo person me të cilin takoheni kërkon të futet në debat e madje të ashpër me ju? Pa marrë parasysh se cila është përgjigjja, këshilloheni që të shmangni të gjitha llojet e konfrontimeve, veçanërisht në fundjavë.

Demi Lidhja e nesërme Diellit dhe Plutonit ju bën më energjikë dhe nëse tregoheni i zgjuar do ta përdorni atë energji për të përfunduar një projekt që do duhej të ishte përfunduar kohë më parë. Ky mund të jetë shansi juaj i fundit.

Binjakët Do ju duhet të shmangni debatet me njerëz të vështirë për probleme të vogla në mënyrë që ta koloni mirë ditën. Fakti është se keni gjëra të rëndësishme për të bërë dhe nuk mund t’ia lejoni vetes harxhimin e kohës dhe energjisë me budallallëqe.

Gaforrja Nuk keni mangësi në aftësitë komunikuese nesër, por duhet të siguroheni t’i përdorni ato në mënyrë të zgjuar. Mbi të gjitha ju duhet të bëni kujdes të mos u jepni kundërshtarëve informacion që mund ta përdorin kundër jush.

Luani Këshilloheni shumë nesër të kujdeseni që të mbani edhe një sy pas nesër, sepse përreth do të keni njerëz që pëlqejnë t’ju provokojnë dhe t’ju bëjnë të bëni gjëra që të dukeni keq. Përballoni provokimet.

Virgjëresha Ato çfarë do të ndodhin në ditët në vijim do të jenë kulminimi i të gjitha mendimeve dhe përpjekjeve që keni bërë për të përmirësuar veten përgjatë vitit të fundit. Udhëhiquni nga mendimet dhe mos u frikësoni t’ia nisni një rruge krejtësisht të re.

Peshorja Nuk keni pse të rre zikoni, por megjithatë do ta bëni. Lidhja e nesërme Diell-Pluton do ju inkurajojë të rrez ikoni edhe më shumë, veçanërisht në punë.

Akrepi Ju duket sikur jeni me shumë fat aktualisht, por nuk do të mendoni në të njëjtën mënyrë në ditët e ardhshme. Ruani qetësinë dhe planifikoni projekte të ndryshme.

Shigjetari Keni tendencën t’i tregoni botës se sa i fortë jeni, por nuk pse e bëni këtë për të ecur përpara në rrugën tuaj. Drejt sukseseve mund të arrini edhe me më pak dëshirë për t’u dukur.

Bricjapi Mos vizitoni të njëjtat vende të vjetra dhe të shpenzoni kohë me të njëjtat fytyra të vjetra – provoni të udhëtoni pak më shumë se zakonisht nesër. Jeni më i lumtur kur jeni në lëvizje.

Ujori Duhet të jeni plotësisht i bindur mbi ato që jeni në gjendje të bëni para se të merrni angazhime të reja. Mund të keni shumë vetëbesim, por planetet ju këshillojnë se disa situata janë më mirë të shmangen.

Peshqit Lidhja e nesërme mes Diellit dhe Plutonit do ta bëjë më të lehtë për ju të besoni se mund të merrni botën përballë dhe të fitoni. Pa dyshim që mundeni, por pse të merrni një rr ezik të tillë, kur mund të shfrytëzoni edhe njerëzit e tjerë.

Continue Reading

Trending