Connect with us

Keshilla

Barkun e sheshte dhe trupin si ngjale/ Kjo eshte dieta gjermane 2 javore qe heq 6 KG peshe

Published

on

Kjo diet eshte nje nder dietat me efektive te perdorura vitet e fundit dhe me te shendetshme. Ajo njihet boterisht si dieta gjermane dhe eshte hartuar nga Instituti Gjerman i Shendetit. Do te arrini te humbni plot 6 kg nese e ndiqni me rigorozitet deri ne fund. Duhet te pini shume uje gjate kesaj kohe gjithashtu.

DITA E PARE

MENGJESI: nje fete e e holle buke e thekur dhe çaj jeshil ose kafe e zeze pa sheqer

DREKA: domate, dy veze te ziera, 100 gr spinaq te sherbyera me vaj ulliri

DARKA: nje biftek mesatar ne zgare, 150 gr sallate me domate dhe qepe te njoma.

DITA E DYTE

MENGJESI: çaj jeshil ose kafe e zeze pa sheqer dhe nje fete e e holle buke e thekur

DREKA: 200 gr sallate me domate dhe laker te bardhe, 2 portokaj ose mandarina dhe 1 molle jeshile

DARKA: 2 veze te ziera, 200 gr mish pule i gatuar ne avull dhe sallate
jeshile vetem me pak kripe e vaj ulliri

DITA E TRETE

MENGJESI: nje banane dhe çaj jeshil ose kafe e zeze pa sheqer

DREKA: dy veze te ziera, 100 gr djathe pa yndyre, 200 gr karrota te ziera te sherbyer me vaj ulliri

DARKA: 2 veze te ziera, sallate frutash me molle, banane, dardha dhe
portokaj

DITA E KATEERT

MENGJESI: 1 gote me leng molle te shtrydhur

DREKA: sallate me domate qershi , 200 gr peshk i gatuar sipas deshires
dhe qepe te kuqe

DARKA: fileto pule ne zgare, 150 gr sallate jeshile me limone

DITA E PESTE

MENGJESI: 1 gote me leng karrote

DREKA: 200 gr mish pule pa yndyre , sallate me jeshilleqe sipas
deshiresdhe dy feta buke e zeze

DARKA dy veze te ziera dhe sallate me karrota e rrepa

DITA E GJASHTE

MENGJESI: kafe e zeze pa sheqer dhe nje tost me proshute pule

DREKA: sallate me lakra, 1 fielto pule e gatuar ne zgare, majdanoz e leng limoni

DARKA: dy karrota, 150 gr djathe i njome pa yndyre dhe 1 kokerr veze e zier

DITA E SHTATE

MENGJESI: 1 gote qumesht pa yndyre dhe nje luge mjalte

DREKA: fruta te fresketa dhe biftek ne zgare

DARKA: nje gote kos dhe sallate me frutat qe ju gjenden ne shtepi

Duhet te beni nje dite pushim pas javes se pare dhe hani cfare te doni. Perseriteni edhe nje here nga e para javen pasardhese dhe rezultati do lere pa fjale edhe me skeptiket.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending