Connect with us

Keshilla

Sekreti i trupit si fiber/ Ja cfare duhet te beni qe te hiqni dhjamin e barkut ne pak kohe

Published

on

Si te dobesohemi sa me shpejte?

Nuk mjafton te pakesoni sasine e ushqimit por duhet te ndryshoni menyren e te menduarit nese po mendoni te ndryshoni dieten tuaj ditore per te humbur disa kilograme.

Nese doni te humbni disa kilograme pa mbajtur asnje lloj diete, ja cilat jane gjashte keshilla te vlefshme:

Nese fle me shume peshon me pak

Humbisni 6 kg ne nje vit nese flini nje ore me shume se zakonisht. Studiuesit e Universitetit te Michiiganit kane arritur ne perfundim se nese momentet kur nuk kryeni asnje aktivitet fizik zevendesohen me gjume, kjo eshte nje gje shume e mire per trupin.

Gjumi ndihmon ne shkrirjen e te pakten 6% te kalorive qe keni konsumuar.Mungesa e gjumit shton oreksin ne menyre te ndjeshem dhe per kete ekzistojne prova te ndryshme.

Konsumoni tre racione perimesh

Do te keni ndjesine e ngopjes pa shtuar shume kalori nese konsumoni 3 racione perimesh. Keni me shume mundesi per te humbur peshe nese hani gjithmone fruta dhe perime.

Fillojeni dreken me nje supe

Do te ngopeni me shpejt dhe pa marr shume kalori nese e filloni dreken duke ngrene nje sup. Por supat nuk jane te gjitha njesoj dhe duhet te konsumoni ato pa yndyre dhe qe te permbajne perime te fresketa.

Pertypni nje çamçakez me shije mente te forte

Mjafton te pertypni nje çamçakez me shije te forte mente nese jeni ne nje situatat kur keni nje deshire te papermbajtshme per te ngrene. Ne kete menyre nuk do te keni me deshire te hani sepse camcakezi u humbet shijen ushqimeve qe konsumoni me pas.

Konsumoni pije me 0 kalori

Ne trupin tuaj shtoni te pakten 10 luge sheqer ne vetem nje kanace me
pije te gazuar. Konsumoni limonate me leng limoni, menteje apo luleshtrydhe, ose çaj te zi dhe çaj jeshil me 0 kalori.

Reduktojeni sa me teper mishin nga menuja

Vegjetarianet shendoshen 20% me pak se njerezit qe konsumojne mish, sipas dietologes Elaine Magee.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending