Connect with us

Keshilla

Terheq lekuren me mire se BOTOX-i/ Ja si te fshini rrudhat e reja dhe te vjetra me SERUMIN BIO

Published

on

Lekura fillon te humbase elasticitetin dhe rrudhet ndersa plakemi. Nuk eshte kurre heret dhe as vone per te filluar nje rutine per lekuren, e cila mund te ndihmoje ne lu ften kunder rrudhave. Shumica e rrudhave shfaqet midis moshes 35 dhe 50 vjec.

Ne kete artikull do te lexoni si te l uftoni rrudhat dhe ta mbani lekuren te qete dhe te bute per vitet e ardhshme vetem me aplikimin 6 vajrave natyral:

1-Vaj avokadoje

Acidet yndyrore, yndyrna omega dhe vitamina A te cilat ndodhen ne vajin e avokados jane ushqyese per lekuren. Vaji i avokados permban minerale dhe antioksidante qe mbrojne fytyren nga rrezet ultravjollce te diellit. Keto rreze jane nje nga shkaqet kryesore te rrudhave dhe gjithashtu ky vaj eshte nje hidratues i shkelqyeshem.

Per te perdorur vaj avokado, kombinoni:

2 luge vaj avokado

3-4 pika vaj esencial livandoje

Merrni nje kavanoz dhe vendosini keta perberes. Perpara se t’i aplikoni ne fytyre, shkundni butesisht permbajtjen per t’i perzier.

2. Vaj limoni

Per trajtimin e akneve por edhe kunder plakjes perdoret vaji i limonit. Ky vaj ka veti te larta antioksiduese dhe antimikrobike. Vajrat thelbesore te limonit duhet se pari te hollohen ne nje vaj bartes siç eshte rrushi, kokosi ose vaji i ullirit per shkak se eshte nje vaj shume i perqendruar. Vajrat e agrumeve eshte me mire t’i perdorni ato gjate nates pasi reagojne ashper ne lekuren tuaj kur ekspozoheni ne diell.

Ne nje shishe 50 ml, perzieni:

50 ml vaj bartes (ne rekomandojme vaj ulliri ekstra te virgjer)

3-5 pika vaj limoni

Perpara se te perdorni permbajtjen e saj ne lekuren tuaj shkundni butesisht shishen. Perdoreni ate vetem gjate nates , per rezultate te mira.

3. Vaj livandoje

Edhe tek rudhat shihet i njejti efekt pasi era e livandos nxit relaksin total. Vaji esencial i livandos ben mrekulli per puçrrat dhe rrudhat pasi ka nivele te larta te antioksidanteve, vetive antimikrobike dhe antibakteriale.

Ne nje kavanoz ose tas te vogel, kombinoni:

Disa pika vaji esencial te livandos se paster

Vaj ekstra te virgjer kokosi (ose ndonje vaj tjeter qe preferoni)

Shkundini butesisht ose perziejini.

4. Vaj rrushi

Nje nenprodukt i vererave eshte vaji i rrushit i cili behet nga farat e rrushit te shtypur. Ai eshte nje vaj ushqyes per lekuren tuaj pasi farat jane te pasura me vitamina E dhe yndyrna te pangopura.

Aplikojeni direkt ne lekuren vajin e rrushit dhe derisa te perthithet
masazhojeni .

5. Vaj i fares se karrotes

Ky vaj esencial merret nga farat e karrotes dhe ka venti anti-plakje. Eshte i pasur me veti anti-inflamatore, antimikrobike,hidraton dhe perterin lekuren. Vaji i fares se karrotes ka nivele te larta te antioksidanteve por perpara se ta ferkoni ne lekure duhet se pari te hollohet me nje vaj bazik.

Per te perdorur vajin e karotes, kombinoni:

2 luge çaji vaj bajameje ose avokadoje

2 pika vaji te fares se karrotes

Per te aplikuar vajin ne lekuren tuaj perdorni gishtat ose pambukun.

6. Vaj ulliri

Vaj i ullirit eshte i pasur me antioksidante dhe vitamina hidratuese.

Thjesht lagni nje cope pambuku ne:

Vaj ulliri ekstra te vi rgjer

Disa pika leng te fresket limoni (opsionale)

Para se te flini vendoseni pambukun mbi fytyre por lekura e secilit person vepron ndryshe ndaj secilit vaj.

Beni nje prove para se te aplikoni vajin ne ndonje pjese te lekures tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending