Connect with us

Shtepia

Mos e harroni asnjehere mikesha/ Ja 5 gjera qe duhet te beni para se te fusni rrobat per te lare ne lavatrice

Published

on

Per shumicen prej nesh larja e rrobave nuk eshte gjeja me argetuese. Ne shpeshhere nuk tregojme kujdesin maksimal qe duhet te tregojme me rrobat per menyren e larjes se tyre.

Disa gabime shumica vazhdon t’i beje akoma edhe pse me kalimin e viteve kane mesuar sekretet e lavatrices.

Perdorimi pa kriter i temperaturva te larta ne cdo ciket te saj eshte nje problem shume i madhe qe bejme. Fibrat e rrobave shketerrohen shume shpejte nga uji i nxehte. Nuk eshte aspak e vertete se rrobat nuk pastrohen nese nuk jane venodsur ne 90 grade por kjo temperature thjeshte do te prish shume shpejte veshjet tuaja. Ngjyra do te venitet edhe per rrobat e bardha pasi do te behen gri.

Uji i nxehte ne lavatriҫe kerkon edhe me shume energji sesa uji i ngrohte.

Ekspertet keshillojne se ҫdo lloj materiali e sidomos ato me delikatet qe jane te bera me dore si triko, pulovra, por edhe getat apo xhinset, veshjet me ngjyra, duhet te lahen me uje te ngrohte dhe jo te nxehte. Gjithashtu mire eshte te shmangesh sa me shume temperaturat e larta edhe per rrobat e bardha ne varesi te materialit te tyre.

Si perfundim edhe etiketa eshte dicka shume e rendesishme qe ne harrojme gjithmone t’a bejme. Mosleximi i etiketave per te mesuar udhezimet e larjes eshte nje gabim i madh e i perbashket.

Nese shkruhet “Cold” atehere larjen duhet ta besh me uje te ftohte dhe nese shkruan “Dry Clean Only” pra larje vetem me te thate, duhet respektuar qe materiali te mos demtohet, por po keshtu edhe gjithҫka tjeter qe udhezohet aty per menyren e larjes. Kjo eshte nje menyre qe rrit jetegjatesine e rrobave. Ajo cfare deshironi eshte e gjitha kjo apo jo?

BONUS: Per te pastruar rrobat nga pushalepsja e tyre fusni ne lavatrice 1 leter te LAGUR si ato qe blejme ne supermarket per higjenen personale. Kjo do ju heqi hallin e rrobave te demtuara.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shtepia

Brenda shtepise luksoze te Marines dhe Getoarit/ Shikoni sa bukur e kane rregulluar ata vilen ne Kosove

Published

on

Marina Vjollca dhe Getoari jane kthyer prej vitesh tashme ne nje nga ciftet me te pelqyer te ekranit. Vitin e kaluar ne momentin kur cifti i dha fund beqarise me dasmen madheshtore e gjithe vemendja ishte tek ta.

Se fundmi, Marina ka postuar nje pjese te shtepise se tyre edhe pse cifti ka qene gjithmone i
rezervuar per jeten e tyre private.

Shtepia duket mjaft moderne dhe ngjyrat qe mbizoterojne eshte e bardha dhe e zeza.

Tani u shua edhe paksa kurioziteti se si duket shtepia ciftit edhe pse ne video duket vetem nje pjese e saj.

Marina dhe Getoari jane shume te suksesshem ne jeten e tyre profesionale, pasi Getoari po shijon sukseset e kengeve te tij ndersa Marina sapo ka filluar te moderoj emisionin e saj te radhes.

Continue Reading

Shtepia

Me tuta te shkurtra dhe zbathur/ Ja si duket Alketa Vejsiu brenda shtepise se saj

Published

on

Alketa Vejsiu nuk i eshte ndare ekranit per vite te tera dhe prezanton disa nga spektaklet me te njohura ne ne televizionin Klan.

Ajo eshte shume e ndjekur ne rrjetet sociale dhe shpesh poston foto te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Ne cdo dalje te saj ajo, Alketa shfaqet e kuruar deri ne detaje.

Moderatorja e njohur ka postuar nje foto ndryshe nga heret e tjera qe jemi mesuar t’a shikojme.

Ajo shfaqet me nje kostum ngjyre bojeqielli dhe pa pike grimi duke u stervitur. Alketa duket mjaft ne forme dhe shume e thjeshte.

Moderatorja duket po aq e mire dhe e bukur edhe me kostum sportiv e pa make up.

Continue Reading

Shtepia

Me pantallona te shkurtra dhe e shtrire ne krevat/ Ja si duket Bieta Sulo brenda shtepise se saj

Published

on

E diela ndryshe quhet edhe dita e familjes dhe pikerusht ka bere edhe Bieta Sulo gjate dites se sotme. Ne nje te diele pushimi ajo ka vendosur qe tja kushtoje gjithe kohen e saj familjes dhe djalit te saj Kroi.

Pamja qe Bieta ka dashur te ndaje me ne eshte plot dashuri. Te shtrire dhe te rehatuar ne divanin e shtepise Bieta dhe djali i saj na e mbushen me dashuri kete te djele te qete.

Ajo ka dashur te ndaje me ne edhe nje mbishkrim ku ajo shprehet:

“Sa e bukur eshte e diela pasdite”

Nderkohe nuk mund ti shpetoje syrit tone eshe pamja e shtepise se saj qe ka ngjyra shume interesante dhe te kombinuara bukur. Bieta ka ndare me ne edhe nje pamje ku djali i saj dhe qeni kane bere jo pak rremuje.

Te diela si keto jane ato qe i japin jetes kuptimin dhe familjes dashurine qe ajo ka nevoje.

Continue Reading

Trending