Connect with us

Keshilla

Mos i digjni floket me pjaster/ Kjo eshte receta BIO qe i drejton floket pa nxehtesi

Published

on

Mos i digjni floket me pjaster/ Kjo eshte receta BIO qe i drejton floket pa nxehtesi

Pjastra eshte faktori kryesor i demtimit dhe djegjes se flokeve edhe pse mund te themi qe eshte nje nder menyrat me te mira qe perdorim per ti mbajtur floket te shtrire.

Perdorimi i pjasterit ne floke me nje nxehtesi te larte jo vetem qe i djeg ato me kalimin e kohes, por edhe krijon maja te dyfishta.

Por sot do ju tregojme disa menyra te tjera te cilat do ju ndihmojne ne drejtimin e flokeve pa i demtuar aspak ato.

Gjeja e pare qe duhet te beni eshte te perdorni shampon dhe balsamin posacerisht per floke te drejte.

Pas larjes se flokeve duhet qe t’i thani me nje peshqir te bute.
Mos e perdorni tharesen kur floket jane qull ne uje por perdoreni ate pasi ti thani mire me peshqir dhe keshtu floket do qendrojne te drejta.

BONUS:

Qumeshti i kokosit dhe lengu i limonit jane perberesit me te mire per te drejtuar floket pa shume shpenzime, pa i demtuar dhe per rezultate te shkelqyera.

Merrni nje ene dhe perzieni 2 luge çaji vaj ulliri , 3 luge çaji miell misri , 1 filxhan çaji qumesht kokosi dhe lengun e nje limoni.

Perzierjen e krijuar aplikojeni ne floke per 1-2 ore dhe mbeshtillini floket me qese plastike dhe peshqir. Me pas lani floket me shampo si zakonisht.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending