Connect with us

Aktualitet

I kane vetem femrat me KLAS/ Keto jane 10 Gjera qe i terheqin meshkujt si me magnet

Published

on

Preferencat e meshkujve ndaj menyres se si femrat duken jane subjektive.

Disa meshkuj pelqejne femra te dobeta , disa te mbushura e ndersa te tjereve nuk u intereson fare forma e trupit por u kushtojne vemendje gjerave te tjera.

Ne nje studim ne vende te ndryshme te botes moren pjese mijera femra dhe meshkuj rreth kesaj ceshtje.

Shkencetaret kane ardhur ne perfundim se ka disa gjera tek pamja e femrave qe ndikojne tek meshkujt pa dijenine e tyre.

Studiuesit mblodhen keto te dhena duke na treguar gjerat me te rendesishme qe i joshin meshkujt:

1. Zeri dhe menyra e te folurit

Shkencetaret fillimish zbuluan se meshkujt pelqejne femrat me ze te holle ku si shembull tipik i zerit ideal eshte ai i Merylin Monroe. Ndersa, me pak terheqes eshte zeri angullues sikur ai i Kim Kardashian dhe Ellen Page-it.

Femrat me te vjetra shpesh kane ze angullues sepse zeri i holle femeror lidhet me rinine.

2. Gjatesia

Shpesh meshkujt preferojne femrat me te shkurta se vet ata dhe dallimi ne gjatesi mund te jete me pak se 20 centimetra.

Kur meshkujt jane me te shkurter se mesatarja ata kerkojne femra me gjatesi perafersisht te njejte si ta.

3. Mosha

Ne nje lidhjesh shpesh meshkujt jane me te medhenj se femra por ka edhe raste kur gruaja eshte me e madhe se partneri mashkull.

Studimet thone se meshkujt me te rinj se 20 dhe me te vjeter se 30 preferojne femrat 24 deri 25 vjeç t’i kene si partnere te tyre sepse femrat ne kete moshe kane me shume gjasa qe te behen nena.

Meshkujt te cilet kane pasur marrdhenie me femrat te moshes 24-26 kane pasur me shume femije se te tjeret.

4. Ngjyra e syve

Sipas shkecetareve nga Universiteti i Tromso-se thone se meshkujt me sy te kalter parapelqejne femrat sykaltroshe.

Arsyeja qe ata tregojne eshte se ngjyra e syve te femijeve u ndihmon atyre te kuptojne nese zgjidhja e tyre ishte e mire. Ndersa femrat me sy te kalter nuk pelqehen nga meshkujt me sy kafe dhe jeshil.

5. Grimi

Meshkujt sipas nje studimi ne 2014 preferojne femrat me grim deri ne nje mase.

Femrat te cilat gjate grimit te tyre perdorin ngjyra te theksuara mund te zmbrapsin mashkullin qe po perpiqen ta joshin.

Ndaj merreni parasysh kete gje kur te grimoheni!

6. Raporti mes belit dhe ijeve

Psikologu nga Universiteti i Beaufort-it ne Karolinen Jugore Dr. Cary erdhen ne perfundim se meshkujt i mbajne mend me shume femrat te cilat kane proporcion ideal mes belit dhe ijeve.

Femrat e tilla jame me terheqese por raporti ideal mes belit dhe ijeve eshte diku 0.7.

Por si ta llogarisim kete gje? Ne fillim duhet te masesh belin dhe ijet dhe pastaje te pjestosh masen e belit me ate te ijeve.

7. Rrathet e syve

Kur flasim per rrathet e syve e kemi fjalen per rrethin e zi perreth irisit.

Ndaj sipas shkencetareve, meshkujt me shume terhiqen nga rrathet e theksuar rreth irisit.

Femrat me te reja ne moshe kane rrathe te theksuar, por edhe femrat me ne moshe te cilat i kane rrathet e theksuar jane me terheqese per meshkujt.

8. Ngjyra e flokeve

Sipas nje studimi nga shkencetaret e Frances u arrit perfundimi se per te vallezuar ne klubet e nates me se shumti meshkujt ftojne bjondet, se dyti brunet dhe si femrat me pak terheqese per meshkuj ishin floke-kuqet.

Por kjo varet edhe se sa shkon ngjyra e flokeve me ngjyren e lekures.

9. Gjatesia e kembeve

Ne baze te disa studimeve te kryera ne terren dhe internet nga psikologu klinik Leon u rezultua se meshkujt parapelqejne femrat me kembe te gjata.

Por,meshkujve u pelqen kur kembet e femrave jane te gjata ne raport proporcionale me trupin e tyre.

10. Lakimi i mesit te trupit
Nje standard tjeter i bukurise femerore qe eshte krijuar ne mendjen e meshkujve fale evulucionit eshte lakimi i mesit te trupit.

Ndaj kendi mes shpines dhe mollaqeve qe te jete joshes per meshkujt duhet te jete 45.5 shkalle.
Shkaku kryesor i ketij lakimi eshte se femrat nuk kishin dhimbje te shpines gjate shtatezanise.

Por pamja nuk eshte e vetmja gje qe u intereson meshkujve.

Ne besojme qe cdo grua eshte e bukur ne menyren e vet!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Me rroba banje dhe trupin si ngjale/ Ja si duket Elvana Gjata e zh veshur ne plazh

Published

on

Elvana Gjata eshte shkeputur prej kohes nga muzika dhe kohet e fundit e kemi pare edhe te distancuar nga rrjetet sociale.

Ajo eshte nje femer mjaft terheqse dhe e bukur, pervec zerit te embel qe ka.

Kengetarja e njohur, ka befasuar te gjithe ndjekesit e saj me disa foto te publikuara se fundmi.

Ajo shfaqet e veshur me bikini bardhe e zi te brendit ‘’Chanel” te kombinuara me atleta dhe kapele.

Ne kete rishfaqje, Elvana duket e mrekullueshme dhe super ne forme.

Ne fotot e publikura komentet dhe pelqimet kane qene te shumta nga fansat e saj.

Continue Reading

Aktualitet

Do te keni nje permbysje te gjerave/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi per ndryshime

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 22 SHTATOR 2020

JOSHJE E PAPLANIFIKUAR

E Marte dhe eshte dita e ekuinoksit Vjeshtor Dita e barabarte me Naten

Sot kemi nje ndikim midis Uranit ne Dem me asteroidin Kirki ne Dem

Nje takim i fuqishem shume magnetik

Asteroidi Kirki ne harten e cdo kujt tregon nje pike joshjeje nga e cila jo te jithe e kane mundesine te shpetojne Vetem ata qe ndihmohen nga Yjet

Kirki ne Mitologji eshte ishulli i magjepsur ku marinaret shpetojne nga mbytja por mbeten peng e joshjes apo situatave te magjishme duke menduar se kane gjetur parajsen

Mund te sjelli o shpetimin o humbjen

Urani ne Dem permbys cdo gje e quhet e qendrueshme Ka 10 vjet qe kerkon te mos gjejme zgjidhjen e lehte apo te volitshme sepse e bukura argetimi dhe joshja na pret diku tjeter me ndryshme

Dashi

Duhet sot ne ceshtjet ekonomike te mos josheni nga momanti i magjishem apo realiteti qe ju ofrojne Dicka si prapaskene egziston Po keshtu edhe ne jeten personale

Demi

Ne jeten personale sot keni nje takim me nje person qe ju mbaj per disa kohe duke ju mbushur menden se eshte varianti me i mire per ju Thjesht do ju magjeps

Binjaket

Nje ndryshim pune do ju fus ne nje mendim te eret duke dashur te merreni me dicka qe sjell fitime por qe ju fut ne ujra te panjohura Do merrni nje risk personal pune apo jete personale

Gaforrja

Nje ndryshim drejtimi apo orientimi ne lidhje me qellimet tuaja do ju nxjerr ne nje det me stuhi nga e cila do shpetoni me veshtiresi Po varet si do ta trajtoni vendin e ri

Luani

Do ju ofrojne nje pozicion pune ku do ndjeheni se eshte si nje varke shpetimi ne rastin me te mire dhe ne rastin me te keq do ta cileson si ndryshimin e jetes

Virgjeresha

Do bini ne duar te huaja edhe fizikisht si person por edhe profesionalisht si shfrytezim Do jeni pak a shume si objekt argetimi per dike me johje te madhe

Peshorja

Sot Dielli ne shenjen tuaj dhe do shkelqej per ju dhe ndoshta jeta do marri nje drejim te ri qe nuk e prisnit Ne disa raste do jete drejtim i mire ne disa raste katastrof

Akrepi

Njerzit perball jush do tentojne te bejen nje kryengritje e cila ne fakt do ti hedhi ne krahet e dikujt qe do ti manipuloj deri ne thelb Duhet ta kuptoni qe kjo ska te beje me ju Ata zgjodhen rrugen e tyre

Shigjetari

Ne lidhje me punen do kaloni nje rrezik te madh deri ne humbjen e saj apo te ndonje bashkepuntori qe ju e kishit per zemer Gjithsesi dikush do interesohet per ju Urojme te dali per mire

Bricjapi

Ne dashuri do gjeni nje liman te ri por jo te sigurt Ka mundsi tju nxjerre nga realiteti por do ju shpetoj nga mbytja E mira eshte se duhet te vendosni vete te ktheheni ne realitget

Ujori

Nje shpartallim i cuditshem i planeve tuaja por nje perralle e re e cila ju fut ne boen e saj perrallore dhe ju fal mireqenie te madhe dh dashuri por do jete gjithcka nje magjepsje e bukur

Peshqit

Do ta pranoni dhe sapunin per djath mjafton te mendoni se jeni ju ata qe keni fituar ne lidhje me nje marredhenie personale dhe po shijoni lirine me kusht me nje person tjeter apo joshje ilegale

Continue Reading

Aktualitet

Horoskopi date 22 Shtator i detajuar/ Kjo eshte shenja me fat e dites me parate

Published

on

Dashi Pse çdo person me të cilin takoheni kërkon të futet në debat e madje të ashpër me ju? Pa marrë parasysh se cila është përgjigjja, këshilloheni që të shmangni të gjitha llojet e konfrontimeve, veçanërisht në fundjavë.

Demi Lidhja e nesërme Diellit dhe Plutonit ju bën më energjikë dhe nëse tregoheni i zgjuar do ta përdorni atë energji për të përfunduar një projekt që do duhej të ishte përfunduar kohë më parë. Ky mund të jetë shansi juaj i fundit.

Binjakët Do ju duhet të shmangni debatet me njerëz të vështirë për probleme të vogla në mënyrë që ta koloni mirë ditën. Fakti është se keni gjëra të rëndësishme për të bërë dhe nuk mund t’ia lejoni vetes harxhimin e kohës dhe energjisë me budallallëqe.

Gaforrja Nuk keni mangësi në aftësitë komunikuese nesër, por duhet të siguroheni t’i përdorni ato në mënyrë të zgjuar. Mbi të gjitha ju duhet të bëni kujdes të mos u jepni kundërshtarëve informacion që mund ta përdorin kundër jush.

Luani Këshilloheni shumë nesër të kujdeseni që të mbani edhe një sy pas nesër, sepse përreth do të keni njerëz që pëlqejnë t’ju provokojnë dhe t’ju bëjnë të bëni gjëra që të dukeni keq. Përballoni provokimet.

Virgjëresha Ato çfarë do të ndodhin në ditët në vijim do të jenë kulminimi i të gjitha mendimeve dhe përpjekjeve që keni bërë për të përmirësuar veten përgjatë vitit të fundit. Udhëhiquni nga mendimet dhe mos u frikësoni t’ia nisni një rruge krejtësisht të re.

Peshorja Nuk keni pse të rre zikoni, por megjithatë do ta bëni. Lidhja e nesërme Diell-Pluton do ju inkurajojë të rrez ikoni edhe më shumë, veçanërisht në punë.

Akrepi Ju duket sikur jeni me shumë fat aktualisht, por nuk do të mendoni në të njëjtën mënyrë në ditët e ardhshme. Ruani qetësinë dhe planifikoni projekte të ndryshme.

Shigjetari Keni tendencën t’i tregoni botës se sa i fortë jeni, por nuk pse e bëni këtë për të ecur përpara në rrugën tuaj. Drejt sukseseve mund të arrini edhe me më pak dëshirë për t’u dukur.

Bricjapi Mos vizitoni të njëjtat vende të vjetra dhe të shpenzoni kohë me të njëjtat fytyra të vjetra – provoni të udhëtoni pak më shumë se zakonisht nesër. Jeni më i lumtur kur jeni në lëvizje.

Ujori Duhet të jeni plotësisht i bindur mbi ato që jeni në gjendje të bëni para se të merrni angazhime të reja. Mund të keni shumë vetëbesim, por planetet ju këshillojnë se disa situata janë më mirë të shmangen.

Peshqit Lidhja e nesërme mes Diellit dhe Plutonit do ta bëjë më të lehtë për ju të besoni se mund të merrni botën përballë dhe të fitoni. Pa dyshim që mundeni, por pse të merrni një rr ezik të tillë, kur mund të shfrytëzoni edhe njerëzit e tjerë.

Continue Reading

Trending