Connect with us

Keshilla

Terheq lekuren me mire se BOTOX-i/ Ja si te pergatisni SERUMIN e nates qe fshin rrudhat nga lekura

Published

on

Natyra eshte “sherimi i cdo gjeje’’. Ndaj edhe sot per perkujdesjen e lekures tuaj dhe mbi te gjitha natyrale po ju sjellim disa receta teper efektive.

Njera per parandalimin e rrudhave, dhe tjetra per te eliminuar qimet e padeshiruara ne fytyre do e bej fytyren tuaj te duket me bukur.

Anti rrudhe

Per kete maske do ju duhen :

2 luge vaseline

1luge vaj bajamesh ose vaj ulliri –

1e verdhe veze

1 luge mjalte

1 avokado

Pergatitja:

Ne nje ene ngrohni pak vaselinen derisa sa te zbutet. Shtoni mjaltin dhe i perziejni mire. Pas kesaj shtoni te gjithe ingredientet e permendur me lart dhe perziejini derisa te arrini masen homogjene.

Lereni te mpikset per 5 minuta ,duke e vendosur masen ne nje kavanoz. Lajeni mire fytyren, dhe aplikoni masen e perftuar ne fytyre. Duke perdorur gishtat e unazave,masazhojeni lehte me levizje rrethore.
Rreth 30 minuta mbajeni masken ne fytyre dhe me pas shpelajeni me nje peshqir te lagur dhe te bute.

Maske per Heqjen e qimeve ne fytyre

Per kete maske do ju duhet:

2 luge miell bizelesh (gram flour)

1/4 luge turmerik

4 luge qumesht

1 luge leng limoni

1 luge vaj arre kokosi

Pergatitja:

Ne nje ene shtoni te gjithe perberesit. Miksojini derisa te arrini nje mase ne forme paste. Duke shmangur zonen e syve dhe te vetullave, vendosni nje shtrese te trashe ne fytyre.

Vendosni masen ne te gjithe zonen ku doni te eliminoni qimet e padeshiruara dhe lereni per 10 minuta.

Shpelajeni dhe thajeni me nje peshqir te bute, pasi te kete mbaruar i gjithe procesi. Ne vetem 10 minuta do te shikoni nje diference shume te madhe ne fytyren tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending