Connect with us

Sot

Mund tju demtoje floket/ Kjo eshte shampoja e vetme qe nuk duhet perdorur asnjehere

Published

on

Nje rol shume te rendesishem ne shendetin dhe pamjen e flokeve tane kane edhe produktet qe ne perdorim.

Nje proces i rendesishem eshte zgjedhja e nje shampoje qe mban floket te shendetshem dhe te forte.
Port hemi se per fat te keq ka disa marka shamposh ne farmaci bejne te kunderten e mbajtjes se flokeve te shendetshem.

Nje pjese e mire e shampove qe ju jeni duke perdorur mund te ndikojne per keq ose te shkaterrojne pH e skalpit derisa mund te çojne deri ne renie flokesh thone dermatologet.

Problemi i madh me shampot e farmacive eshte se shume prej tyre kane pH te gabuar sipas Erum Ilyas (MD, MBE, FAAD), . “Disa studime sugjerojne qe pH i shampove mund t’i beje floket tane me te ndjeshem ndaj keputjeve” shpjegon ajo .

“Floket kane nevoje per nje acid per t’i bere me pak te ndjeshem ndaj lageshtires, te ftohtit dhe ferkimit” paralajmeron dermatologu i certifikuar Ilyas.

Ndryshe mund te themi se zgjedhja e nje shampoje me pH te gabuar mund te kete efekte negative ne shendetin dhe pamjen e flokeve tuaj.

Ne farmacite locale ky problem eshte veçanerisht i perhapur . Ilyas deklaroi :

-“Nje studim tregoi se 75% e shampove te salloneve kishin pH e duhur, ne krahasim me vetem 38% te atyre qe gjenden neper farmaci.
Ka shume te ngjar,nisur nga ky rezultat qe edhe ju ta blini shampon ne farmaci apo jo?

Mund te jete nje sfide kontrolli i pH per ju. Ilyasi rekomandon gjithashtu te kontrolloni perberesit e shampos, siç eshte sulfati i natriumit pasi ai e ben shampon te shkumezoje.

Mund te çoje ne nje rrezik te larte te demtimit dhe renies se flokeve sasia e larte e sulf atit te natriumit , sepse zhduk vajrat natyrale te flokeve.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sot

Me floket e shkurtra dhe te verdha/ Ja si dukej Rudina Dembacaj kur ishte bjonde njehere e nje kohe

Published

on

Rudina Dembacaj eshte nje prej personazheve me te dashur per publikun.Ajo eshte nje emer mjaft i njohur i skenave te teatrit dhe atyre televizive.

Rudina eshte nje nga personazhet me te perfolur te showbiz-it.

Aktorja dhe moderatorja e njohur eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh poston foto te ndryshme nga perditshmeria.

U be kohe qe e shohim Rudinen ne ekran po nga ajo kohe e deri tani ajo ka ndryshuar shume.

Ne nje prej fotove te publikuara moderatorja dhe aktorja e njohur shfaqet me floket bionde dhe te shkurtra.

Pamja e saj duket shume ndryshe nga sot por mund te themi qe tani ajo eshte nje prej personazheve me simpatike te ekranit.

Continue Reading

Sot

Me floket pa krehur dhe pa makeup/ Ja si duket Alketa Vejsiu e veshur me kostumin e kuq

Published

on

Jemi mesuar qe moderatoren e njohur Alketa Vejsiu ta shohim cdo here te kuruar dhe elegante. Ajo eshte dalluar gjithmone per imazhin e persosur qe ka krijuar ne publik.

Alketa eshte mjaft e pergatitur dhe prej vitesh e kemi pare ne televizion te drejtoje emisione te ndryshme.

Se fundmi ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet shume e thjeshte. Moderatorja e njohur eshte veshur nje kostum te kuq dhe me floket rremuje.

Alketa duket shume bukur dhe eshte dalluar per stilin e saj te vecante te veshjes.

Gjithsesi ajo mbetet nje nder moderatoret me te bukura per publikun dhe gjithmone do qe te jete sa me perfekte.

Continue Reading

Sot

Ja si te hiqni dhjamin e fundit te barkun pa sharruar nga uria/ Ruajeni receten BIO

Published

on

Dhjami ne fund te barkut i mban grate larg xhinseve te preferuara pervecse eshte i padeshirueshem per tu pare. Sipas hulumtimeve eshte nje nga faktoret e vde kjes se parakohshme dhe nje rrezik serioz shendetesor.

Receta qe do te rekomandojme eshte nje nga me te dobishmet per zhdukjen e dhjamit.Ka rezultate te mahnitshme ne kohe shume te shkurter. Perbersit e kesaj recete nxisin metabolizmin duke ju ndihmuar te humbni peshe me shpejt.

Perberesit qe ju duhen:

Nje limon

nje tufe majdanoz

nje gote me uje

Perzieni mire majdanozin duke perdorur perpunesin e ushqimit. Shtrydhni lengun e limonit, perzijeni mire me majdanozin dhe ne fund shtoni nje gote uje. Perzieni mire te gjithe perberesit per disa minuta. Rekomandohet qe t’a konsumoni kete lenge ne stomak te zbrazet ne mengjes per 6 dite me radhe.

Pa pasur nevoje te kaloni ore te gjate ne palester apo te largoni nga dieta juaj ushqimet e preferuara, kjo recete do ju ndihmoje te digjni shume kalori. Lengu i limonit eshte agjent i fuqishem antioksidante qe ndihmon ne largimin e toksinave kurse majdanozi eshte jashtezakonisht efektiv sepse permireson tretjen.

Continue Reading

Trending