Connect with us

Sot

Nuk keni pse shpenzoni para kot/ Ja si ta beni lekuren tuaj te lemuar si bebe

Published

on

Sipas studimeve, moskujdesja për pamjen tuaj është një mënyrë e sigurt për ta privuar veten nga suksesi. Pamja jonë është e rëndësishme dhe lëkura e fytyrës mund të thotë shumë për gjendjen dhe shëndetin tuaj. Ne nuk mund ta masim bukurinë, por ne mund ta bëjmë vetën tonë të dukemi bukur, gjë që do ta rrisë besimin tonë.

Ne zbuluam 10 truket veçanërisht për gratë për ta ndihmuar lëkurën e fytyrës të ketë ngjyra të ndezura dhe të freskëta.

Mos përdorni krem bebe.

Ndoshta shumë herë ju është këshilluar për të përdorur krem bebesh, veçanërisht në mot të ftohtë. Po, e bën lëkurën tuaj të butë. Por vetëm për një kohë të shkurtër! Kjo është për shkak të faktit që kremra e bebeve përmban lanolin që është i dobishëm vetëm për fëmijët, sepse qelizat e lëkurës së një foshnje rinovohen shpejt dhe nuk kanë kohë për të prodhuar mbrojtje natyrore. Por ky përbërës është i dëmshëm për të rriturit.

Aplikoni krem në lëkurë të lagur.

Pasi ta lani fytyrën, mos e thajini me një peshqir. Aplikimi i kremit në lëkurë të lagur është mënyra më e mirë për t’i dhënë asaj një nxitje të lagështisë dhe lëkura juaj do të jetë në gjendje të absorbojë më shumë ushqim nga kremi.

Përdorni sode buke si një pastrues fytyre.

Soda e pjekjes është një produkt universal që mund ta përdorni edhe si pastrues ditor ose si një maskë fytyre. Ajo është një exfoliant fizik dhe pastron shtresën e sipërme të lëkurës tuaj pa shkaktuar irritim të tepruar.

Këtu janë disa maska që mund të bëni me sode buke:

  1. Maska bazë me sodë buke.Për të parandaluar aknet dhe për të hequr papastërtinë dhe vajin, merrni në dorë një gjysmë luge sodë buke, shtoni 1lugë gjelle ujë të ngrohtë dhe bëni një paste. Para se ta aplikoni në lëkurën tuaj, lageni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Tani vendosni paste në lëkurën tuaj duke përdorur majat e gishtave tuaj. Lëreni për 5-10 minuta dhe shpërlajeni. Pas kësaj procedure rekomandohet të aplikohet një krem ​​hidratues.

  1. Mjaltë dhe sodë buke.Duke përdorur këtë maskë, ju merrni efektin shtesë të mjaltit që ndihmon për të zbutur lëkurën tuaj dhe për të hyrë në poret tuaja. Do t’ju duhet 1 lugë mjaltë i papërpunuar për përzierje me 1/2 lugë sode buke. Lani fytyrën tuaj dhe thajeni atë, pastaj zbatojeni përzierjen në lëkurën tuaj të fytyrës dhe të qafës dhe masazhojeni për disa minuta. Lëreni atë për 10 minuta dhe pas kësaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Ju lutemi, kini kujdes me lëkurën e ndjeshme dhe të irrituar! Është gjithmonë më mirë të provoni një maskë më parë në lëkurën e dorës tuaj.

Vendoseni kremin tuaj të syve në frigorifer.

U zgjuat përsëri me sytë e fryrë dhe nuk keni kohë për të përgatitur dhe aplikuar çeska të ftohta të çajit ose kastraveca të freskët sepse ju duhet të bëheni gati për punë. Vetëm mbani kremin tuaj të syve në frigorifer dhe lëreni të bëhet akull i ftohtë. Kjo do të ndihmojë për të hequr qafe fryrjen dhe për të ushqyer lëkurën rreth syve tuaj.

Shto një lugë çaji me vaj të farës së rrushit në tonerin tuaj.

Vaji i farave të rrushit vepron si një serum anti-plakje, duke ndihmuar lëkurën të rigjenerohet dhe të ripërtërihet. Ky vaj është shumë i butë, zbut shtresat e lëkurës, dhe e bën lëkurën më të thatë.

Thjesht shtoni 1 lugë gjelle vaj në tonerin tuaj dhe pastroni fytyrën tuaj çdo ditë me këtë përzierje. Kjo do t’ju kursejë shumë para për blerjen e kremrave të shtrenjta dhe mund të ndihmoni gjithashtu në eliminimin e puçrrave.

Përdorni mbështjellëse plastike për të hequr qafe pikat e zeza.

Përdoreni këtë mashtrim jo më vonë se 10 minuta pas dushit ose pas larjes së fytyrës. Aplikoni një shtresë “më të trashë se zakonisht” të kremrave të fytyrës në zonat që keni pika të zeza.

Vendosni një copë mbështjellëse plastike në zonë dhe mbulojeni me fletë metalike. Pas kësaj vendosni një peshqir të ngrohtë. Prisni 10 minuta dhe pastaj hiqni gjithçka, duke përfshirë kremin e fytyrës që mund ta fshini me një pecetë të butë.

Fërkoni lëkurën me butësi dhe filloni të shtypni me të dy gishtat tregues të mbështjellë në peceta.

Tani procesi i pastrimit të pikave të zeza nga lëkura juaj është shumë më i shpejtë dhe shumë më i lehtë.

Lajeni fytyrën 2 herë në ditë.

Është një gabim i zakonshëm që të lajmë fytyrën tonë natën pas mbarimit të ditës. Është gjithashtu e rëndësishme që ta lani atë në mëngjes, pasi të keni fjetur, sepse mund të keni pak papastërti në lëkurën tuaj nga jastëku ose flokët tuaj.

Përdorni vaj në vend të highlighter-it

Nuk ka nevojë të përdorni një theksues gjatë gjithë kohës për të pasur mollëza me shkëlqim. Ju mund të përdorni vetëm vajin tuaj të preferuar të fytyrës ose serum për këtë qëllim.

Përdorimi i një vaji ose serumi mund të jetë më i dobishëm për lëkurën tuaj,do ta bëjë atë më të hidratuar dhe ta ndihmojë atë të duket më natyrale.

Pas aplikimit të makijazhit tuaj, merrni vajin e fytyrës dhe vendosni disa pika në dorën tuaj. Pastaj filloni ta aplikoni në zonat e caktuara me sfungjer ku normalisht do të aplikoni theksuesin. Jini të kujdesshëm për të mos e ngarkuar makijazhin tuaj.

Bëjeni vetë tonifikuesin tuaj me “lemongrass”.

Njerëzit aziatikë patjetër dinë shumë për mënyrën se si të duken më të rinj dhe ata shumë kohë më parë zbuluan se ky përbërës ka përfitime të mrekullueshme shëndetësore. Ky tonifikues e bën lëkurën të butë dhe ju gjithashtu mund ta përdorni nëse lëkura juaj është e irrituar dhe keni puçrra ose ekzemë.

Për ta bërë tonerin sa më natyror, vloni lemongrass të freskët në një gotë me ujë derisa të reduktohet në gjysmë. Lëreni që të ftohet. Pastaj shtoni edhe çaj jeshil dhe përzierni të dyja lëngjet në përmasa të ngjashme. Shtoni 5-6 pika vaj esencial të lemongrass-it.

Përzini aspirinë të copëtuar me vaj calamine.

Ja një truk për sytë e lodhur

Nëse punoni me orare të zgjatura dhe nuk flini sa duhet, lëkura rreth syve tuaj mund të fryhet duke marrë një ngjyrë të zezë dhe të thahet.

Për minimizuar këtë problem mund të përdorni një përzierje të një pike highlighter, të një korrektori të lëngshëm dhe të një hidratuesi për lëkurën e syve.

Prekni zonën rreth syve tuaj me këtë përzierje dhe kjo do të japë iluzionin e lëkurës së dehidruar. Por kini kujdes me sasinë e highlighter-it që përdorni!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sot

Me floket pa krehur dhe pa makeup/ Ja si duket Alketa Vejsiu e veshur me kostumin e kuq

Published

on

Jemi mesuar qe moderatoren e njohur Alketa Vejsiu ta shohim cdo here te kuruar dhe elegante. Ajo eshte dalluar gjithmone per imazhin e persosur qe ka krijuar ne publik.

Alketa eshte mjaft e pergatitur dhe prej vitesh e kemi pare ne televizion te drejtoje emisione te ndryshme.

Se fundmi ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet shume e thjeshte. Moderatorja e njohur eshte veshur nje kostum te kuq dhe me floket rremuje.

Alketa duket shume bukur dhe eshte dalluar per stilin e saj te vecante te veshjes.

Gjithsesi ajo mbetet nje nder moderatoret me te bukura per publikun dhe gjithmone do qe te jete sa me perfekte.

Continue Reading

Sot

Ja si te hiqni dhjamin e fundit te barkun pa sharruar nga uria/ Ruajeni receten BIO

Published

on

Dhjami ne fund te barkut i mban grate larg xhinseve te preferuara pervecse eshte i padeshirueshem per tu pare. Sipas hulumtimeve eshte nje nga faktoret e vde kjes se parakohshme dhe nje rrezik serioz shendetesor.

Receta qe do te rekomandojme eshte nje nga me te dobishmet per zhdukjen e dhjamit.Ka rezultate te mahnitshme ne kohe shume te shkurter. Perbersit e kesaj recete nxisin metabolizmin duke ju ndihmuar te humbni peshe me shpejt.

Perberesit qe ju duhen:

Nje limon

nje tufe majdanoz

nje gote me uje

Perzieni mire majdanozin duke perdorur perpunesin e ushqimit. Shtrydhni lengun e limonit, perzijeni mire me majdanozin dhe ne fund shtoni nje gote uje. Perzieni mire te gjithe perberesit per disa minuta. Rekomandohet qe t’a konsumoni kete lenge ne stomak te zbrazet ne mengjes per 6 dite me radhe.

Pa pasur nevoje te kaloni ore te gjate ne palester apo te largoni nga dieta juaj ushqimet e preferuara, kjo recete do ju ndihmoje te digjni shume kalori. Lengu i limonit eshte agjent i fuqishem antioksidante qe ndihmon ne largimin e toksinave kurse majdanozi eshte jashtezakonisht efektiv sepse permireson tretjen.

Continue Reading

Sot

Rudina Magjistari dhe Soni Malaj bejn ‘XING’ me te njejten veshje/ Kujt i shkon me shume kostumi?

Published

on

Soni Malaj dhe Rudina Magjistari jane dy nga figurat me te dashura te ekranit shqiptar.

Soni na befason gjithmone e me shume me projektet e saj muzikore ndersa Rudinen e shohim cdo pasdite ne emisionin qe mban emrin e saj ne “TV Klan”.

Kengetarja e njohur kishte veshur nje kostum qe nxirrte ne pah linjat e saj elegante teska ishte e ftuar ne emisionin “Prive”.

Rudina ka bere po ashtu te njejten zgjedhje ne nje nga episodet e emisionit te saj te pasdites.

Te dyja vajzat duken shume bukur dhe ne e kemi shume te veshtire te percaktojme se kujt i shkon me shume. Por ju si mendoni, cila duket me bukur?

Continue Reading

Trending