Connect with us

Sot

Floket duan kujdes qe te rriten/ Ja si te nxisni daljen e flokeve te rrinj me serumin BIO

Published

on

Kur kriheni dhe në furçën e flokëve shihni më shumë fije të këputura, a duhet të shqetësohemi? Përgjigjja është, “Jo domosdoshmërisht”.

Në periudha të caktuara, ndryshimet hormonale, stresi dhe problemet shëndetësore ndikojnë në shëndetin e flokëve, duke i bërë këta të fundit më të hollë dhe të prirur për t’u këputur dhe djegur !

Megjithatë kjo gjë nuk duhet të zgjasë për shumë kohë dhe gjatë kësaj periudhe ju duhet të nxisni daljen e flokëve të rinj ! Se si mund ta arrini këtë gjë, atë do e mësoni më poshtë.

1. Masazhimi

Sipas Medical Neës Today, masazhimi i skalpit nxit qarkullimin e gj akut në lëkurë e kokës tuaj. Folikulat do të furnizohen më shumë me oksigjenin e gj akut dhe flokët e rinj do të rriten më shpejtë.

2. Merrni në konsideratë shtojcat e vitaminave

Ndonjëherë rënia e flokëve ka si shkak kryesor mungesën e vitaminave ËebMD rekomandon marrjen e shtesave të hekurit, zinkut dhe omega-6.

3. Proteina

Mungesa e proteinave mund të jetë gjithashtu një arsye, përse flokët ju bien shume dhe nuk ju dalin flokë të rinj. Rrisni sasinë e proteinave bimore dhe atyre shtazore në dietë në mënyrë që të mos keni probleme të tilla

4. Qumështi i kokosit stimulon rritjen e kolagjenit dhe flokëve. Përdorni qumështin e freskët nga kokosit dhe shtoni një shtrydh lëng limoni dhe 4 pika vaji livando. Masazhoni këtë në kokën tuaj dhe le të uleni për katër deri në pesë orë para se të shpëleni.

5. Xhel Aloe Vera. Sipas Neës Mjekësore Sot, xhel aloe vera mund të përdoret për të ndihmuar në trajtimin e humbjes së flokëve. beautymusta kombinon 2 vezë, 1/4 gotë aloe gel, 2 teaspoons vaj kokosit dhe 6 pika vaj rozmarinë. Aplikoni këtë në flokë të lagur dhe përfundoni flokët tuaj për 15 deri në 30 minuta. Bëni këtë një herë në javë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sot

Me floket pa krehur dhe pa makeup/ Ja si duket Alketa Vejsiu e veshur me kostumin e kuq

Published

on

Jemi mesuar qe moderatoren e njohur Alketa Vejsiu ta shohim cdo here te kuruar dhe elegante. Ajo eshte dalluar gjithmone per imazhin e persosur qe ka krijuar ne publik.

Alketa eshte mjaft e pergatitur dhe prej vitesh e kemi pare ne televizion te drejtoje emisione te ndryshme.

Se fundmi ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet shume e thjeshte. Moderatorja e njohur eshte veshur nje kostum te kuq dhe me floket rremuje.

Alketa duket shume bukur dhe eshte dalluar per stilin e saj te vecante te veshjes.

Gjithsesi ajo mbetet nje nder moderatoret me te bukura per publikun dhe gjithmone do qe te jete sa me perfekte.

Continue Reading

Sot

Ja si te hiqni dhjamin e fundit te barkun pa sharruar nga uria/ Ruajeni receten BIO

Published

on

Dhjami ne fund te barkut i mban grate larg xhinseve te preferuara pervecse eshte i padeshirueshem per tu pare. Sipas hulumtimeve eshte nje nga faktoret e vde kjes se parakohshme dhe nje rrezik serioz shendetesor.

Receta qe do te rekomandojme eshte nje nga me te dobishmet per zhdukjen e dhjamit.Ka rezultate te mahnitshme ne kohe shume te shkurter. Perbersit e kesaj recete nxisin metabolizmin duke ju ndihmuar te humbni peshe me shpejt.

Perberesit qe ju duhen:

Nje limon

nje tufe majdanoz

nje gote me uje

Perzieni mire majdanozin duke perdorur perpunesin e ushqimit. Shtrydhni lengun e limonit, perzijeni mire me majdanozin dhe ne fund shtoni nje gote uje. Perzieni mire te gjithe perberesit per disa minuta. Rekomandohet qe t’a konsumoni kete lenge ne stomak te zbrazet ne mengjes per 6 dite me radhe.

Pa pasur nevoje te kaloni ore te gjate ne palester apo te largoni nga dieta juaj ushqimet e preferuara, kjo recete do ju ndihmoje te digjni shume kalori. Lengu i limonit eshte agjent i fuqishem antioksidante qe ndihmon ne largimin e toksinave kurse majdanozi eshte jashtezakonisht efektiv sepse permireson tretjen.

Continue Reading

Sot

Rudina Magjistari dhe Soni Malaj bejn ‘XING’ me te njejten veshje/ Kujt i shkon me shume kostumi?

Published

on

Soni Malaj dhe Rudina Magjistari jane dy nga figurat me te dashura te ekranit shqiptar.

Soni na befason gjithmone e me shume me projektet e saj muzikore ndersa Rudinen e shohim cdo pasdite ne emisionin qe mban emrin e saj ne “TV Klan”.

Kengetarja e njohur kishte veshur nje kostum qe nxirrte ne pah linjat e saj elegante teska ishte e ftuar ne emisionin “Prive”.

Rudina ka bere po ashtu te njejten zgjedhje ne nje nga episodet e emisionit te saj te pasdites.

Te dyja vajzat duken shume bukur dhe ne e kemi shume te veshtire te percaktojme se kujt i shkon me shume. Por ju si mendoni, cila duket me bukur?

Continue Reading

Trending