Connect with us

Keshilla

Dermatologet pergjigjen/ Ja sa here duhet ti lani floket qe te rriten me shpejt

Published

on

A ka rëndësi se ç’lloj tipi flokësh ke? Apo sa herë përdor trajtime, serume apo sprej? Pyetje që nuk kanë asnjëherë një përgjigje konkrete ose pyetje me shumë përgjigje.

Më poshtë janë përgjigjur ekspertët sa shpesh duhet t’i lash flokët. Këtu keni argumentimet.

Anna Cofone, stiliste flokësh

Flokët tanë prodhojnë vajra në mënyrë të natyrshme, të cilat ndihmojnë për t’i mbajtur ata të shëndetshëm. Kështu, për të mos e larguar këtë yndyrë natyrale nga flokët, këshilla ime është t’i lash flokët 3-4 herë në javë.

Megjithatë, nëse je mësuar t’i lash flokët çdo ditë, edhe kjo është shumë mirë, do të kesh flokë gjithmonë të shkëlqyeshëm, por mund të jetë e vështirë të ruash yndyrën natyrale.

Në këto raste, shampon duhet të jetë një zgjedhje e shkëlqyer, në mënyrë që të thithë vajrat e tepërt, por edhe t’u shtojë flokëve volumin.

Copyright: BRIGHTSIDE

John Fieda, stilist flokësh

Unë do të rekomandoja që t’i lash flokët çdo ditë, nëse do të dukesh bukur. Flokët janë shpesh të ekspozuar në të njëjtin mjedis si fytyra, kështu që marrin po aq papastërti sa edhe ajo. Kjo është shumë e rëndësishme nëse flokët e tu janë të hollë, pasi thithin më shumë papastërti.

Larja e përditshme mund të jetë shumë e mirë për flokët, edhe nëse do që flokët e tu të rriten. Po ashtu, djersa e tepërt që mbledh skalpi është e dëmshme për lëkurën dhe vetëm përmes larjes hiqet plotësisht, që të mos shkaktojë kruajtje të kokës.

Gjithashtu, larja e përditshme merr yndyrën e tepërt të flokëve dhe u jep atyre shkëlqimin optimal. Flokët e pastër reflektojnë dritë dhe shkëlqim.

Andrew Bidwell, dermatolog

Përgjigjja ime është më shumë për mënyrën se si i lan flokët, se sa sa shpesh i lan. Për një lëkurë të shëndetshme, flokët duhen larë të paktën dy herë në javë, nëse lëkura fillon të marrë yndyrë të tepërt. Larja largon qelizat e vdekura të skalpit, por po ashtu edhe zbokthin apo infeksionet e tjera të lëkurës.

Më shumë duhet të tregosh kujdes për mënyrën si i lan, duke pasur parasysh që të fillosh nga rrënjët duke shkumuar me shampon dhe me masazhin e mollëzave të arrish në maja.

Përdor scrub një herë në javë për të pastruar skalpin dhe gjithashtu, përdor edhe maska të vazhdueshme për ta ushqyer në mënyrë të ndjeshme lëkurën e kokës. Kjo e fundit është një “organizëm” që ka nevojë të ushqehet për të qenë e shëndetshme.

Edhe pasi të kesh përdorur bojën, me larjen e flokëve vepro në të njëjtën mënyrë. 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Do dukeni 5 cm me te gjata/ Keto jane 6 veshjet qe ju tregojne me elegante

Published

on

Fatkeqesisht jo te gjitha tendencat u pershtaten te gjitha gjatesive apo formave trupore te seciles prej nesh. Edhe pse nuk ka asnje vajze qe nuk do te duket stil.Ne kete artikull do te lexoni disa truke te cilat i keni ditur gabim.

1. Zgjidhni cantat dhe xhinset te cilat jane te pershtatshme per gjatesine e trupi tuaj.

2. Printet me vija nuk ju japin gjithmon nje pamje elegante. Ndaj tregoni kujdes me zgjedhjen e tyre!

3. Kepucet dhe aksesoret, bejne gjithmone diferencen. Zgjidhni te duhurit!

4. Zgjidhni pantallonat e gjera me bel te larte! Tregohuni te kujdesesshem pasi duhet te mbani ne proporcion te barabarte pjeset e trupit. Per nje siluete me elegante, nxirrni belin.

5. Te zgjedhurit nje kemishe e cila ju mbulon me shume se gjysmen e trupit eshte gabimi qe beni me shpesh me fundet klasik pas trupit. Humbisni finesen dhe elegancen qe ky lloj fundi ofron.

6. Kemishat-fustan i keni veshur gabim. Rripi ndryshon look-un tuaj nga ate zakonshem ne chic, ndaj shtojeni ate ne veshjen tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Kjo është receta e vetme 100% natyrale që lufton kapsllëkun më shpejt se ilaçet

Published

on

Pastrimi i zorres se trashe eshte nje menyre e shkelqyer per te permiresuar floren bakteriale te zorreve dhe per te humbur peshe.Nevojitet nje detoksifikim i zorres se trashe per t’a mbajtur ate te paster nga toksinat dhe per te lehtesuar problemet e tretjes. Ky proces mund te behet shume lehte ne shtepi dhe mjafton te pini kete leng detoksikues.

Perberesit qe ju nevojiten:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje.

Merrni nje ene, hidhni ujin dhe vendoseni te vloje ne zjarr. Me pas largojeni nga zjarri dhe hidheni ne nje kane. Ne kete ene shtoni mjaltin, perziejini dhe hidhni lengun e limonit. Pas kesaj shtoni xhinxherin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Kete pije perdoreni tre here ne dite ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte. Kete trajtim ndiqeni jave rresht cdo muaj dhe rezultati do te jete shume efektiv.

Continue Reading

Keshilla

Ja cfare duhet te shtoni ne lavatrice qe ti beni rrobat drite te bardha

Published

on

Pajisja me e rendesishme ne shtepite e te gjitheve eshte lavatricja.

Nese e perdorim shume shpesh rrezikojme qe ajo te prishet me heret.

Funksionet normale te lavatrices mund te prishen nga kalkariet dhe myku.Lavatricja ka nevoje per t’u pastruar sic pastron rrobat.

Pastrimi me uthull te bardhe eshte nje nga menyrat me ekonomike dhe me te efektshme.

Uthulla e bardhe do sherbeje edhe si detergjent per te zbutur rrobat pervecse do te largoje papasterite dhe aromat e keqija te lavatrices.

Ne vendin ku hidhni zbutesin e rrobave, shtoni pak uthull te bardhe dhe procedoni si zakonisht.

Lavatricja nuk do te rrezikoj te demtohet dhe rrobat do te jene me te pastra.

Continue Reading

Trending