Connect with us

Sot

Leshojeni doren/ Keto jane 8 gjera per te cilat nuk duhet te kurseni asnjehere

Published

on

Të përpiqesh të kursesh nuk ka asgjë të keqe, por janë disa gjëra për të cilat është më mirë të shpenzosh pak më tepër, pasi mirëqënia juaj varet nga kjo gjë.

Ndonjëherë ne marrim vetëm një përfitim afatshkurtër dhe mund të dëmtojmë shëndetin dhe cilësinë e jetës sonë në një perspektivë afatgjatë. Nuk përdoret kot nga njerëzit thënia, “Rruga e shkurtër të del më e gjatë”.

Ne vendosëm të kuptojmë se për cilat gjëra nuk duhet të ngurrojmë t’i blejmë, pasi ato mund të jenë të mira për shëndetin dhe rehatinë tonë.

1. Këpucët

“Unë nuk jam i pasur për të blerë gjëra të lira”, -ka thënë Baron Rothschild. Është më mirë që të keni një palë këpucë të mira, sesa dy palë të lira, të cilat do t`ju dëmtojnë këmbët pak ditë pasi t`i vishni.

Këpucët e lira shkaktojnë lodhje, probleme me qarkullimin e gjakut, me kyçet, me venat etj. Kështu që paratë që do të shpenzoni për trajtimin apo kurimin e këmbëve do të jenë më shumë sesa ato që do t`ju duheshin për të blerë një palë këpucë të mira.

2. Veshmbathjet

Sa më afër me trupin të jetë veshja, aq më e shtrenjtë duhet të jetë. Prandaj nuk duhet të bleni kurrë veshmbathje të lira. Sigurohuni që materiali i tyre të jetë i mirë, pasi kjo gjë ndikon direkt në gjumin tuaj. Veshmbathjet e lira mund të jenë të parehatshme, t`ju irritojnë lëkurën si dhe mund të jenë të dëmshme për shëndetin.

3. Xhinset

Një investim i rëndësishëm janë xhinset e mira. Xhinset duhet të jenë prej një materiali të mirë, i cili nuk do të shkaktojë reaksione alergjike. Xhinset e mira zgjasin edhe më shumë dhe mund t`i përdorni për disa vite.

4. Dhëmbët

Edhe pse çmimet për trajtimin e dhëmbëve janë të kripura, kjo gjë nuk duhet anashkaluar. Dhëmbët e bukur rrisin edhe vetëbesimin. Rekomandohet vizita te dentisti të paktën 2 herë në vit dhe mos u kurseni kur bëhet fjalë për një dentist të aftë, por pak të shtrenjtë.

5. Çokollata

Çokollata e zezë është e mirë për shëndetin, por vetëm kur është cilësore. Çokollatat e lira mund të përmbajnë yndyrna të rrezikshme.

6. Telefonat ose pajisjet e tjera elektronike

Telefonat ose pajisjet elektronike janë gjëra që blihen rrallë dhe është mirë që të blihen cilësore, pasi do t`ju duhen për një kohë të gjatë.

7. Alkooli

Alkooli i lirë mund t`ju shkaktojë probleme serioze për shëndetin, prandaj shpenzoni pak më shumë, por pa e tepruar me konsumimin e tij.

8. Siguria

Shumë njerëz nuk preferojnë të shpenzojnë për sigurinë e shëndetit, makinës apo shtëpisë, pasi ju duket shpenzim i tepërt. Por nuk i dihet se çfarë mund të ndodhë, prandaj duhet të mendoni gjithmonë për të ardhmen dhe sigurinë e saj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sot

Me floket pa krehur dhe pa makeup/ Ja si duket Alketa Vejsiu e veshur me kostumin e kuq

Published

on

Jemi mesuar qe moderatoren e njohur Alketa Vejsiu ta shohim cdo here te kuruar dhe elegante. Ajo eshte dalluar gjithmone per imazhin e persosur qe ka krijuar ne publik.

Alketa eshte mjaft e pergatitur dhe prej vitesh e kemi pare ne televizion te drejtoje emisione te ndryshme.

Se fundmi ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet shume e thjeshte. Moderatorja e njohur eshte veshur nje kostum te kuq dhe me floket rremuje.

Alketa duket shume bukur dhe eshte dalluar per stilin e saj te vecante te veshjes.

Gjithsesi ajo mbetet nje nder moderatoret me te bukura per publikun dhe gjithmone do qe te jete sa me perfekte.

Continue Reading

Sot

Ja si te hiqni dhjamin e fundit te barkun pa sharruar nga uria/ Ruajeni receten BIO

Published

on

Dhjami ne fund te barkut i mban grate larg xhinseve te preferuara pervecse eshte i padeshirueshem per tu pare. Sipas hulumtimeve eshte nje nga faktoret e vde kjes se parakohshme dhe nje rrezik serioz shendetesor.

Receta qe do te rekomandojme eshte nje nga me te dobishmet per zhdukjen e dhjamit.Ka rezultate te mahnitshme ne kohe shume te shkurter. Perbersit e kesaj recete nxisin metabolizmin duke ju ndihmuar te humbni peshe me shpejt.

Perberesit qe ju duhen:

Nje limon

nje tufe majdanoz

nje gote me uje

Perzieni mire majdanozin duke perdorur perpunesin e ushqimit. Shtrydhni lengun e limonit, perzijeni mire me majdanozin dhe ne fund shtoni nje gote uje. Perzieni mire te gjithe perberesit per disa minuta. Rekomandohet qe t’a konsumoni kete lenge ne stomak te zbrazet ne mengjes per 6 dite me radhe.

Pa pasur nevoje te kaloni ore te gjate ne palester apo te largoni nga dieta juaj ushqimet e preferuara, kjo recete do ju ndihmoje te digjni shume kalori. Lengu i limonit eshte agjent i fuqishem antioksidante qe ndihmon ne largimin e toksinave kurse majdanozi eshte jashtezakonisht efektiv sepse permireson tretjen.

Continue Reading

Sot

Rudina Magjistari dhe Soni Malaj bejn ‘XING’ me te njejten veshje/ Kujt i shkon me shume kostumi?

Published

on

Soni Malaj dhe Rudina Magjistari jane dy nga figurat me te dashura te ekranit shqiptar.

Soni na befason gjithmone e me shume me projektet e saj muzikore ndersa Rudinen e shohim cdo pasdite ne emisionin qe mban emrin e saj ne “TV Klan”.

Kengetarja e njohur kishte veshur nje kostum qe nxirrte ne pah linjat e saj elegante teska ishte e ftuar ne emisionin “Prive”.

Rudina ka bere po ashtu te njejten zgjedhje ne nje nga episodet e emisionit te saj te pasdites.

Te dyja vajzat duken shume bukur dhe ne e kemi shume te veshtire te percaktojme se kujt i shkon me shume. Por ju si mendoni, cila duket me bukur?

Continue Reading

Trending