Connect with us

Aktualitet

14 Aksesorë që Bëni Mirë të Mos i Blini tek Gjërat e Përdorura

Published

on

Kurdoherë që të shkoni për gjueti thesaresh në një dyqan antik ose të cilësisë së mirë, mendoni dy herë përpara se të blini disa sende të zotëruara më para. Një vazo e thjeshtë kristali ose një palë këpucë mund të jenë johigjienike dhe madje edhe të rrezikshme për t’i sjellë në shtëpinë tuaj.

Ne kujdesemi për shëndetin tonë dhe shëndetin e lexuesve tanë, kështu që ne bëmë një listë paralajmëruese për ju, në mënyrë që të jeni të kujdesshëm kur zgjidhni gjërat që blini në dyqane të dorës së dytë.

Kristali antik

© depositphotos.com

Enët e vjetra prej kristali janë të mira për koleksione. Sidoqoftë, ato me siguri janë bërë sipas standardeve të vjetruara, që përmbajnë deri në 30% të oksidit të plumbit, sipas The Washington Post. Përdorimi i kristalit të tillë për të shërbyer ushqim ose pije mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Enë të vjetra

© Nashyra Tuininga / facebook
© shutterstock.com

Sipas Qendrës për Shëndetin e Mjedisit, pjatat dhe enë të tjera si këto mund të përmbajnë gjithashtu plumb dhe kimikate të tjera të rrezikshme. Për të mos përmendur faktin që ju nuk dini çfarë është dhënë në atë pjatë.

Këpucët

Është joshëse të blini një palë këpucë të cilësisë së mirë në një dyqan të mrekullueshëm, por “nuk ia vlen barra qeranë”. Nëse blini këpucë të përdorura, rrezikoni të merrni kërpudha ose infeksione të tjera të lëkurës që pronari i mëparshëm mund të ketë pasur.

Për më tepër, këpucët tashmë kishin formën e këmbëve të pronarit të mëparshëm, duke i bërë ato të pakëndshme për t’u veshur. Sidoqoftë, nëse ka ende një etiketë në këpucë, ka të ngjarë të mund të vishen.

Fshesat me korrent

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pluhuri, papastërtia, dhe madje edhe insektet e shtretërve mund të grumbullohen jo vetëm në qesen e pluhurit, por edhe në qoshet më të vogla në fshesës me korrent. Pra, blerja e një pajisje të tillë nga një dyqan i dorës së dytë është një lloj llotarie – kurrë nuk dini saktësisht se çfarë mikrobesh ose alergjish po sillni së bashku me të.

Lodrat me mbushje

Nëse blini një kafshë të mbushur për një fëmijë, duhet të keni parasysh që fëmija vazhdimisht e prek, përqafohet me të ose madje e përtyp lodrën, kështu që duhet të jetë me të vërtetë sterile.

Kafshët e vjetra të mbushura shpesh shërbejnë si depozitë për mikrobet, pleshtat, mykun dhe alergjenët. Dhe larja e lodrës në ujë të nxehtë nuk është gjithmonë e besueshme pasi disa mikrobe mund t’i rezistojnë temperaturave të nxehta. Kështu që nuk është ide e mirë për të blerë lodra të përdorura, përveç nëse planifikoni t’i vendosni ato në një muze.

Pajisjet elektrike

© shutterstock.com

Pajisjet elektrike të vjetra jo vetëm që mund të prishen menjëherë pasi t’i blini ato, por gjithashtu mund të dëmtojnë të gjitha instalimet elektrike në shtëpinë tuaj, duke shkaktuar një ndërprerje të energjisë ose madje edhe një zjarr.

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që të gjitha pajisjet e reja elektrike janë më të besueshme – kur blini ndonjë pajisje, të vjetër apo të re, është gjithmonë mirë t’i kontrolloni ato menjëherë në dyqan ose të kontaktoni një specialist.

Materialet e ndërtimit

Dyert dhe dritaret mund të kenë termite ose papastërti të tjera në to. Dhe nëse ato ishin prodhuar para viteve 1980, ato mund të përmbajnë plumb, sipas Departamentit të Shëndetit të Minesotës. Nëse keni gjetur një kornizë dritareje që ju pëlqen vërtet, mund të bëni një provë bojë plumbi përpara se ta çoni në shtëpi.

Dyshekët

© shutterstock.com © depositphotos.com

Megjithëse me siguri nuk do të gjeni dyshekë në një dyqan të tillë, ende nuk është ide e mirë për të blerë një dyshek të përdorur nëse shihni një të tillë. Ju mund të sillni të gjitha llojet e gjërave në shtëpi si mikrobet, pleshtat, marimangat ose mikrobet e tjera.

Dyshekët gjithashtu mbajnë lëngje trupore të pronarëve të mëparshëm (dhe kafshëve të tyre) dhe madje mund të kalojnë në infeksione. Pamja e dyshekut të përdorur mund të jetë e pastër, por nuk ka asnjë mënyrë për të thënë nëse është i sigurt brenda.

Krevat fëmijësh

© shutterstock.com

Edhe nëse krevati duket i pastër dhe i ri, është më mirë të investoni në një shtrat të ri, të sigurt për fëmijën tuaj pasi që standardet e sigurisë kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë dekadave të fundit.

Jastëkët

© pixabay.com © shutterstock.com

Tekstilet e përdorura ju rrezikojnë. Divizioni i Shkencave Bujqësore dhe Burimeve Natyrore në Universitetin Shtetëror Oklahoma deklaroi se çarçafët në shtrat mund të mbijetojnë deri në një vit në copa të veshura. Nga ana tjetër, ka një tufë jastëkësh të lezetshme me buxhet të ulët në Amazon që mund të përshtaten pothuajse në çdo skemë të dizajnit të brendshëm.

Vegla gatimi të përdorura

Mund të duken të bukura, por enë të ndryshkura, tigan, takëme dhe furnizime të tjera të kuzhinës nuk janë të sigurta për sa i përket gatimit të ushqimit. Ato mund të kenë metale dhe kimikate të dëmshme në to, duke kontaminuar ushqimin tuaj. Për shkak të kësaj, është e sigurt të blini pajisje të vjela kuzhine për dekorim, por jo për të ngrënë.

Veshje shiu

© shutterstock.com

Sipas AOL, veshjet e papërshkueshëm nga uji dhe çizmet e gomës nuk zgjasin përgjithmonë. Për më tepër, mushamatë e shiut mund të dëmtohen pasi të lahen ose pasi të përdoren gjatë një stuhie të fortë – në fund të fundit, çizmet e shiut lodhen pas disa sezonesh. Kështu që në të vërtetë do të kushtonte më pak para për të blerë çizme të reja sesa për t’i blerë ato të vjetra dhe për t’i veshur ato vetëm për një sezon.

Helmetat

© shutterstock.com

Helmetat mbrojtëse për biçikleta dhe motoçikleta mund t’i rezistojnë vetëm një ndikimi. Dhe meqenëse është e vështirë të zbuloni historinë e artikullit, është shumë më e sigurt të blini thjesht një të re. Ndër të tjera, helmetat, si të gjitha kapelet e tjera, mund të mbajnë vezë morrash dhe gjëra të tjera infektive.

Rrugicat

© shutterstock.com

Qilimat e dorës së dytë kanë njolla, myk dhe alergjen brenda tyre. Blerja e një qilimi të ri mund të jetë pak më e kushtueshme, por është shumë më e sigurt për shëndetin tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Do te merrni nje shume te madhe parashe/ Kjo eshte shenja e horoskopit qe do lumturohet gjate TETORIT

Published

on

Dashi

Të ardhurat në buxhetin e familjes suaj dhe shpërndarja dhe përdorimi i tyre mund të jenë një burim tensioni midis anëtarëve të familjes suaj. Mund të ketë ndonjë ndërlikim ose vonesë në paratë që prisni të merrni.

Demi

Tetori do të jetë bujar me ju financiarisht, por kjo nuk do të thotë që duhet të jeni të paarsyeshëm. Organizoni mirë buxhetin tuaj, merrni parasysh të ardhurat tuaja të rregullta dhe mos u mbështetni në para shtesë ose fitime të papritura.

Binjakët

Surpriza këtë muaj do të lindin në punën, karrierën ose biznesin tuaj dhe do të krijojnë emocione të këndshme, do të arrijnë rezultate ose fitime të rëndësishme. Mund të përdorni trendet e favorshme të këtij muaji për prezantime, intervista të reja pune dhe më shumë.

Gaforrja

Nëse udhëtoni këtë muaj, jini të kujdesshëm me dokumentet dhe paratë. Nëse është e mundur, mos paguani asgjë paraprakisht, por gjithashtu mos lejoni që surprizat e papritura t’ju gjejnë të papërgatitur. Disa nga ngjarjet e mira këtë muaj që do të ndodhin në familjen tuaj do të lidhen me të ardhurat financiare ose fitimin nga biznesi familjar dhe të tjera.

Luani

Sa i përket punës suaj, ju do të jeni më të tensionuar këtë muaj, veçanërisht nëse punoni në fushën e financave ose puna juaj ka të bëjë me paratë.

Virgjëresha

Sidoqoftë, mund të zhgënjeheni ose të mashtroheni për paratë që do të kenë lidhje me dikë në familjen tuaj. Do të keni një kohë të favorshme për të stabilizuar dhe organizuar financat personale ose familjare, për të blerë gjëra të rëndësishme për komoditetin e shtëpisë ose për sezonin e dimrit.

Peshorja

Gjatë këtij muaji do të duhet të bëni një shpenzim për një fëmijë ose një të ri. Arsyeja padyshim që do të jetë e mirë, pasi mund të ketë të bëjë me edukimin, zhvillimin e disa talenteve në fushën e artit, muzikës apo sportit.Në tetor, është e mundur të përfshiheni në çështje të ndryshme financiare me fëmijë të vetëm ose nipër të rritur tashmë.

Akrepi

Nëse keni lindur nën shenjën e Akrepit, në tetor do të përjetoni një konflikt të pakëndshëm me të afërmit e një natyre financiare. Probleme në lidhje me paratë mund të ndodhin edhe në vendin tuaj të punës, në një institucion qeveritar (bankar), etj.Në përgjithësi, gjatë këtij muaji kini kujdes nëse puna juaj ka të bëjë me para, shitje, nëse punoni në një bankë ose institucion krediti.

Shigjetari

Në tetor, ju do të jeni të kënaqur me zhvillimin e favorshëm të çështjeve tuaja financiare me miqtë, të afërmit ose njerëzit që janë të përkushtuar në planin tuaj.Gjatë këtij muaji, shumë prej jush do të gëzohen në rrjedhën e parave që do të vijnë përmes njerëzve të afërt.

Bricjapi

Gjatë këtij muaji do të keni angazhime në lidhje me zgjidhjen e marrëdhënieve financiare, marrjen ose dërgimin e parave, etj.

Ujori

Në tetor, përgjithësisht do të keni mundësi më të mira financiare. Kjo do të ndodhë falë pagës tuaj të mirë, shfaqjes së mundësisë për punë jashtë orarit ose punës me kohë të pjesshme. Ju do të jeni të kënaqur me paratë, por puna juaj do të jetë më shumë.Gjatë këtij muaji do të merrni lajme ose një dokument në lidhje me një çështje financiare, zgjidhja e të cilave do të jetë në favorin tuaj.

Peshqit

Në tetor, ju mund të prisni ngjarje të mira parash ose do të keni të ardhura më të larta financiare kryesisht nga puna juaj. Por, mos bëni para dhe fitime të lehta ose të shpejta këtë muaj.

Continue Reading

Aktualitet

Do i hapen portat e fatit/ Kjo eshte shenja e horoskopit me FAT per muajin TETOR 2020

Published

on

Akrepi: një muaj plot me fat!

I dashur Akrep, Tetori do të jetë një muaj me shumë fat për shenjën tuaj! Mërkuri më në fund ka hyrë në bashkim: ndikimi i tij i dobishëm, së bashku me favorin e Jupiterit, do t’ju ndihmojë të arrini qëllime të rëndësishme në fushën e punës dhe t’ju sjellë gjithnjë e më pranë përmbushjes suaj personale.

Edhe nga pikëpamja sentimentale, Tetori premton shumë: planeti Venus do të kthehet për t’ju buzëqeshur që në ditën e 3, gati për t’ju dhuruar një muaj të tërë dashurie dhe pasioni.

Për beqarët, takimet do të favorizohen, dhe me shumë mundëi njeriu i jetës suaj mund të mbërrijë gjatë këtij muaji.

Continue Reading

Aktualitet

Dikush do perpiqet tju veri shkopinj ne rrota/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK I DT 29 SHTTOR 2020

KUJTIME TRAUMATIKE

E Marte dt 29 dhe Xiron ne Dash ndodhet ne kundershtim me Diellin ne Peshore

Ky kombinim sjell pervoja te keqija nga femijeria qe kane prishur ekuilibrat tona dhe ecurine e marrdhenive

Nderkohe nuk duhet te harrojme lidhjen e veshtire midis Marsit te kundert ne Dash me Saturnin ne Bricjap

Cfarre ditesh te veshtira

Dielli ne Peshore ne kundershtime me xiron ne Dash tregon ndikimin e n je figure apo prototipi mashkullor te veshtire

Nje baba nje vella apo nje partner
Mund te mohojme veten tone dhe familjen per ta kerkuar kete prototip diku tjeter nese jemi ndjere keq ne femijeri

Nese prototipi mashkullor na plagos ne jeten tone si te jete babai si te jete burr si te jete shefi na bene ta rezervojme dhimjen dhe ta shprehim tek ata qe jane te dobet para nesh ose tek vetja jone

Dashi

Sot dta per ju ka nje konflikt ne cift nese jenii femer do shikoni vuajtejet qe ju ka shkaaktuar nder vite partneri dhe do ndjeheni melankolike Meshkujt do kene probleme me eproret

Demi

Dita sot mbart strese qe lidhen me shendetin dhe nje shok qe e keni kolege pune apo bashkepuntor Do kuptoni se ky dikushi ju ka lodhur se shumti

Binjaket

Kjo dite do ju kujtoj nje traume nga jeta erotike kur keni qene ne moshe te re dhe akoma ju ka lene disa mangesi ne menyren se si funksiononi ne nje marredhenie Tani doni te beni te fortin ashtu si ju kane trajtuar juve keq

Gaforrja

Nje traume familjare tenton te perswritet kur ju vete doni te ushtroni diktat tek pjestaret e tjere te familjes megjithese nuk jeni babai dhe as keni rol te tille

Luani

Sot do tregoni qe keni nje damar vulgar te ndikuar qe nga femijeria nga nje sjellje jo e mire e te afermve apo e vellezerve Kjo ju ka mbetur ne subkoshience dhe do ta tregoni me sjellejn tuaj hapur

Virgjeresha

Arroganca juaj sot do kete te beje me puhtetin konomik Mund te jeni femer por do deshironit te trgonit force ekonomie apo dikatat pas nje periudhe varferie apo nenshtrimi qe keni kaluar ne femijeri

Peshorja

Do kuptoni sot se megjithese i keni te gjitha vlerat e duhura nuk keni patur shume fat ne martese duke u perpjekur te qetesoni traumat e partnerit ne cift

Akrepi

Nje baba i dhu nshem apo i pakujdesshem mund te kete lene shenje ne jetn tuaj duke ju ulur vetbesimin dhe duke ju bere te gjeni gjithmone personin e gabuar ne jeten tuaj

Shigjetari

Mund te keni shume reputacion ne shoqeri por ne dashuri do ndjeheni vetem dhe bosh ne diten e sotme Por kjo ka te bee edhe me femijet do ju duket sikur nuk ju respektojne

Bricjapi

Per ju baba dhe vella i mire eshte ai qe ka pushtet dhe dominance por kjo nuk do mjaftoj ne diten e sotme kur ta shikoni se jeni vetem ne familje

Ujori

Gjithe problemi sot ka te beje me shoqerine dhe se kush komandon sidomos ne nje ambjent ku ju pretendoni te beheni zot i veshtrimve dhe flerteve Po ne fund gjithmone vjen dikush dhe e prish situaten dhe ju merr shkelqimin

Peshqit

Ndjeheni si viktime megjithese shpirterisht pretendoni se merritoni gjithcka pasi keni dhene gjithcka Sakrificat nuk shperblehen me sakrifica por me dashuri Ne kete rast dashuria ju ka harruar per momentin

Continue Reading

Trending